URODA I ZDROWIE

Mieszkanie w stylu skandynawskim

4 maja 2020, dodał: Redakcja

Dużo światła i jasnych kolorów, prostota, naturalne materiały i tzw. meble z duszą – to kwintesencja popularnego we wnętrzach stylu skandynawskiego. Natomiast skandynawski design to przede wszystkim przestrzeń, a wzornictwo to również charakterystyczny minimalizm, poszukujący inspiracji w naturze.

 
Styl skandynawski jest bardzo lubianym stylem ze względu na jego uniwersalność. Pochodzi on jak sama nazwa wskazuje z krajów skandynawskich, gdzie bardzo ważne jest życie w zgodzie z naturą oraz wygoda. Możemy tu wyróżnić różne style, od tej najbardziej minimalistycznej wersji szwedzkiej, poprzez geometryczną i kolorową fińską, aż do subtelnej i romantycznej odmiany duńskiej. Wnętrza charakteryzują się przestronnością oraz jasnymi barwami, takimi jak biały, niebieski, szary, zielonkawy, bladoróżowy. Można stosować również kolory bardziej zdecydowane, lecz w niezbyt dużej ilości. Ściany w kolorach stonowanych zyskują w towarzystwie białych listew przypodłogowych. Również tkaniny nawiązują do natury. Zarówno zasłony jak i obicia mebli są zrobione z lnu i bawełny w naturalnych kolorach.
Warto pamiętać, że wbrew powszechnej opinii styl skandynawski wcale nie musi być surowy i chłodny. Wynikające ze specyficznej oszczędności ograniczenia sprawiają, że o ile sprzętów w tego typu aranżacjach nie jest za dużo, powinny być one najwyższej jakości, a do tego wybrane w zgodzie z upodobaniami domowników. Wybierzmy zatem tylko takie formy i kolory, które odzwierciedlają nasz gust estetyczny, odpowiadając jednocześnie naszym potrzebom praktycznym. Tak więc czy wykreowane przez nas wnętrze będzie chłodne i prawdziwie minimalistyczne, czy może ciepłe, a nawet subtelnie romantyczne, zależy tylko od naszej wyobraźni.
Podłogi w mieszkaniu zaaranżowanym w tym stylu powinny być zrobione z naturalnych surowców, takich jak parkiet lub deski. Ważne jest, aby były one jasne, najlepiej z białej sosny, jesionu lub dębu. Meble w stylu skandynawskich powinny być oczywiście z naturalnego drewna i tylko te najbardziej potrzebne. Dużo białego, coś drewnianego i coś z dobrego designu, np. olejowane deski na podłodze, białe szafki kuchenne, czy stary duży stół.
Dodatki, jakie można zakupić do takiego wnętrza to świece, wszelkiego rodzaju narzuty, lustra. Pomimo iż dodatki są tu mile widziane, to ich ilość należy ograniczyć aby nie przeładować wnętrza. Mile widziane są elementy drewniane: żaluzje okienne i szuflady, subtelna szklana lampa itp. Motywy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego to konie na biegunach, klatki dla ptaków i serca wykonane z najróżniejszych materiałów. Możemy spotkać je na wielu dodatkach utrzymanych w tym stylu.
W stylu skandynawskim dużą rolę odgrywa też oświetlenie. Powinny zapewniać je proste kinkiety oraz lampy z kryształowymi żyrandolami. Urządzając wnętrze w tym stylu trzeba wiedzieć, że istnieje konieczność utrzymywania w nim porządku. Bałagan rujnuje całą pracę, jaką włożymy w stworzenie tej aranżacji.
Warto pamiętać, że design duński to wnętrza delikatne i romantyczne, w których dominują łagodne biele. Finlandia to natomiast odważne wzornictwo – motywy geometryczne i zdecydowane kolory. Tutaj króluje połączenie czerni i bieli, często spotyka się także dekoracje wykonane ze skóry. Z kolei szwedzkie klimaty to esencja minimalizmu połączonego z upodobaniem do rękodzieła. Najbardziej charakterystyczne jest w tym przypadku wykorzystanie drewna i bieli.
Materiały:
www.projektowanie-wnetrz.wieszjak.pl, www.e-mieszkanie.pl, www.dykban.com.pl,www.nowiny24.pl.
 

Zobacz również:

  1. Mieszkanie w stylu francuskim
  2. Mieszkanie w stylu japońskim
  3. Mieszkanie w stylu angielskim
  4. Mieszkanie w stylu greckim: przykładowe aranżacje

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Mieszkanie w stylu skandynawskim

  1. avatar vianwoo pisze:

    Bardzo dobry artykuł. Wszystko fajnie rzeczowo opisane

  2. avatar white pisze:

    Artykuł bardzo przyjemnie się czyta, styl skandynawski jest przepiękny :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Endermologia - warto?
W moim przypadku endermologia dała bardzo dobre efekty. Byłam na serii 12 zabiegów...
pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?