Etapy budowy domu. Od wylania fundamentów do zamknięcia budynku.

10 kwietnia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Budując dom postępujemy krok po kroku według ustalonego planu. Poszczególne etapy mają swoje nazwy i określają aktualny stan inwestycji. Rozpoczęcie prac nad fundamentami i wylewanie betonowej warstwy nazywane jest stanem zerowym. Potem zaczynają rosnąć ściany i budynek nabiera swoich kształtów.

budynek mieszkalny

Dom przy Bukowej 56 

Pierwsze prace na terenie budowy – zerowy i surowy, otwarty stan.

Pierwsze prace na budowie domu do stanu surowego otwartego to kluczowy etap, który pozwala nadać strukturze solidne podstawy. Zazwyczaj zaczyna się od przygotowania terenu, czyli wykopania fundamentów i wykonania podsypki. Następnie układany jest szalunek i wylewane fundamenty, lub gdy projekty domów zakładają alternatywną wersję, płytę fundamentową, która stanowi solidną podstawę dla całej konstrukcji. Kolejnym krokiem jest wzniesienie ścian nośnych, które nadają domowi kształt i stabilność. W międzyczasie trzeba również pamiętać o zaplanowaniu odpowiednich otworów na komin i wentylację. Po zakończeniu prac murarskich następuje wylewanie stropu oraz budowa schodów, jeśli są one częścią projektu. W tym momencie można już zacząć dostrzegać kształt przyszłego domu. Ostatnim etapem prac w stanie surowym otwartym jest konstrukcja dachu oraz jego pokrycie. Ważne jest, aby wszystkie prace były wykonywane tak, jak przewidują to techniczne projekty domów, w zgodzie z normami budowlanymi, zapewniając solidność i bezpieczeństwo budynku. Zazwyczaj po osiągnięciu stanu surowego otwartego następuje przerwa, aby dom mógł wyschnąć przed zamknięciem oraz aby inwestor mógł przygotować kolejne środki na budowlane prace. Wskazane jest, aby zabezpieczyć wszystkie otwory deskami, aby zapobiec dostawaniu się śniegu i intruzów.

projekty domów

Dom przy Alabastrowej 62

Jakie prace powinny być wykonane do stanu surowego otwartego?

  • Deniwelacja i zabezpieczenie terenu (wykop pod fundamenty i podsypka),
  • Konstrukcja fundamentów – wraz z wykonaniem izolacji, ścian fundamentowych i ewentualnym podpiwniczeniem,
  • Wylewanie betonu wyrównawczo-podkładowego, który ma za zadanie stabilizację podłoża pod dalszą konstrukcję budynku („chudziak”, „chudy beton”)
  • Budowa nośnych ścian, z pominięciem ścian działowych
  • Wzniesienie trzonów kominowych i przygotowanie otworów wentylacyjnych,
  • Wylanie stropów, balkonów oraz przewidzianych w projekcie schodów
  • Wykonanie izolacji termicznej dla ścian wielowarstwowych,
  • Prace dekarskie przy konstrukcji więźby dachowej, pokryciu dachu i wykonanie obróbki blacharskiej wraz z orynnowaniem

Należy dokładnie uzgodnić z wykonawcą, co obejmuje stan surowy otwarty, aby uniknąć różnic interpretacyjnych, szczególnie jeśli nie jest jasne, czy budynek będzie otwarty, czy zamknięty po zakończeniu prac.

dom

Dom przy Cyprysowej 14 K2 

Jakie są najistotniejsze różnice między stanem surowym otwartym a zamkniętym?

Projekty domów zrealizowane do stanu surowego zamkniętego są kompletne pod względem konstrukcyjnym, z zamontowanymi oknami, drzwiami i ewentualnie bramą garażową. Budynek jest zabezpieczony przed intruzami z zewnątrz, a pozostawione na jego terenie narzędzia i sprzęty budowlane powinny być bezpieczne. Z praktycznego punktu widzenia polecane jest zamykanie budynku dopiero po sezonowej przerwie, aby był on suchy wewnątrz i gotowy na kolejne etapy prac. Z obawy przed kradzieżą i z wielu innych powodów często zamyka się budynki przed odsezonowaniem ścian i wylewek. W ogólnie przyjętych szacunkach określa się ten moment jako połowę drogi w całościowym procesie budowy domu. Budynek ma już swój kształt i główną bryłę, ale nie jest jeszcze gotowy do zamieszkania. Przed wprowadzeniem się trzeba wykonać jeszcze sporo pracy. Do ułożenia zostały wszystkie instalacje wewnętrzne, podłogi i otynkowanie ścian. Do uzyskania odbioru konieczne jest również zabezpieczenie balkonów i schodów barierkami ochronnymi. Na sam koniec pozostaje nam urządzanie wnętrza, odpowiedni dobór mebli i określenie stylistyki, w jakiej chcemy utrzymać nasz przyszły dom. Wybierając projekty domów z poddaszem użytkowym możemy wcześniej wprowadzić się do domu, już na sam parter, a górne piętro wykończyć w miarę możliwości. Wybór odpowiedniego projektu ma kluczowy wpływ na możliwości, tempo i koszty całej inwestycji.
Ekonomiczne i łatwe w budowie projekty domów znajdziecie na GALERIADOMOW.PL

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nie mam pieniedzy na święta
Ja tak robię, kupuję sporo rzeczy na promkach i mam zapasy na święta,...
Jak bronić się przed wykorzystywani…
Opieka zapewnia tym najuboższym, a o innych ma starać się rodzina, taka jest prawda...
Szukam metod na leczenie haluksów
Taka operacja to ryzyko, no i wyklucza z aktywności na kilka tygodni...
wybielanie zębów
To efekt nie będzie trwały, a każde wybielanie to też naruszanie struktury szkliwa,...