Naczyniak wiśniowy – czy jest groźny dla zdrowia?

27 kwietnia 2021, dodał: Ksymena

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Jeśli na swoim ciele zauważysz niewielkich rozmiarów zmianę o intensywnym czerwonym (rzadziej – fioletowym) kolorze, to jest niemal pewne, że jest to właśnie ten rodzaj naczyniaka. Specjaliści nazywają go naczyniakiem starczym, gdyż pojawia się głównie w wieku dojrzałym, po 40-tce. Początkowo może mieć rozmiar kropki – ok. 1 mm i powoli rozrastać się do ok. 1 cm.

Gdzie najczęściej dochodzi do takich zmian na skórze? Najbardziej narażone są obszary głowy i tułowia,. A także na twarzy, np. na ustach, gdzie zwykle najbardziej szpeci.

Lekarze uspokajają, że naczyniaki wiśniowe nie zagrażają zdrowiu – nie przechodzą w postać złośliwą, nie trzeba ich też usuwać, o ile nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Często jednak pacjenci zgłaszają się do dermatologa z powodów estetycznych – uważają, że naczyniak wygląda po prostu źle, a ich wygląd traci przez to na atrakcyjności.

Co jest przyczyną takiej anomalii skórnej? Specjaliści nie odkryli dotąd pochodzenia naczyniaka, tłumacząc jedynie, że z wiekiem nasze naczynia krwionośne ulegają powiększeniu i to jest skutego tego nieuniknionego procesu. Nie jest on dziedziczny ani zaraźliwy. Osoby zaniepokojone wyglądem takiej zmiany mogą udać się do lekarza celem zbadania go pod dermatoskopem lub – gdy będą takie wskazania – wykonania biopsji i badania histopatologicznego.

Usuwanie naczyniaka wiśniowego odbywa się na 3 sposoby – poprzez krioterapię, elektrokoagulację lub laseroterapię. Popularna jest zwłaszcza ta ostatnia metoda, gdyż nie narusza tkanki w obrębie zmiany i nie wymaga rekonwalescencji. Samo usunięcie zmiany jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Trwa tylko kilka minut, efekt jest widoczny więc od razu.

Każda zmiana skórna powinna zostać zbadana przez lekarza, więc należy pamiętać o corocznej wizycie u dermatologa, zwłaszcza po sezonie wakacyjnym, kiedy jesteśmy narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne w największym stopniu. Decyzję co do leczenia jej zawsze należy przemyśleć i jeśli stanowi dla nas problem, wybrać najlepszą dla siebie metodę usunięcia jej.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...