Kosmetyki dla przyszłych mam – ochrona skóry w ciąży

12 września 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Ciąża to czas szczególny, zarówno dla duszym jak i ciała. Rozstępy, przebarwienia, przesuszona, łuszcząca się skóra, błyszcząca cera – działanie hormonów potrafi dać się we znaki każdej przyszłej mamie. Aby zadbać o swoje potrzeby w tym szczególnym czasie, warto sięgnąć po kosmetyki dedykowane ciężarnym. Oto co warto wiedzieć o tej grupie produktów!

ciąża

Bezpieczne kosmetyki dla ciężarnych, czyli jakie?

Pamiętaj, że nie każdy produkt dostępny w drogerii sprawdzi się w kosmetyczce przyszłej mamy. Niestety, ze względu na zmieniające się potrzeby i bezpieczeństwo dziecka, wiele kobiet zmuszonych jest do rezygnacji z ulubionych kosmetyków i do poszukiwania sprawdzonych zamienników. Kawowy balsam do ciała, peeling z kwasami AHA czy lawendowy krem do stóp  – to tylko niektóre przykłady produktów, z których powinnaś zrezygnować.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży nie powinny zawierać retinoidów, parabenów, kwasu salicylowego, triclosanu, formaldehydów, kwasów AHA, ani kofeiny. Co więcej, w tym czasie powinnaś unikać też olejków eterycznych, szczególnie: lawendowego, jaśminowego, jałowcowego, szałwiowego oraz z melisy i z tymianku. Stawiając na zakup atestowanych produktów, zyskujemy pewność, że w ich składzie nie znajdziemy żadnej z zakazanych substancji.

Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży to m.in. organiczne kremy i sera z zawartością drogocennych olejów (np. awokado lub z migdałów), witaminą C, lanoliną, sokiem z aloesu czy wybielającym przebarwienia ekstraktem z ogórka.

Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży

Jak zadbać o skórę w ciąży? Wskazówki

Złożona pielęgnacja może znacząco zniwelować ciążowe problemy skórne. Co więcej, wdrożona odpowiednio wcześnie zmniejsza widoczność rozstępów, które mogą pojawić się już około piątego miesiąca. Jak zadbać o ciało, aby zawczasu zniwelować ilość „pamiątek” po przebytej ciąży?

Po pierwsze: nawilżaj ciało

Specjalne, delikatne formuły kremów i olejków należy stosować po każdej kąpieli, najlepiej w ciągu pierwszych 20 minut od wyjścia z wody. Warto w tym celu postawić na kosmetyki przeznaczone do zapobiegania powstawaniu blizn i rozstępów, np. olejek Bio-Oil. Sprawdzą się również lekkie mleczka dla niemowląt oraz tradycyjne oliwki dla dzieci.

Produkty warto aplikować szczególnie w okolicy rosnącego brzuszka oraz powiększających się piersi. To właśnie te miejsca są wyjątkowo narażone na przesuszenie, objawiające się swędzeniem i podrażnieniem skóry. Ulubiony kosmetyk nakładaj przynajmniej 2-3 razy dziennie.

Po drugie: zabezpieczaj skórę przed słońcem

Kremy i balsamy o wysokim współczynniku SPF to coś, czego nie może zabraknąć w Twojej kosmetyczce. Ze względu na podwyższony poziom estrogenu, skóra u kobiet ciężarnych staje się wrażliwa na słońce. Aby uniknąć niechcianych przebarwień, sięgaj po kosmetyki z funkcją ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Na drogeryjnych półkach szukaj produktów rekomendowanych przyszłym mamom.

Po trzecie: zadbaj o siebie od środka

Kosmetyki w ciąży to nie wszystko! Niezwykle istotne jest też prawidłowe odżywianie i nawodnienie organizmu oraz zdrowy sen. Ciężarna kobieta powinna spożywać około 2,5 l płynów dziennie, a w potrawach spożywać bogactwo witamin i minerałów – w tym witaminy z grupy B, cynk, wapń i magnez. Jeśli praca zawodowa utrudnia Ci regeneracje sił, zastanów się nad wcześniejszym zwolnieniem lekarskim – przyszła mama powinna zażywać przynajmniej 7-8 godzin dobrego snu każdej nocy!

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...