URODA I ZDROWIE

Małe dzieci, wielki strach, czyli czego boją się dzieci?

9 lutego 2016, dodał: Redakcja

baby

Strach jest naturalną ludzką reakcją na nieznane. Niemowlę może reagować gwałtownym płaczem nie tylko na głośny dźwięk wiertarki, ale również szum suszarki do włosów – tak manifestuje swój strach przed potencjalnym niebezpieczeństwem, co ma związek z wrodzonym instynktem przetrwania.

Niemowlęciu nie wytłumaczysz, że nie ma się czego bać (ale oczywiście, możesz spokojnie o tym mówić). Lepiej staraj się unikać takich sytuacji. Nie jest łatwo odpowiedzieć krótko na pytanie: czego boją się dzieci, bo strachy i lęki zmieniają się z wiekiem. Dzieci boją się wielu rzeczy, które rodzicom wydają się być niegroźne. Lęk to reakcja na wyimaginowane niebezpieczeństwo, natomiast strach pojawia się w konfrontacji z realnym zagrożeniem. Strach pozwala maluchowi na reakcje typu walcz lub uciekaj. Lęki są dla dziecka bardzo realne. Pewnego dnia wyobrażenia o potworach lub innych istotach różnie nazywanych przez rodziców, opiekunów lub same dzieci i zaczynają być realne w życiu naszych maluchów. Dzieci chcą zasypiać przy włączonej lampce, z rodzicami lub z maskotką w ręce.

Co najczęściej wywołuje lęk u dzieci: ciemność, lęk przed obcymi, zwierzęta, lęk przed burzą, lęk przed cieniem, strach przed wizytą u lekarza.

Jak pomóc dziecku przestać się bać ?

Reaguj, gdy dziecko mówi, że np. pod łóżkiem siedzi wiedźma – zajrzyjcie tam oboje. Razem przeszukajcie cały pokój, czy nie czai się jakiś inny strach. Rozmawiaj z maluchem o jego lękach. Kontroluj to, co czyta albo ogląda w telewizji. Horrory czy pełne agresji, krwi i przemocy bajki to nie najlepszy repertuar dla dziecka.

Czytaj książki i opowiadaj bajki, w których bohaterowie mieli podobny problem jak dziecko i sobie z tym poradzili.
Stopniowo zmieniaj nasilenia światła, aż do momentu całkowitego gaszenia światła na noc, a sama ciemność po pogłębiającym się z tygodnia na tydzień nocnym półmroku  ułatwi pokonanie strachu.

Dzieciaki lubią odwołania do magii. Inną strategią może być wyposażenia maluszka w talizman, który będzie go chronił przed niebezpieczeństwem.

Zobacz również:

  1. Jakie powinno być dziecko – grzeczne czy skryte?

  2. Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę towarzyską?

  3. Moje dziecko podkrada pieniądze – co dalej?

  4. Kiedy jest dobry czas na drugie dziecko?

  5. Dziecko w kuchni, czyli jak gotować z maluchem

  6. Kiedy dziecko nie może spać

  7. Jak odchudzić dziecko?

  8. Jak rozpoznać, że twoje dziecko jest alergikiem?


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurtka czy płaszcz?
Osobiście preferuję kurtki z Cross Jeansu zimowe i te wiosenne jeansowe.
jakie są wasze ulubione sklepy z ub…
Ja też często przeglądam oferty producentów na allegro.pl Moim konikiem jest Cross Jeans,...
Jakie kolczyki powinnam nosić, jeśl…
Moim zdaniem pasują tez takie małe kuleczki np. takie pasują do twarzy okrągłej https://sklep.terpilowski.com.pl/product-pol-29696-Bizuteria-pandora-Kolczyki-sztyfty-Blekitny-blask-296272c01.html Do...
Ubieranie się zgodnie z wiekiem?
> Zafira napisał/a:> Ja właśnie noszę jeansy Cross i niestety nie podołały wyzwaniu,...