URODA I ZDROWIE

Książki dla niemowląt

28 stycznia 2013, dodał: zuzanka

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia widzi bardzo nieostro. Często przegląda się po mieszkaniu wodząc oczkami w to i z powrotem. Czasem zdarza się, że skupia swój wzrok w jednym punkcie i dokładnie się mu przegląda.  Noworodek jednak widzi dobrze z bardzo bliskiej odległości 18-30 cm. Dlatego też najprzyjemniejszą chwilą jest gdy mama pochyla się nad nim a ono może spojrzeć na jej twarz.

,,Jego uwagę przyciągają także skomplikowane kształty i silnie skontrastowane powierzchnie – badania wskazują, że najpierw patrzy na miejsca styku np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa po tych krawędziach wzrokiem.”

Skoro  niemowlak spostrzega kontrast białego i czarnego i dzięki niemu lepiej widzi kształt dlaczego by tego nie wykorzystać. Na przeciw maluszkom i z pomocom dla ich rodziców wyszło Wydawnictwo Sierra Madre, które stworzyło książeczki Oczami Maluszka.

 

Czarno-białe książeczki stworzona na zasadzie kontrastu świetnie dopasowują się do potrzeb najmłodszych dzieci. Dzięki prostym kształtom dziecko z łatwością dostrzega przedmiot i dzięki temu rozwija swoje umiejętności. Niemowlę lepiej dostrzega kontrast, dlatego też chętniej wpatruje się w taką książeczkę niż w wielokolorowe zabawki, które nie ułatwiają mu odkrycia kształtu i dokładnego rozpoznania przedmiotu.

Pokazując taką książeczkę dziecku nawiązujemy z nim więź oraz pomagamy mu odkryć otaczający go świat. Warto również pamiętać, że dziecku nie jest łatwo w pierwszych miesiącach życia. To ono zmaga się ze zlewającymi obrazami i niejasnymi  mu konturami i przedmiotami. Dzięki takim książeczkom możemy pomóc swojemu dziecku zrozumieć świat.

Co sądzicie o takich książeczkach? Czy uważacie, że są w ogóle potrzebne maluszkom?


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz