Co ciekawego warto zobaczyć w Krakowie

20 kwietnia 2020, dodał: jskonka

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Miejscowość znajdująca się w województwie małopolskim. Kiedy widoczność jest bardzo dobra, jesteśmy w stanie zobaczyć panoramę Tatr. Wiele osób jest tutaj tylko przejazdem, gdy zmierzają do Zakopanego lub innego górskiego miasta. Warto jednak zatrzymać się i poświęcić trochę czasu na zwiedzenie Krakowa, który nie dość, że jest pięknym miastem to jeszcze ważnym historycznie.

 

 

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek powstały na przestrzeni XIII i XVII wieku. Miał on pełnić funkcję zarówno obronną jak i rezydencyjną. W środku mieści się 71 sal wystawowych m.in. sypialnię Wazów, czy salę Senatorską. Zamek był wiele razy rozbudowywany i odbudowywany ze względu na pożary czy przemarsze wojsk.

 

 

 

Sukiennice

Budynek wielokrotnie przebudowywany i obecny wygląd nie odzwierciedla pierwotnego. W trakcie okupacji niemieckiej Sukiennice znalazły się na banknotach 50 zł. Obecnie wzdłuż nich można kupić biżuterię, pamiątki czy rękodzieła. Na piętrze mieści się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

 

 

 

Bazylika Mariacka

Oficjalna nazwa bazyliki to Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowana na przestrzeni XIV i XV wieku. W środku znajdują się cztery dzwony liturgiczne, najstarszy pochodzi z XIV wieku, a najmłodszy z 2019 roku. Z wieży o nazwie “Hejnalica” co godzinę rozlega się Hejnał Mariacki.

 

 

Barbakan Krakowski

Barbakan w stylu gotyckim powstał w XV wieku za panowania króla Jana Olbrachta. Stanowi on część fortyfikacji miejskich. Do zbudowania barbakanu, który miał obraniać miasto, zainspirowały króla inne barbakany w Toruniu – Starotoruński i Chełmiński. Obecnie znajduje się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także BarbaKino czyli średniowieczne kino letnie.

 

 

Kopalnia Soli “Wieliczka”

Będąc w Krakowie warto również odwiedzić kopalnię soli. Kopalnia w 1976 została wpisana do krajowego rejestru zabytków, a w 1978 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia również pełni funkcję pomnika historii Polski od 1994 roku.

 

 

 

 

Rzeźba Smoka Wawelskiego

Odsłonięta w 1972 roku rzeźba przedstawia smoka wawelskiego pochodzącego z polskich legend. Znajduje się obok wyjścia ze Smoczej Jamy. W 1973 roku dodano do niej instalację gazową dzięki czemu smok wawelski zieje ogniem co 3 minuty.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...