Małe dzieci, wielki strach, czyli czego boją się dzieci? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Małe dzieci, wielki strach, czyli czego boją się dzieci?

9 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

baby

Strach jest naturalną ludzką reakcją na nieznane. Niemowlę może reagować gwałtownym płaczem nie tylko na głośny dźwięk wiertarki, ale również szum suszarki do włosów – tak manifestuje swój strach przed potencjalnym niebezpieczeństwem, co ma związek z wrodzonym instynktem przetrwania.

Niemowlęciu nie wytłumaczysz, że nie ma się czego bać (ale oczywiście, możesz spokojnie o tym mówić). Lepiej staraj się unikać takich sytuacji. Nie jest łatwo odpowiedzieć krótko na pytanie: czego boją się dzieci, bo strachy i lęki zmieniają się z wiekiem. Dzieci boją się wielu rzeczy, które rodzicom wydają się być niegroźne. Lęk to reakcja na wyimaginowane niebezpieczeństwo, natomiast strach pojawia się w konfrontacji z realnym zagrożeniem. Strach pozwala maluchowi na reakcje typu walcz lub uciekaj. Lęki są dla dziecka bardzo realne. Pewnego dnia wyobrażenia o potworach lub innych istotach różnie nazywanych przez rodziców, opiekunów lub same dzieci i zaczynają być realne w życiu naszych maluchów. Dzieci chcą zasypiać przy włączonej lampce, z rodzicami lub z maskotką w ręce.

Co najczęściej wywołuje lęk u dzieci: ciemność, lęk przed obcymi, zwierzęta, lęk przed burzą, lęk przed cieniem, strach przed wizytą u lekarza.

Jak pomóc dziecku przestać się bać ?

Reaguj, gdy dziecko mówi, że np. pod łóżkiem siedzi wiedźma – zajrzyjcie tam oboje. Razem przeszukajcie cały pokój, czy nie czai się jakiś inny strach. Rozmawiaj z maluchem o jego lękach. Kontroluj to, co czyta albo ogląda w telewizji. Horrory czy pełne agresji, krwi i przemocy bajki to nie najlepszy repertuar dla dziecka.

Czytaj książki i opowiadaj bajki, w których bohaterowie mieli podobny problem jak dziecko i sobie z tym poradzili.
Stopniowo zmieniaj nasilenia światła, aż do momentu całkowitego gaszenia światła na noc, a sama ciemność po pogłębiającym się z tygodnia na tydzień nocnym półmroku  ułatwi pokonanie strachu.

Dzieciaki lubią odwołania do magii. Inną strategią może być wyposażenia maluszka w talizman, który będzie go chronił przed niebezpieczeństwem.

Zobacz również:

  1. Jakie powinno być dziecko – grzeczne czy skryte?

  2. Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę towarzyską?

  3. Moje dziecko podkrada pieniądze – co dalej?

  4. Kiedy jest dobry czas na drugie dziecko?

  5. Dziecko w kuchni, czyli jak gotować z maluchem

  6. Kiedy dziecko nie może spać

  7. Jak odchudzić dziecko?

  8. Jak rozpoznać, że twoje dziecko jest alergikiem?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz