Najlepsze pory na jedzenie wybranych produktów
Zdrowe odżywianie wciąż stanowi zagadkę dla wielu z nas. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. W jakiej porze jeść aby nie spowolnić metabolizmu i nie dokładać pracy żołądkowi? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Banany– źródło potasu, witaminy A, żelaza i fosforu. Są bogate w błonnik i dostarczają naturalnej energii. Jedzone w porze obiadowej wzmacniają układ odpornościowy i poprawiają wygląd skóry. Nie powinno się nimi zajadać na noc, gdyż mogą powodować nocne problemy z trawieniem.
Jabłka – bogate w przeciwutleniacze, pektyny i błonnik. Naturalne źródło wielu witamin i minerałów. Zaleca się jeść jabłka na śniadanie, ze względu na cudowne właściwości obniżania poziomu cukru i złego cholesterolu. Jedzone na wieczór mogą powodować niestrawności i zwiększanie kwasu żołądkowego.
Ziemniaki – zawierają duże ilości potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Są źródłem witamin A, B1, B2, B3, B6, C, E, K i PP. Duża zawartość błonnika sprawia, że są idealnym lekiem na zaparcia i wzdęcia. Pomimo tego, że najczęściej zjadane są w porze obiadowej, najlepiej spożywać je rano. Osoby dbające o sylwetkę powinny unikać ich wieczorami, gdyż węglowodany spożywane na noc mogą spowolnić metabolizm.
Mleko – źródło białka, wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Picie mleka zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym osteoporozy czy nadciśnienia tętniczego. Szklanka ciepłego mleka pomoże nam się wyciszyć i ułatwi nam proces zasypiania. Nie jest wskazane spożywanie rano ze względu na jego ciężkostrawność.
Orzechy – bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które regulują metabolizm. Zawierają wiele witamin i minerałów. Wspomagają układ krwionośny, poprawiają wygląd skóry i paznokci, i pozytywnie wpływają na pamięć. Spożywane w godzinach porannych zmniejszają ryzyko nadciśnienia tętniczego. Nie zaleca się objadania się nimi na wieczór, ze względu na dużą ilość tłuszczy i węglowodanów.
Pomarańcze– zawierają mnóstwo witaminy C, beta karoten, kwas foliowy i dużo minerałów. Regularne spożywanie pomarańczy zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Olejek wytwarzany z kwiatu ma swoje zastosowanie w leczeniu depresji. Jedzone na śniadanie mogą drażnić żołądek, więc najlepiej spożywać je jako przekąskę między posiłkami.
Pomidory– naturalne źródło witamin i minerałów wśród których są: witamina C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, błonnik, biotyna, potas, sód, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk i mangan. Pomidory zapobiegają miażdżycy i zawałom, ze względu na dużą zawartość kwasów. Dodatkowo poprawiają trawienie i przyspieszają metabolizm. Lepiej unikać ich wieczorem- mogą powodować obrzęki w układzie trawiennym.
Ryż – produkt o niezliczonej ilości zastosowań. Źródło węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczów nienasyconych. Należy do najbardziej przyswajalnych zbóż. Ma pozytywny wpływ na trawienie i właściwości przeciwbiegunkowe. Ze względu na dużą ilość węglowodanów lepiej nie jeść go wieczorem. Może powodować przybranie na wadze.
Gorzka czekolada– w jej składzie znaleźć można żelazo, magnez, węglowodany, niacynę, teobrominę i fenylotylaminę. Badania pokazują, że może chronić przed demencją i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Po zjedzeniu większej ilości organizm wydziela serotoninę czyli tzw. hormon szczęścia. Ponadto zwalcza oznaki starzenia. Aby w pełni cieszyć się jej właściwościami, warto zacząć dzień od zjedzenia kostki czekolady. Spożywanie między posiłkami może zwiększyć ilość tłuszczu gromadzonego w organizmie.
Ser – bogate źródło takich składników odżywczych, jak białka, kwasy tłuszczowe, kwasy nienasycone, oraz szeregu witamin i minerałów, wśród których znajdują się witamina A, witaminy z grupy B (B2, B6, B12) oraz witaminy D, E i K, a także wapń, magnez, potas, sód i fosfor. Ze względu na brak błonnika, warto łączyć je z owocami czy warzywami i spożywać w godzinach porannych.