URODA I ZDROWIE

Jak nauczyć dziecko dyskrecji?

22 lutego 2016, dodał: Redakcja

timthumb

Jak już wasza pociecha wyjdzie z etapu niemowlęctwa, kiedy to tylko leżała, spała, potem raczkowała i milczała, to przyjdzie czas na lepsze zadomowienie się świecie i komunikowanie się z otoczeniem. Będziecie musieli ją poprowadzić po zawiłych drogach życia i udzielić lekcji o dyskrecji.

Na początku przeprowadźcie z dzieckiem lekcję: Co to w ogóle znaczy „być dyskretnym”?

 • Dochowywać szepniętych na ucho tajemnic;
 • Nie wchodzić z butami w czyjeś prywatne życie;
 • Pamiętać, że w niektórych sytuacjach milczenie jest złotem;
 • Zachować powściągliwość;
 • Posiadać wyczucie i takt.

Pociechy nie mają zahamowań i bardzo często nie znają granic między tym, co wolno, a czego nie. Nauczenie malucha dyskrecji to bardzo trudne zadanie, które wymaga ćwiczenia i zachowania przez was cierpliwości oraz wyrozumiałości. Ważne, żebyście nie krzyczeli na oseska jak np. wyjawi sąsiadowi jakąś waszą tajemnicę. Małe dziecko nie rozumie, dlaczego o jednych sprawach można mówić w sposób otwarty, a o innych ani mru mru. Wyjaśnijcie latorośli, czemu nie może o wszystkim opowiadać poprzez odwołanie się do faktów z waszego życia, np. „Pamiętasz jak zrzuciłeś ze stołu talerz i go stłukłeś? My nikomu o tym nie powiedzieliśmy, by nie było ci smutno. Dlatego o sekretach nie mówi się wszem i wobec”. Podkreślajcie, że odsłanianie rodzinnych tajników wywołuje u was uczucie smutku, zażenowania, skrępowania i wstydu.

Wykorzystajcie zabawę w głuchy telefon. Jeśli pociecha będzie chciała coś głośno zakomunikować, a nie będzie wiedziała czy powinna, to najpierw niech powie to wam na ucho, a wy ocenicie czy może to podać do publicznej wiadomości. Ustalcie jakiś charakterystyczny gest np. klaśnięcie w dłonie, który wykorzystacie, by przerwać dziecku jak zacznie poruszać zakazany temat. Nie mylcie też dyskrecji z kłamaniem i nie zachęcajcie pociech do cyganienia, np. „Jeśli tata zapyta co robiliśmy, to powiedz, że siedzieliśmy w domu, a w rzeczywistości byliście w galerii handlowej”.

Jeśli wasz maluch powie coś nieodpowiedniego w gronie obcych osób, np. „Ale grubas”, postarajcie się wyłożyć mu swoje racje, iż jest to niestosowne zachowanie i pewnych kwestii nie powinno się wygłaszać na głos. Starajcie się nie podejmować przy dziecku tematów, które chcecie zachować w tajemnicy.
W przypadku gdy pędrak zignoruje zakazy i was nie posłucha, od razu reagujcie. Weźcie oseska na bok i poinformujcie, że jest wam przykro, bo wydobyło na światło dzienne coś, co powinno zostać sekretem. Zapytajcie: „A jak ty byś się czuł jakbym powiedział cioci, że nazwałeś ją krową?”. Czasami ciężko jest zwrócić uwagę natychmiast, to wtedy przeprowadźcie rozmowę z potomkiem w późniejszym terminie.

Drodzy rodzice to wy powinniście dawać dobry wzór do naśladowania. Nie musicie być idealni, ale ważne żebyście przestrzegali zasad dobrego wychowania, bo dziecko was obserwuje i się uczy.

Zobacz również:

 1. Jakie powinno być dziecko – grzeczne czy skryte?

 2. Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

 3. Mamo! To moje dziecko – sztuka rozwiązywania konfliktów z babcią

 4. Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę towarzyską?

 5. Moje dziecko podkrada pieniądze – co dalej?

 6. Jak przygotować dziecko na pojawienie się noworodka?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...