Kanibalizm w bajkach – czy warto czytać dziecku makabryczne historie?
W bajkach dla dzieci coraz częściej pojawiają się brutalne sceny. Pozornie mogłoby się wydawać, że z ich oglądania nie płyną żadne korzyści dla naszych pociech, a jest dokładnie odwrotnie. Niemożliwe? A jednak, oto najważniejsze z nich.
Po pierwsze nauka
Bajki w których wydarzenia pozytywne przeplatają się z negatywnymi pokazują dziecku, że w życiu nie zawsze jest idealnie. Widząc bajkę pokazującą obie strony medalu dotrze do niego informacja, że trzeba na siebie uważać, nie każdy ma dobre intencje, a z drugiej strony, że w życiu jest też dużo dobrych chwil Istotne jest, by na końcu bajki to, co dobre wygrało dzięki czemu dziecko wysnuje z przekazu odpowiednie wnioski. Opowieści, w których toczy się walka dobra ze złem pokazują, że życie to pełna trudności sztuka wyboru, a nie wyłącznie idylla.
Po drugie trening dla pamięci i wyobraźni
Bajki wywołujące momentami przestrach są przez dzieci bardzo dobrze zapamiętywane. Mali odbiorcy utożsamiają się z bohaterami opowieści, ich wyobraźnia działa. Bajki, które nie wywołują silnych emocji bardzo szybko odchodzą w niepamięć.
Po trzecie klasyka warta uwagi
Bajki, w których toczy się walka między przeciwstawnymi siłami dobra i zła są głęboko zakorzenione w historii literatury. Klasyka ta charakteryzuje się wysokimi walorami językowymi i warto, żeby dziecko miało z nią kontakt.
Zobacz również:
-
Jak odchudzić dziecko?
-
Jak rozpoznać, że twoje dziecko jest alergikiem?
-
Dziecko w kuchni, czyli jak gotować z maluchem
-
Moje dziecko podkrada pieniądze – co dalej?
-
Mamo! To moje dziecko – sztuka rozwiązywania konfliktów z babcią