Jak ułożyć świąteczne i wigilijne menu?
Kiedy urządzasz kolację Wigilijną i zapraszasz gości, to podanie odpowiednich potraw może nie być wcale takie proste. Dlatego podpowiadamy jak odpowiednio ułożyć menu i nie przejmować się drobiazgami. Z pewnością wszyscy goście będą wtedy zadowoleni i najedzeni.
Chyba każdy wie, że potraw na stole Wigilijnym powinno być 12. Co ciekawe staropolskim obyczajem przygotowywano nieparzystą liczbę dań. W zagrodach chłopskich było 5-7, na dworach szlacheckich 7-9 natomiast w pałacach można było spotkać 11 potraw.
Płody ziemi
Mówi się, że menu kolacji Bożego Narodzenia powinno zawierać wszelkiego rodzaju płody ziemi. Zaliczają się do tego:
- kasze
- groch
- fasola
- soczewica
- rośliny oleiste
- zboża ( pszenica, ryż )
- jarzyny ( buraki, kapusta )
- owoce
Fasola przynosi miłość i dostatek, a wszelkie kasze i soczewica mają wpływ na płodność. Znajdą się one w potrawach typu kapusta z grochem, grochówka, pierogi z soczewicą, fasola wigilijna, sałatka śledziowa z fasolą.
Jeżeli chodzi o rośliny oleiste to jest nim mak, len, kakaowiec, czy migdałowiec. Oleje są dodawane do wielu potraw wigilijnych, a dawniej olej lniany był najtańszy i najczęściej królował w Święta. Dzisiaj najwięcej potraw występuje z makiem. Przede wszystkim są to kutia, pierogi z makiem, kluski z makiem, makowiec, zupa z maku, ciasto z maku.
Dania zbożowe mają przynosić płodność, pomyślność oraz pieniądze. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim pszenica, owies, ryż, żyto czy proso. Z tego wykonamy pierogi, kluski, uszka, wszelkie ciasta.
Jarzyny również są podstawowym elementem kolacji Wigilijnej. Najważniejszą jarzyną jarzyną są buraki bez, których nie byłoby tradycyjnego barszczu. Według wierzeń zapewniają one długowieczność oraz urodę. Innym istotnym warzywem jest kapusta, z której możemy wykonać kapustę z grochem, lub z grzybami, a także jest składnikiem farszu do pierogów czy uszek.
Owoce są płodem sadu i darem od Matki Natury. Nie ma przecież świąt bez mandarynek i pomarańczy. Dawniej jednak suszone śliwki królowały w daniach, ponieważ wierzono, że zapewniały długowieczność i odpędzały złe moce. Z kolei jabłka, to symbol miłości i zdrowia. Gruszki dają nam przedłużenie życia, a także pomnażają pieniądze. Z dań z owoców na stole Wigilijnym nie może zabraknąć kompotu, grochu ze śliwkami i piernika z suszonymi owocami.
Płody lasu
To przede wszystkim:
- grzyby
- orzechy
- miód
Grzyby posiadają wiele historii, jednak od zawsze były uważane za symbol magiczny. Na Wigilię możemy z nich przygotować pierogi z kapustą i grzybami, zupę grzybową, uszka z grzybami.
Orzechy oznaczają szczęście. Wykorzystujemy je w Święta głównie w kutii, deserach i do ozdób.
Miód symbolizuje powodzenie, a dodatkowo jest słodyczą eucharystii. Dodajemy go do kutii, ciast, kompotu z suszu.
Płody wody
Płody jezior, stawów i wód to przede wszystkim ryby. Od zawsze traktowane są jako święte, symbol chrześcijaństwa, znak tajemnicy, obfitości, wolności i zmartwychwstania. Dlatego nie powinno jej zabraknąć na stole Wigilijnym. Zazwyczaj wybierany jest karp w galarecie, smażony, panierowany lub czasem śledzie w śmietanie albo oleju.
Zobacz również:
Świąteczne pierniczki i pierniki – różne sprawdzone przepisy
Śledź inaczej – różne pomysły na śledzika i przepisy
Świąteczne ciasta i wypieki
Makowe świąteczne wypieki i desery