Musztarda – zdrowy dodatek czy ukryty wróg? Sprawdź, na co pomaga i kiedy jej unikać
Dodajemy ją do kiełbasy, mięs i warzyw, ale rzadko zastanawiamy się nad jej właściwościami. Czy ta niepozorna przyprawa może mieć wpływ na nasze zdrowie? Okazuje się, że musztarda to nie tylko dodatek do potraw, ale także naturalny sprzymierzeniec organizmu! Może wspierać trawienie, pobudzać metabolizm, a nawet łagodzić bóle mięśni. Warto poznać jej sekrety i dowiedzieć się, kiedy może działać jak naturalny lek, a kiedy lepiej z nią uważać. Sprawdźcie sami!
Wieki średnie to rozkwit popularności musztardy, która stała się powszechna nawet na chłopskich stołach. Z czasem musztarda stawała się coraz bardziej wykwintnym dodatkiem. Znaczenie musztardy w epoce wczesnego średniowiecza potwierdza fakt, iż na dworze papieskim zrodził się lukratywny zawód musztardnika. Papież Jan XXII, chcąc zapewnić pracę bratankowi, mianował go papieskim musztardnikiem. Wzorem dworu papieskiego wkrótce niemal każdy wielki pan pragnął również posiadać takiego specjalistę.
Musztarda to nic innego jak m.in. odpowiednio zmielone ziarna gorczycy z dodatkiem octu, soli i cukru. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, zatem ważny jest gatunek gorczycy, poziom rozdrobnienia, proporcje podstawowych składników. Musztarda to zarówno dobry dodatek do mięs pieczonych i grillowanych, jak i składnik marynat, dzięki którym mięso jest bardziej kruche i soczyste. Bez musztardy nie byłoby klasycznego francuskiego sosu vinaigrette, w którym wyrazista musztarda pełni kluczową rolę.
Musztarda na różne dolegliwości
Kto by pomyślał, że ostra przyprawa może pomóc nam przy częstych dolegliwościach. Co ciekawe nie ważny jest powód, tylko objawy. Jeżeli Twoje gardło jest zaczerwienione i odczuwasz ból, to musztarda będzie idealnym lekarstwem. Przygotuj 1 łyżkę musztardy + 1 łyżkę miodu + sok wyciśnięty z połówki cytryny+ 1 łyżeczka soli + kubek gorącej wody. Wymieszaj wszystkie składniki i przepłukuj co jakiś czas gardło. Już po kilku godzinach powinna nastąpić znaczna poprawa, zniknie dyskomfort i powróci głos.
Według naukowców składnik o nazwie izotiocyjanian allilu może znacznie zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Jeżeli leczysz się na tą paskudna chorobę, to zapytaj swojego lekarza o możliwość wprowadzenia produktów wzmacniających , które zawierają gorczycę. Wprowadzając je do codziennej diety nic nie tracisz, a możesz zyskać polepszenie się stanu Twojego zdrowia.
Musztarda występuje na rynku w wielu odsłonach ostrości. Zazwyczaj kiedy próbujemy tej najbardziej pikantnej, to oczy zachodzą nam łzami, a z nosa zaczyna cieknąć. Wynika to z tego, że składniki musztardy rozluźniają mięśnie i powodują uczucie gorąca. Zazwyczaj za problemy z oddychaniem odpowiedzialny jest śluz zalegający w płucach i zatokach.
Wymieszaj 1 łyżkę ziaren gorczycy + białko z jajka. Następnie przenieś maść na jakąś tkaninę lub gazę i umieść ją na klatce piersiowej, ale tak aby nie miała bezpośredniego kontaktu ze skórą. Całość przykryj jeszcze jedną warstwą wilgotnej tkaniny, a problemy ustąpią. Kolejnym zaskakującym zastosowaniem musztardy jest leczenie zapalenia stawów i łagodzenie bólu. Pikantne składniki zawarte w musztardzie potrafią rozszerzyć naczynia włosowate, poprawić krążenie krwi oraz zmniejszają obrzęk. Zastosuj okłady identyczne jak powyżej w przypadku problemów z oddychaniem.
Musztarda działa kojąco nie tylko na stawy, ale również i na mięśnie. Często po całym dniu czujemy się ociężali i zmęczenie. Nasze stopy i nogi są opuchnięte i obolałe. Ulgę przyniesie im musztardowa kąpiel.
Napełnij wannę ciepłą wodą, dodaj 1 łyżkę siarczanu magnezu oraz 2 łyżki musztardy lub ziaren gorczycy. Teraz pozostaje się tylko zrelaksować i nie wychodzić przez 20 minut. W przypadku moczenia tylko stóp wystarczy 10 -15 minut.
Musztarda stymuluje trawienie
Podczas jedzenia musztardy nasze kwasy żołądkowe zostają pobudzone do stymulacji. Ten proces jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia biegunek, zaparć i zatruć pokarmowych.
zobacz również:
Jajka na twardo różne przepisy z jajkami na wiosenny stół – top 9!
Sałatki z jajkami – przepisy na jajeczne sałatki wiosenne
Mięso mielone – przepisy na dania z mielonego, co zrobić z mielonego mięsa?
Imprezowe koreczki – różne pomysły