Komosa ryżowa dla cukrzyków i bezglutenowców

13 lipca 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Czy wiesz, że komosa ryżowa to ostatnio najpopularniejszy top w żywieniu? Świetnie sprawdza się w diecie bezglutenowej, wegetariańskiej, czy odchudzającej. Znajdziesz ją również pod nazwą quinoa. Posiada ona mnóstwo wartości odżywczych i prozdrowotnych.  Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a dodatkowo bogata jest w minerały i witaminy.

 

Jeszcze inna nazwa komosy ryżowej to ryż peruwiański. Jest to roślina jednoroczna, którą można znaleźć w Ameryce Południowej. Niestety w Polsce jej uprawa jest niemożliwa, ze względu na nasz umiarkowany klimat. W swoim rejonie komosa nazywana jest przez mieszkańców jako święte zboże Inków  oraz matka zbóż. Jedząc komosę ryżową dostarczasz do organizmu pełnowartościowe białko. Zobacz jak jeszcze oddziałuje na organizm słynny ryz peruwiański.

 

Bez glutenu

Komosa ryżowa należy do roślin bezglutenowych, więc świetnie nadaje się do jadłospisu osób nie tolerujących glutenu. Śmiało wprowadź komosę do swoich dań, wystarczy nawet raz dziennie sałatka z quinoą, a z pewnością odczujesz różnicę w samopoczuciu.

 

Bomba białkowa

Jak już wspominaliśmy komosa to źródło pełnowartościowego białka, co czyni ją jedną z najzdrowszych roślin podobnych do zboża.

komosa

Tarcza ochronna

Kwasy fenolowe zawarte w komosie działają jak tarcza dla naszego organizmu. Regularne jedzenie komosy uchroni Cię przed chorobami, gdyż usuwa wolne rodniki.

komosa ryzowa

Do walki z nadwagą

Dodanie komosy ryżowej do swojej diety sprawi, że przyspieszysz swój metabolizm. Dodatkowo komosa pomoże Ci w walce ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Co ciekawe 1 100 gramach komosy znajdziesz jedynie 120 kalorii.

komosa dieta

Wspomaga serce

Ryż peruwiański posiada mnóstwo kwasów nienasyconych, co bardzo dobrze wpływa na nasze serce oraz układ krwionośny. Jedz komosę regularnie, a sprawisz, że Twoje serce będzie wzmocnione i chronione przed atakami. Dodatkowo obniżysz na dobre swój cholesterol.

komosa serce

Na cukrzycę

Komosa posiada bardzo niski indeks glikemiczny, czyli można ją jeść bez obaw nawet przy cukrzycy.

komosa

Jak przygotować?

Komosa ryżowa świetnie nadaje się do wielu dań. Śmiało możesz ją wykorzystać do:

  • dań głównych słonych i ostrych
  • deserów ( komosa posiada słodkawy posmak )
  • mas
  • jogurtu naturalnego
  • zamiennika ryżu, kaszy i ziemniaków

Przygotowanie komosy jest bardzo proste. Na początku musisz ją dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, po czym dodaj ją do wrzątku. Gotuj w proporcji 2:1 ( dwie szklanki wody na jedną szklankę komosy) przez 15 minut.

komosa

zobacz również:

Dlaczego warto jeść czarny ryż?

  1. Cudowne właściwości granatu

  2. Kantalupa – jak podawać?

  3. Jagody goji – dla zdrowia

  4. Owocowe sorbety na gorące lato



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...