Kwas foliowy przed ciążą – dlaczego warto go zażywać?
Wiele mówi się o tym, że ciężarna dba o siebie i maluszka zanim jeszcze przyjdzie on na świat. Specjaliści przypominają jednak, że jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę, powinna suplementować kwas foliowy, czyli witaminę B9. Podpowiadamy, kiedy brać kwas foliowy i jaka jest jego rola przed ciążą.
Kiedy zacząć brać kwas foliowy?
Bazą do zdrowego (dla mamy i dziecka) macierzyństwa jest dbanie o siebie i swoje zdrowie już na etapie planowania ciąży. Choć oczywiście podstawą jest różnorodna dieta, bogata w wysokofolianowe produkty, badania dowodzą, że aby stężenie folianu w krwinkach organizmu ciężarnej było właściwe, zalecane jest minimum 12 tygodni suplementacji kwasu foliowego przed poczęciem[1]. Zatem, odpowiedź na pytanie kiedy brać kwas foliowy, brzmi: od razu, gdy zaczyna się myśleć o możliwości zajścia w ciążę! Suplementacja witaminy B9 jest zresztą zlecana przez cały okres ciąży, połogu oraz karmienia piersią. Wielu lekarzy poleca profilaktycznie przyjmowanie kwasu foliowego wszystkim kobietom w wieku rozrodczym.
Rola kwasu foliowego przed ciążą
Dlaczego szczególnie przed ciążą trzeba pamiętać o suplementacji kwasu foliowego? Foliany pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.Dodatkową korzyścią wynikającą z suplementacji kwasu foliowego jest to, że foliany pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, biorą udział w procesie podziału komórek, a także przyczyniają się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży.
Kwas foliowy przed ciążą – zapotrzebowanie przyszłej mamy
Organizm człowieka nie potrafi samodzielnie go wytworzyć. Produkty spożywcze tracą witaminę B9 podczas obróbki termicznej, a nawet podczas kontaktu ze światłem słonecznym. Dlatego tak przydatne jest przyjmowanie odpowiednich suplementów diety, np. MamaDHA. Kobiety planujące powiększenie rodziny powinny przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Tymczasem, choć specjaliści mówią o tym od lat, w Polsce wciąż jedynie 23% kobiet przyjmuje kwas foliowy, przygotowując się do ciąży[2].
[1] J. Gaszyńska, kwas foliowy – rola i zasadność suplementacji u różnych grup pacjentów, https://www.woia.pl/dat/attach/836_praca-specjalizycyjna—mgr-joanna-gaszynska.pdf
[2] M. Michalak, Zdrowie matki kluczowe dla zdrowia dziecka, https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Zdrowie-matki-kluczowe-dla-zdrowia-dziecka,11901.html