Kubeczek menstruacyjny – naturalna alternatywa dla tamponów i podpasek
Cykl menstruacyjny kobiety pozwala jej na to, aby doczekała się dziecka i została matką. Potrafi też jednak okazać się w niektórych sytuacjach uciążliwy. Chodzi o to, aby zachować wówczas jak najlepszy komfort i jak najlepszą higienę dla kobiety. Okazuje się, że pomagają wówczas nie tylko tampony i podpaski, ale również kubeczki menstruacyjne.
Cykl menstruacyjny kobiety
Cykl menstruacyjny to powtarzające się średnio co 28-29 dni zmiany w organizmie kobiety. Występuje on u kobiet od okresu dojrzewania do okresu menopauzy. Wiąże się to z płodnością kobiety. Cykl menstruacyjny dzieli się na cztery etapy: menstruację, fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. Menstruacja polega na złuszczaniu nabłonka macicy objawiającego się krwawieniem – występuje od 1 do 4 dnia cyklu menstruacyjnego. Faza folikularna polega na wzroście hormonów uwalniających komórkę jajową – występuje od 5 do 13 dnia. Owulacja polega na uwolnieniu komórki jajowej, która jeśli napotka wówczas komórkę plemnikową, to utworzy zygotę – występuje mniej więcej w 14 dniu. Faza lutealna polega na przekształceniu pęcherzyków jajnikowych w gruczoł dokrewny – występuje do 15 do 28/29 dnia. Etap menstruacji i fazy folikularnej oraz etap fazy lutealnej stanowią dni niepłodne. Etap owulacji z kolei stanowi dni płodne.
Podpaski i tampony czy kubeczki menstruacyjne
Przy krwawieniu menstruacyjnym należy zachować higienę, która rzutuje nie tylko na estetykę, ale również na zdrowie. Od wielu lat kobietom pomagają podpaski i tampony, które wchłaniają wydzielaną krew. Stosuje się je jednorazowo, po czym wyrzuca. Ekologiczną alternatywę dla podpasek i tamponów stanowią kubeczki menstruacyjne (sprawdź kubeczki menstruacyjne w alezielonysklep.pl). Stosuje się je wielorazowo, przy właściwym użytkowaniu nawet przez kilka lat. Kubeczek wkłada się do pochwy, a gdy ten wypełnia się wydzieliną, wyjmuje się go i oczyszcza. Przy użytkowaniu kubeczków menstruacyjnych należy zachować higienę i nie tylko zdezynfekować kubeczek, ale też zdezynfekować ręce przed włożeniem kubeczka i po wyjęciu kubeczka.
Czy warto dbać o ekologię stawiając na kubeczek menstruacyjny?
W ekologii nie tyle chodzi o to, w jakim stanie zastaliśmy środowisko naturalne, ile o to, w jakim stanie środowisko naturalne zostawimy. Dbanie o ekologię to problem nas samych, bo dbając o środowisko, dbamy o zdrowie swoje i bliskich nam osób. Wszelkie sposoby dbania o ekologię zasługują na uwagę i zasługują na podziw, w tym stosowanie kubeczków menstruacyjnych, dzięki którym z jednorazowych podpasek i tamponów, możemy przerzucić się coś co jest wielokrotnego użytku, a czy nie to to właśnie chodzi we wszelkich ekologicznych działaniach, jak m.in. recykling lub związana z nim segregacja śmieci. Oczywiście ziemię można ratować na wiele sposobów, a tampony czy podpaski to tylko niewielki procent śmieci, jakie produkujemy. Jeśli więc zależy nam bardziej na higienie to nie rezygnujmy z ich stosowania, a decydując się na kubeczek menstruacyjny, pamiętajmy o wszelkich niezbędnych czynnościach higienicznych.