URODA I ZDROWIE

Halden Norwegia co warto zwiedzić – atrakcje turystyczne

20 kwietnia 2020, dodał: jskonka

Halden to małe norweskie miasteczko, które urzeka swoim spokojem i wyglądem oraz leży 20 minut od granicy ze Szwecją. Miasto przez pewien czas (od 1655 do 1928 roku) nosiło nazwę Fredrikshald. W 2020 roku władze Norwegii zadecydowały o zmianie nazw okręgów. Halden znajdowało się w okręgu Østfold, a obecnie jego nazwa nosi Viken. Muszę przyznać, że jest to moje ulubione miejsce w całej Norwegii. Nie ma nic piękniejszego niż cisza, spokój i przepiękne widoki.

 

 

Forteca Fredriksten

Powstała w XVII wieku, a jej inicjatorami była Norwegia i Dania. Nazwa pochodzi na cześć króla Fredrika III, który był królem zarówno Danii jak i Norwegii. To właśnie tutaj zmarł szwedzki król, jednak nikt do tej pory nie wie, czy zginął z rąk norweskiej armii, szwedzkiej czy popełnił samobójstwo. Na terenie fortecy odbywa się wiele wydarzeń m.in. wystawy sztuki czy koncerty podczas lata.

 

 

Jezioro Femsjøen

W Halden znajduje się naprawdę wiele jezior, jednak to w dużej mierze można podziwiać podczas jazdy autem. Widok na jezioro jest przepiękny.

 

Rød Herregård

Budynek dworu Rød jest miejscem, które ma 300-letnią historię, a jego wnętrza są wyjątkowo piękne i intrygujące. Jednak to ogród najbardziej zapiera dech w piersiach. Ma ośmioboczny pawilon i tunel wapienny. Z niektórych miejsc można podziwiać widok na morze. Ogród jest zawsze otwarty dla zwiedzających.

 

 

Rzeka Tista

Rzeka wypływa z Femsjøen i wpływa do fiordu Iddefjorden. Nie jest może to zabytek, czy piękny budynek, jednak spacer wzdłuż niej, szczególnie latem, jest naprawdę przyjemny.

 

 

Lasy

W Halden mogłabym tylko spacerować, nie używać ani komunikacji miejskiej, ani samochodu. Szlaki w lasach są dobrze oznakowane, a spacer leśnymi ścieżkami daje uspokaja, relaksuje. Podczas przechadzek można natrafić na jeziora, dawną skocznię narciarską czy domek Venåshytta, obok którego znajduje się wieża widokowa, na którą można wejść za darmo i podziwiać panoramę.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Niepokój dziecka po szczepieniu.
Przed szczepieniem naprawdę warto dać czopek Viburcolu żeby dziecko wyciszyć i uspokoić. Później...
Stres a zdrowie
Kupcie i spróbujcie leku Neurexan. Dziala szybko i skutecznie radzi sobie ze stanami wzmożonego...
Depresja...
Tylko dobry psychiatra i psychoterapia u psychologa, a w ciężkich przypadkach leczenie szpitalne....
Zapalenie zatok a ból zęba
Płucz zatoki bo to zazwyczaj pomaga. Po płukaniu stosuj aerozol Euphorbium, bo ono obkurcza...