Ile powinien jeść szczeniak?

26 stycznia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Przed przygarnięciem do domu małego szczeniaka należy się do tego solidnie, merytorycznie przygotować. W szczególności należy poświęcić trochę czasu na zrozumienie i przyswojenie metod żywienia małych piesków. Mają one bowiem szczególne potrzeby i wymagania. Jak prawidłowo karmić szczeniaka? Jaka karma dla szczeniaka będzie odpowiednia? Ile je mały piesek? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

szczeniak

Czym skutkuje nieprawidłowa dieta?

Aby podkreślić, jak ważne jest prawidłowe żywienie szczeniaka, należy wskazać na potencjalne skutki takiej niewłaściwej diety. Przede wszystkim psom grozi otyłość. Szczeniaki nie mają bowiem zahamowań w jedzeniu. Mogłyby jeść i jeść i nigdy nie będą czuły się nasycone. Niektórzy nazywają nawet małe pieski prześmiewczo „chodzącymi żołądkami”. To jednak prosta droga do otyłości. Zbyt duża masa w początkowym okresie życia może natomiast przełożyć się na groźne choroby w przyszłości. Psy z nadwagą są bardziej narażone na cukrzycę, problemy z krążeniem oraz ze stawami. Oczywiście tego wszystkiego można uniknąć. Wystarczy tylko wysokiej jakości karma dla szczeniaka. Ona zapewni naszemu pupilowi długie i dostatnie życie.

Jak karmić szczeniaka?

W pierwszych tygodniach życia małe pieski spożywają przeważnie mleko matki. Dopiero z czasem można przejść na nieco bardziej zaawansowane posiłki. Tuż po odstawieniu mleka warto serwować maluchom jedzenie o konsystencji papki. Ich zęby i przewód pokarmowy nie będą bowiem jeszcze dostosowane do twardych chrupek. Na tym etapie można po prostu postawić na mokrą karmę z dodatkiem wody. Wówczas zyska formę „zupki”. Z czasem należy przejść na coraz bardziej tradycyjne posiłki. Oczywiście bazą powinna być mokra karma dla szczeniaka, a dodatkiem karma sucha. Można też zdecydować się na samodzielne gotowanie. Jednak skomponowanie dobrze zbilansowanego posiłku jest nie tylko trudne, ale i czasochłonne.

Ile powinien jeść szczeniak?

Należy przy tym oprzeć się prośbom o dokładki jedzenia. Szczeniaki bowiem mają niepohamowany apetyt i są w stanie zjeść więcej, niż ważą. Nie oznacza to jednak, że tak duże porcje rzeczywiście są potrzebne ich organizmom. Należy kierować się proporcjami, uwzględnionymi na etykiecie danego produktu oraz ewentualnie kalkulatorami, dostępnymi w Internecie. Warto pamiętać też o tym, że co do zasady karma dla szczeniaka jest zdecydowanie bardziej kaloryczna niż ta, dedykowana dorosłym psom. Szczeniaki mają bowiem większe zapotrzebowanie energetyczne. W pierwszym roku życia odnotowują najintensywniejszy wzrost i przyrost masy.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

co na zniszczone paznokcie?
Chyba odżywki nie mają sobie równych ;) Ja polecam SOS - tania,...
Ulubione serie kosmetyków
Pokochałam serię Bio Hyaluron! Najpierw moja mama skusiła się na krem do...
Krem przeciwzmarszczkowy od kiedy
Po 30 - tce już trzeba zacząć używać takich kosmetyków na zmarszczki...