Małe dzieci, wielki strach, czyli czego boją się dzieci?

9 lutego 2016, dodał: Redakcja

baby

Strach jest naturalną ludzką reakcją na nieznane. Niemowlę może reagować gwałtownym płaczem nie tylko na głośny dźwięk wiertarki, ale również szum suszarki do włosów – tak manifestuje swój strach przed potencjalnym niebezpieczeństwem, co ma związek z wrodzonym instynktem przetrwania.

Niemowlęciu nie wytłumaczysz, że nie ma się czego bać (ale oczywiście, możesz spokojnie o tym mówić). Lepiej staraj się unikać takich sytuacji. Nie jest łatwo odpowiedzieć krótko na pytanie: czego boją się dzieci, bo strachy i lęki zmieniają się z wiekiem. Dzieci boją się wielu rzeczy, które rodzicom wydają się być niegroźne. Lęk to reakcja na wyimaginowane niebezpieczeństwo, natomiast strach pojawia się w konfrontacji z realnym zagrożeniem. Strach pozwala maluchowi na reakcje typu walcz lub uciekaj. Lęki są dla dziecka bardzo realne. Pewnego dnia wyobrażenia o potworach lub innych istotach różnie nazywanych przez rodziców, opiekunów lub same dzieci i zaczynają być realne w życiu naszych maluchów. Dzieci chcą zasypiać przy włączonej lampce, z rodzicami lub z maskotką w ręce.

Co najczęściej wywołuje lęk u dzieci: ciemność, lęk przed obcymi, zwierzęta, lęk przed burzą, lęk przed cieniem, strach przed wizytą u lekarza.

Jak pomóc dziecku przestać się bać ?

Reaguj, gdy dziecko mówi, że np. pod łóżkiem siedzi wiedźma – zajrzyjcie tam oboje. Razem przeszukajcie cały pokój, czy nie czai się jakiś inny strach. Rozmawiaj z maluchem o jego lękach. Kontroluj to, co czyta albo ogląda w telewizji. Horrory czy pełne agresji, krwi i przemocy bajki to nie najlepszy repertuar dla dziecka.

Czytaj książki i opowiadaj bajki, w których bohaterowie mieli podobny problem jak dziecko i sobie z tym poradzili.
Stopniowo zmieniaj nasilenia światła, aż do momentu całkowitego gaszenia światła na noc, a sama ciemność po pogłębiającym się z tygodnia na tydzień nocnym półmroku  ułatwi pokonanie strachu.

Dzieciaki lubią odwołania do magii. Inną strategią może być wyposażenia maluszka w talizman, który będzie go chronił przed niebezpieczeństwem.

Zobacz również:

  1. Jakie powinno być dziecko – grzeczne czy skryte?

  2. Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę towarzyską?

  3. Moje dziecko podkrada pieniądze – co dalej?

  4. Kiedy jest dobry czas na drugie dziecko?

  5. Dziecko w kuchni, czyli jak gotować z maluchem

  6. Kiedy dziecko nie może spać

  7. Jak odchudzić dziecko?

  8. Jak rozpoznać, że twoje dziecko jest alergikiem?


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak mieć więcej energii
Mojej mamie kupiłam geriamoc, dobrze działa na pamięć żeń szeń, który jest tam...
pcos
Ja też to mam, ale nie biorę nic, naprawdę musiałyby mieć poi kilka...
Poprawa kondycji na rowerze
Polecam fajną stronkę https://fundacjamorska.pl nt uprawiania sportu, treningów, suplementów diety i odżywek dla sportowców....
Kredyt na szybko
Ja już od dłuższego czasu zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu, bo mimo dobrej...