Halden Norwegia co warto zwiedzić – atrakcje turystyczne

20 kwietnia 2020, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Halden to małe norweskie miasteczko, które urzeka swoim spokojem i wyglądem oraz leży 20 minut od granicy ze Szwecją. Miasto przez pewien czas (od 1655 do 1928 roku) nosiło nazwę Fredrikshald. W 2020 roku władze Norwegii zadecydowały o zmianie nazw okręgów. Halden znajdowało się w okręgu Østfold, a obecnie jego nazwa nosi Viken. Muszę przyznać, że jest to moje ulubione miejsce w całej Norwegii. Nie ma nic piękniejszego niż cisza, spokój i przepiękne widoki.

 

 

Forteca Fredriksten

Powstała w XVII wieku, a jej inicjatorami była Norwegia i Dania. Nazwa pochodzi na cześć króla Fredrika III, który był królem zarówno Danii jak i Norwegii. To właśnie tutaj zmarł szwedzki król, jednak nikt do tej pory nie wie, czy zginął z rąk norweskiej armii, szwedzkiej czy popełnił samobójstwo. Na terenie fortecy odbywa się wiele wydarzeń m.in. wystawy sztuki czy koncerty podczas lata.

 

 

Jezioro Femsjøen

W Halden znajduje się naprawdę wiele jezior, jednak to w dużej mierze można podziwiać podczas jazdy autem. Widok na jezioro jest przepiękny.

 

Rød Herregård

Budynek dworu Rød jest miejscem, które ma 300-letnią historię, a jego wnętrza są wyjątkowo piękne i intrygujące. Jednak to ogród najbardziej zapiera dech w piersiach. Ma ośmioboczny pawilon i tunel wapienny. Z niektórych miejsc można podziwiać widok na morze. Ogród jest zawsze otwarty dla zwiedzających.

 

 

Rzeka Tista

Rzeka wypływa z Femsjøen i wpływa do fiordu Iddefjorden. Nie jest może to zabytek, czy piękny budynek, jednak spacer wzdłuż niej, szczególnie latem, jest naprawdę przyjemny.

 

 

Lasy

W Halden mogłabym tylko spacerować, nie używać ani komunikacji miejskiej, ani samochodu. Szlaki w lasach są dobrze oznakowane, a spacer leśnymi ścieżkami daje uspokaja, relaksuje. Podczas przechadzek można natrafić na jeziora, dawną skocznię narciarską czy domek Venåshytta, obok którego znajduje się wieża widokowa, na którą można wejść za darmo i podziwiać panoramę.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz