Jajka na twardo różne przepisy z jajkami na wiosenny stół – top 9!
Na świątecznym stole królują najróżniejsze potrawy wielkanocne. Na wielkanocnych stołach oczywiście nie może zabraknąć jajek, które podaje się pod różną postacią. Podpowiadamy, jakie nowości możemy wprowadzić na wielkanocny stół.
Potrawy wielkanocne są bardzo tradycyjne, choć pojawia się coraz więcej wariacji na temat tradycyjnych składników. Jajka wielkanocne oprócz ich standardowej formy przygotowania coraz częściej królują w postaci nowoczesnych połączeń i ciekawych zestawień. Można je przygotować na tyle sposobów, ile ma się tylko pomysłów. Poniżej prezentujemy kilka zestawień mięsnych i jajecznych.
Pieczeń rzymska z jajem
Składniki:
– 500 g mięsa wołowego mielonego
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 1 kostka rosołu wołowego
– 100 ml wody
– 1 łyżka musztardy Dijon
– szczypiorek
– 8 plastrów wędzonego chudego boczku
– 3 jaka gotowane na twardo
Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do temperatury 180 st. C. Foremkę wysmarować olejem i wyłożyć plastrami boczku. Mięso wołowe przełożyć do miski, dodać pokrojoną cebulę i wyciśnięty czosnek oraz musztardę. Kostkę rosołu wołowego rozpuścić w 100 ml gorącej wody. Ostudzić. Całość dodać do mięsa i wyrabiać około 5 min. Następnie mięso włożyć do wcześniej przygotowanej foremki wkładając do środka ugotowane jajka. Do mięsa można dodać szczypiorek, aby ładnie wyglądało po przekrojeniu. Całość przykryć pozostałym boczkiem i piec 50 min.
Klops z jajkiem
Składniki:
– 500 g mięsa mielonej wołowiny
– 50 g bułki tartej (lub 1 sucha bułka kajzerka)
– 100 ml wody lub mleka
– 1 średnia cebula
– 2 łyżki posiekanej zieleniny – użyłam koperku
– 1 płaska łyżeczka soli
– 1 płaska łyżeczka pieprzu ziołowego
– 1 płaska łyżeczka papryki mielonej słodkiej
– 0,5 łyżeczki grubo mielonego pieprzu czarnego
– 6 małych jajek
Przygotowanie:
4 jajka ugotować na twardo, ostudzić i obrać ze skorupek. Przyciąć końce tak żeby później jajka położone jedno za drugim mogły do siebie przylegać. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć i dodać do mięsa. Dosypać wszystkie przyprawy i posiekany koperek. Cebulę obrać, pokroić w bardzo drobną kosteczkę, przesmażyć na łyżce oleju lub masła i dodać do mięsa. Wbić 2 jajka. Masę mięsną wyrobić dokładnie ręką. Foremkę wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno wyłożyć ok. połowy masy mięsnej. Ugnieść i zrobić wzdłuż, na środku, lekkie wgłębienie łyżką. We wgłębieniu położyć jajka. Przykryć drugą częścią mięsa i dobrze ugnieść, wygładzić wierzch. Foremkę z pieczenią wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piec 50 min.
Klopsiki z jajem
Składniki:
– 500 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego
– 5 jaj
– 1 łyżka ziaren zielonego pieprzu
– 1 łyżka średnio ostrej musztardy
– 1 cebula (utarta)
– 2 łyżeczki ziół prowansalskich
– kilka kropli winiaku
– sól, pieprz
– bułka tarta
– olej do smażenia
Przygotowanie:
Wymieszać mięso z 1 jajem, ziarnami zielonego pieprzu, cebulą, ziołami i winiakiem i wyrobić na jednolitą, gładką masę. Doprawić i zwizać bułką tartą. Ugotować pozostałe 4 jaja na twardo, obrać ze skorupek. Każde jajo obłożyć masą mięsną i formować z niej kule. Smażyć mięsne kule w oleju przez 10-15 min. Po usmażeniu przekroić.
