Halden Norwegia co warto zwiedzić – atrakcje turystyczne

20 kwietnia 2020, dodał: jskonka

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Halden to małe norweskie miasteczko, które urzeka swoim spokojem i wyglądem oraz leży 20 minut od granicy ze Szwecją. Miasto przez pewien czas (od 1655 do 1928 roku) nosiło nazwę Fredrikshald. W 2020 roku władze Norwegii zadecydowały o zmianie nazw okręgów. Halden znajdowało się w okręgu Østfold, a obecnie jego nazwa nosi Viken. Muszę przyznać, że jest to moje ulubione miejsce w całej Norwegii. Nie ma nic piękniejszego niż cisza, spokój i przepiękne widoki.

 

 

Forteca Fredriksten

Powstała w XVII wieku, a jej inicjatorami była Norwegia i Dania. Nazwa pochodzi na cześć króla Fredrika III, który był królem zarówno Danii jak i Norwegii. To właśnie tutaj zmarł szwedzki król, jednak nikt do tej pory nie wie, czy zginął z rąk norweskiej armii, szwedzkiej czy popełnił samobójstwo. Na terenie fortecy odbywa się wiele wydarzeń m.in. wystawy sztuki czy koncerty podczas lata.

 

 

Jezioro Femsjøen

W Halden znajduje się naprawdę wiele jezior, jednak to w dużej mierze można podziwiać podczas jazdy autem. Widok na jezioro jest przepiękny.

 

Rød Herregård

Budynek dworu Rød jest miejscem, które ma 300-letnią historię, a jego wnętrza są wyjątkowo piękne i intrygujące. Jednak to ogród najbardziej zapiera dech w piersiach. Ma ośmioboczny pawilon i tunel wapienny. Z niektórych miejsc można podziwiać widok na morze. Ogród jest zawsze otwarty dla zwiedzających.

 

 

Rzeka Tista

Rzeka wypływa z Femsjøen i wpływa do fiordu Iddefjorden. Nie jest może to zabytek, czy piękny budynek, jednak spacer wzdłuż niej, szczególnie latem, jest naprawdę przyjemny.

 

 

Lasy

W Halden mogłabym tylko spacerować, nie używać ani komunikacji miejskiej, ani samochodu. Szlaki w lasach są dobrze oznakowane, a spacer leśnymi ścieżkami daje uspokaja, relaksuje. Podczas przechadzek można natrafić na jeziora, dawną skocznię narciarską czy domek Venåshytta, obok którego znajduje się wieża widokowa, na którą można wejść za darmo i podziwiać panoramę.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...