Układanie Wykładziny Dywanowej - Krok Po Kroku. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak kłaść wykładziny dywanowe?

25 lipca 2018, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Wykładzina dywanowa jest materiałem, którym pokrywamy podłogę w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także biurowych czy innych obiektach. Wykładziny obiektowe i biurowe mają nieco inny charakter niż te w mieszkaniach. Służą bardziej praktycznej ochronie podłogi przed zarysowaniem, niż spełniają walory aranżacyjne. Wykładziny na wymiar dają możliwość dopasowania „strefy podłogi chronionej przed zniszczeniem” do indywidualnych rozmiarów wnętrza. Ich wzornictwo jest jednolite i powtarzalne, co umożliwia ułożenie spójnej stylistycznie posadzki.

Rodzaje wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe można kupić w przyciętych płytkach lub w rolkach. Składa się ona z dwóch części – podłoża oraz runa w nim osadzonego, czyli włosia, po którym stąpamy. Podłoże w przypadku modeli w rolkach w rolkach stanowi zwykle juta, czyli siatka. Z kolei w płytkach podłożem jest substancja bitumiczna. Bywają też podłoża wykonane z filcu i innych tworzyw. Runo może być tkane na kilka sposobów. Pętelkowe – utkane jest na wzór gęsto ułożonych pętelek. Zwykle tak tkane są wykładziny obiektowe i biurowe. Runo cięte to mniej lub bardziej gęsto utkane pojedyncze włókna. Zwykle stosuje się je w mieszkaniach.

Popularne wykończenie podłóg?

Wykładziny dywanowe stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych i najpraktyczniejszych materiałów wykorzystywanych w wykończeniach podłóg. Ich estetyczny wygląd oraz praktyczność pozwala cieszyć się ich użytkowaniem na długi czas. Tego typu pokrycia są łatwo dostępne  oraz sprzedawane przez coraz to większą liczbę firm, a ciekawą ofertę można znaleźć przykładowo na http://www.iwykladziny.pl/ Warto dodać iż wykładziny dywanowe dostępne są w atrakcyjnych cenach oraz istnieje możliwość zamówienia ich na wymiar.

Jak kłaść?

Wielu producentów wykładzin oferuje takie materiały, które możemy bez większych problemów położyć samodzielnie – dzięki temu oszczędzamy pieniądze. Zlecenie tej czynności profesjonalistom oszczędza z kolei nasz czas i gwarantuje, że wykładzina na wymiar zostanie położona równo. Zanim jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, musimy się do tego przygotować technicznie. Nie każdą możemy położyć na każdy rodzaj podłogi. Zależy to przede wszystkim od rodzaju spodu, na jakim utkana jest nasza wykładzina.

Jeśli zdecydujemy się na wykładzinę z filcu, wówczas możemy położyć ją samodzielnie. Przycięty filc zapobiega strzępieniu się materiału. Poza tym, pokrycie na filcowym spodzie możemy kłaść na każdym podłożu. Podłoże z gąbki fantastycznie chroni przed zimnem i dobrze tłumi kroki. Świetnie nadaje się do kładzenia na gołym betonie lub na lastryko natomiast nie będzie dobrze się sprawdzała na podłodze drewnianej czy panelach, bo w tym duecie szybko skruszeje i straci właściwości izolacyjne oraz antypoślizgowe. Podłoże z juty stosuje się najczęściej w pomieszczeniach, w których jest ogrzewanie podłogowe – juta jest odporna na wysokie temperatury. Guma kauczukowa w wykładzinie jest stosowana tylko na podłoża betonowe, jest materiałem dobrze izolującym i trwałym, jednak dość drogim i rzadko wykorzystywanym w mieszkaniach.

Samodzielnie krok po kroku

Wygodnym rozwiązaniem jest zakup wykładziny w płytkach o rozmiarach 50x50cm, co redukuje ilość niewykorzystanych odpadów. Wykładzina na wymiar może być dość problematyczna, gdyż tnie się ją z beli 3, 4 lub 5-metrowej. Kupując model z konkretnym wzorem należy dokupić nieco zapasu w celu dopasowania wzoru. Oczywiście zawsze należy kupić przynajmniej kilka centymetrów więcej, niż wynoszą faktyczne rozmiary pomieszczenia.

A jak kłaść wykładziny dywanowe? Należy zaopatrzyć się w nożyk do cięcia wykładzin, taśmę dwustronną lub na rzepy (tylko do modeli na filcu lub włókninowych). Podłoga przed pracą powinna zostać dobrze zamieciona, umyta i osuszona. Wokół ścian z wykładziny wykonuje się cokoły wysokości około 10 cm. Najpierw należy rozwinąć wykładzinę, starannie dopasowując jej brzegi i przycinając tam, gdzie to konieczne. Następnie zwija się ją, a na podłodze wykleja taśmę dwustronną – wzdłuż ścian oraz przez środek podłogi, w miarę gęsto, by wykładzina nie marszczyła się. Kolejnym krokiem jest stopniowe rozwijanie w odpowiednim miejscu, starannie dociskając ją w odpowiednich miejscach i zrywając warstwę zabezpieczającą na kolejnych pasach taśmy. W miejscach łączeń najlepiej po prostu dobrze dopasować wykładzinę i porządnie ją obciążyć, by łączenia były jak najmniej widoczne. Finalnie dobrze jest dociążyć podłogę i równomiernie docisnąć w każdym miejscu pomieszczenia, by nie odklejała się.

Samodzielne wykończenie podłogi wymaga precyzji oraz odpowiedniego wyposażenia w niezbędne narzędzia. Decydując się na usługi firmy mamy gwarancję, co do jakości oraz profesjonalizmu. Warto zatem zastanowić się, który wariant będzie najlepszy!



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz