Olejowanie włosów to obecnie jeden z najpopularniejszych rytuałów pielęgnacyjnych, który można przeprowadzić w domowym zaciszu. Dowiedz się, jak olejować włosy, zadbaj o pasma od wewnątrz, stosując zbilansowaną dietę i wspomagając się suplementacją!
Jak olejować włosy? Polecane oleje
Zanim wyjaśnimy, jak olejować włosy, warto wspomnieć, czym się kierować podczas wyboru oleju i który z nich ma najkorzystniejszy wpływ na kondycję pasm. Kluczowa kwestia to stopień porowatości włosów (na tej podstawie należy dobrać do nich odpowiedni olej). Wyróżniamy:
- włosy niskoporowate – są gładkie, błyszczące, mało podatne na przesuszenie. Bardzo rzadko się elektryzują i puszą, zwykle są proste lub lekko falowane. Nie sprawiają problemów przy rozczesywanie, ale też są odporne na koloryzację i stylizację ciepłem (lokówką, prostownicą). Posiadaczki włosów niskoporowatych powinny stosować olej lniany, rycynowy, słonecznikowy, palmowy,
- włosy wysokoporowate – są matowe, szorstkie i sztywne w dotyku. Łatwo się przesuszają, szybko pochłaniają wodę, są bardzo podatne na stylizację. Łatwo się puszą i elektryzują, są zniszczone. Ich końcówki często są rozdwojone, pasma mają tendencje do łamania i kołtunienia. Włosami wysokoporowatymi zwykle są włosy kręcone. W tym przypadku warto sięgnąć po olej z wiesiołka, czarnuszki, pestek dyni, czarnego bzu,
- włosy średnioporowate – łączą niektóre cechy pasm nisko- i wysokoporowatych. Mają dużą objętość i są skłonne do przesuszania. Ich łuski nieco odchylają się od łodygi włosa. Są średnio podatne na różne zabiegi stylizacyjne. Odpowiednim produktem dla tego rodzaju włosów będzie olej z pestek moreli, słodkich migdałów, makadamia, arganowy.
Jak olejować włosy na sucho?
Istnieją dwie ogólne metody olejowania włosów – na sucho oraz na mokro. Zastanawiasz się, jak olejować włosy pierwszym, mniej czasochłonnym sposobem? To proste, dokładnie rozczesz i podziel włosy na pasma. Następnie nałóż na dłonie odrobinę oleju, rozgrzej go i wmasowuj w wydzieloną partię pasmo po paśmie (zawsze kieruj się od końcówek ku górze). Następnie zepnij włosy w kok i odczekaj co najmniej 30 minut (im dłużej, tym lepiej). Następnie umyj skórę głowy ciepłą wodą, opcjonalnie z dodatkiem rozwodnionego szamponu.
Nie wiesz, ile oleju należy użyć na cały zabieg? Wystarczające będą 2 łyżki stołowe. Olejowanie włosów na sucho to dobry wybór dla osób początkujących, które nie chcą poświęcać na ten zabieg zbyt dużo czasu. Natomiast jeśli Twoje kosmyki są bardzo zniszczone i potrzebują dogłębnej regeneracji, więcej korzyści zapewni im olejowanie na mokro.
Jak olejować włosy na mokro?
Jak olejować włosy metodą na mokro? Postępuj analogicznie, jak w przypadku olejowania na sucho. Pamiętaj jedynie, aby na początku umyć głowę i odcisnąć nadmiar wody z pasm, bez suszenia. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku wybrany olej musi być zaaplikowany na wilgotne włosy. Następnie nałóż fioliowy czepek i ręcznik. Pozwól włosom chłonąć dobroczynne substancje przez minimum 30 minut do kilku godzin i umyj głowę, używając łagodnego szamponu bez silikonów.
Jeśli zależy Ci na mocnym nawilżeniu włosów, możesz zmieszać olej z ulubioną odżywką lub maską albo nałożyć kosmetyk pod/na olej. Efekty przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania. Jak często olejować włosy? To dość indywidualna kwestia, w większości przypadków optymalne są 4 zabiegi w miesiącu (raz w tygodniu). Obserwuj, jak Twoje pasma reagują na olejowanie metodą prób i błędów.
Nie tylko olejowanie włosów – suplementy diety na zdrowe i piękne włosy
Oprócz stosowania olejów warto wzmocnić pasma od wewnątrz, za pomocą profesjonalnych suplementów diety. Do mile widzianych składników, które mają zbawienny wpływ na stan i wygląd włosów, należy m.in. biotyna, która hamuje nadmierne wypadanie i stymuluje porost oraz krzem. Dzięki temu pierwiastkowi włosy stają się mocne, gęste i elastyczne.
Świetne efekty w poprawie kondycji włosów osiągniesz z suplementem diety Vitapil z biotyną – jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, odwiedź stronę internetową marki Vitapil.