Jajka w serowej panierce
Składniki:
– 10 jajek
– 2 łyżki masła
– 2 łyżki koncentratu pomidorowego
– 0,5 szklanki ostrego ketchupu
– sok wyciśnięty z 0,5 cytryny
– 0,5 szklanki mleka
– 5 łyżek drobno startego żółtego sera
– 5 łyżek bułki tartej
– 1 szklanka oleju
– sól, pieprz, cukier
Przygotowanie:
8 jajek ugotować w osolonej wodzie na twardo, wystudzić i obrać ze skorupek. Masło stopić i przestudzić. Przestudzone masło wymieszać z koncentratem pomidorowym i ketchupem. Doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Dwa surowe jajka rozkłócić ze szczyptą soli i 0,5 szklanki mleka. Starty ser żółty wymieszać z bułką tartą. Ugotowane jajka zanurzać kolejno w jajku wymieszanym z mlekiem i w bułce tartej z serem. W rondelku rozgrzać olej i smażyć w nim panierowane jajka na złoty kolor. Usmażone jajka odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Gorące jajka w panierce podawać z sosem pomidorowym.
Jajka po szkocku
Składniki:
– 10 jajek
– 800 g surowej białej kiełbasy
– po 1 posiekanym pęczku szczypiorku i natki
– 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
– 1 łyżka ostrej musztardy
– sól
– pieprz
– 125 g mąki
– 150 g tartej bułki
– olej do głębokiego smażenia
– 3 łyżki oliwy
Przygotowanie:
8 jajek ugotować na twardo, obrać ze skorupek. Wycisnąć mięso z osłonek kiełbasy, dodać zioła, gałkę, musztardę. Posolić dodać pieprz, wyrobić, podzielić na 8 porcji, ulepić z nich kulki, spłaszczyć je na owalne placuszki. Każde jajko obtoczyć w mące, układać pośrodku jednego mięsnego placuszka, obklejać masą ze wszystkich stron. Potem panierować kolejno w mące, 2 roztrzepanych jajkach i tartej bułce. Rozgrzać olej do 150 st. C. Wkładać jajka, smażyć 4 min., odwracając w trakcie smażenia. Przekładać na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
Rolada drobiowa z jajkiem
Składniki:
– 500 g mięsa mielonego drobiowego
– 200 g tartego żółtego sera
– 1/2 szklanki bułki tartej
– 4 jajka
– 1 cebula
– 2 łyżki majonezu
– 1 łyżka ostrej musztardy dijon
– 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
– 1 łyżeczka czosnku granulowanego
– 1/2 łyżeczki ostrej papryki
– sól, pieprz
– olej rzepakowy
Przygotowane:
3 jajka ugotować na twardo. Po ostygnięciu, pokroić w kostkę. Cebulę pokroić w kostkę. Zeszklić na patelni na odrobinie oleju, odstawić do ostygnięcia. Mięso mielone przełożyć do miski. Dodać zeszkloną cebulę, jajko, bułkę tartą i natkę. Doprawić solą i pieprzem. Wyrobić na jednolitą masę. Nagrzać piekarnik do 210 st. C. Żółty ser tarty i pokrojone w kostkę jajka połączyć z musztardą i majonezem. Przyprawić papryką, czosnkiem, solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać. Na dużej desce rozłożyć folię spożywczą. Wyłożyć na nią mięso i dłońmi uformować prostokąt. (ok. 25 cm x 35 cm). Na mięso wyłożyć masę z jajek i sera. Rozsmarować równomiernie, zostawiając po ok. 2 cm z każdej strony. Zwinąć w roladę wzdłuż dłuższego boku, używając do tego folii spożywczej rozłożonej na desce. Roladę ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika i piec ok. 40 min., aż cała rolada się zarumieni. Wyjąć z piekarnika i odstawić do ostygnięcia. Pokroić na plastry o grubości ok. 1 cm.
Pieczeń schabowa z jajkiem
Składniki:
– 1 kg – 1,5 kg schabu bez kości
– 3 ząbki czosnku
– ok. 1/3 kostki masła
– 4-5 jajek ugotowanych na twardo
– szczypiorek (opcjonalnie)
– 2 łyżki majeranku
– sól, świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie:
Schab dokładnie umyć i wysuszyć papierowym ręcznikiem. Oczyścić ze zbędnych błon. Ząbki czosnku wycisnąć i natrzeć nimi całe mięso. Posypać majerankiem, solą i pieprzem. Tak przygotowany schab schować na całą noc do lodówki (powinien być przykryty). Na drugi dzień ugotować jajka na twardo. Ostrym nożem zrobić głębokie nacięcie na środku schabu. Wepchnąć w nie ugotowane jajka (aby nie mieć “przerw” obcinamy białe końcówki jajek). Możemy włożyć do środka także gruby szczypiorek. Masło pokroić na cienkie wiórki. Obłożyć nimi dokładnie całe mięso, najbardziej uwzględniając wierzch. Tak przygotowany schab włożyć do rękawa do pieczenia. Luzem można wrzucić do rękawa dodatkowe ząbki czosnku (w łupinkach) i kilka listków laurowych dla aromatu. Następnie włożyć całość do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na 1 do 1,5 godz. (ok 1 godz. pieczenia na 1 kg mięsa). Przed końcem pieczenia rękaw rozciąć, aby wierzch ładnie się zapiekł.
Pasztet z jajkiem i pieczarkami
Składniki:
– 850 g pieczarek (po usmażeniu niecałe 600 gram)
– 3 cebule (ok. 300 g)
– 100 g ryżu brązowego
– olej
– 4 jajka ugotowane na twardo do środka
– 3 jajka do masy pasztetu
– 1 sucha bułka
– 1 szklanka mleka
– 4 łyżki otrębów pszennych (lub kaszy manny)
– 1 łyżka soli
– 1 łyżeczka pieprzu
– nasiona słonecznika na wierzch
Przygotowanie:
Suchą bułkę zalać szklanką, mleka, odstawić do namoczenia. 4 jajka, które mają być w środku pasztetu ugotować na twardo. Ryż ugotować al dente. Pieczarki umyć, pokroić w talarki. Wrzucić na patelnię, podlać olejem, dodać łyżkę soli i dusić bez przykrycia, wymieszać. Cebulę obrać, pokroić w kostkę, zrumienić na patelni. W dużej misce umieścić podduszone pieczarki, podsmażoną cebulkę, bułkę nasączoną mlekiem (nie zlewamy mleka, którego bułka nie wchłonęła), ryż, jajka, otręty pszenne, pieprz. Wszystko dokładnie wymieszać. Sprawdzić smak. Umieścić w foremce do pieczenia: wyłożonej papierem do pieczenia. Jajka muszą być całe zakryte. Wierzch posypać nasionami słonecznika. Piec 60 min. w piekarniku rozgrzanym do 160-170 st. C, z włączonym termoobiegiem, na środkowej półce.
Karkówka faszerowana jajkiem
Składniki:
– 1 kg karkówki
– przyprawa do wieprzowiny
– 1 opakowanie zupy borowikowej
– 8 jaj przepiórczych
– 1 jajko kurze
– 300 g mięsa mielonego z indyka
– podgrzybki suszone
– sól
– pieprz czarny
– 20 ml oliwy
– mąka
– natka pietruszki posiekana
– woda w miarę potrzeb
Przygotowanie:
Karkówkę umyć, pokroić na 8 jednakowej grubości plastrów. Następnie rozbić cienko i każdy płat posypać przyprawą. Jajka przepiórcze ugotować na twardo i obrać. Mięso mielone wymieszać z surowym jajkiem kurzym, dodać sól i pieprz do smaku i posiekaną natkę. Grzyby suszone namoczyć w szklance gorącej wody. Na każdy z plastrów mięsa nałożyć masę z mięsa indyczego, rozsmarować, a na środku położyć 1 przepiórcze jajo i zwijać zrazy. Spiąć wykałaczką, oprószyć mąką i obsmażyć na rozgrzanej oliwie. Odstawić. Namoczone grzyby pokroić w cienkie paski, wodę z moczenia pozostawić. Zawartość opakowania zupy borowikowej wymieszać w 0,8 litra zimnej wody, dodać pokrojone grzyby oraz wodę z ich moczenia i zagotować. Do garnka z gotującą się zupą włożyć obsmażone zrazy i zmniejszyć ogień. Dusić na małym ogniu około 45 min. Podawać z powstałym podczas duszenia sosem grzybowym.