Co ciekawego warto zobaczyć we Florencji

20 kwietnia 2020, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Podobno Florencja jest brzydkim miastem czterech arcydzieł, a jej mieszkańcy narzekają na wielkie korki. które uniemożliwiają poruszanie się po centrum. Jednak jeśli przebrnie się już przez zatłoczone centrum miasta, znajdziemy się w oszałamiająco pięknym mieście z godnymi podziwu uliczkami.

 

 

Rzeźba Dawida

Najsłynniejsza rzeźba biblijnego Dawida pogromcy Goliata, stworzona została przez Michała Anioła w latach 1501-1504. Dla Florencji jest ona symbolem wolności. Obecnie oryginalny posąg stoi w Galleria dell’Accademia, a na Piazza della Signora, wraz z fontanną Neptuna, stoi kopia.

 

 

 

Palazzo Vecchio

Budynek pałacu powstawał przez kilka lat. W 1299 roku zaczęto budowę, a 11 lat później ukończono wieżę. W późniejszych latach był przebudowywany. Pierwotnie budynek pełnił funkcję republiki florenckiej, a później ratusza. Zaprojektował go Arnolfo di Cambio.

 

 

Ponte Vecchio

Na pewno jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego włoskiego miasta. Most powstał w 1345 roku na rzece Arno. Działały tu małe sklepiki jubilerskie, które przetrwały do dziś. Podczas II Wojny Światowej każda przeprawa przez tę rzekę miała być zniszczona, bo tak rozkazał Berlin. Jednak legenda głosi, że most cudem przetrwał, bo niemiecki oficer zakochany we Florencji, spotykał się na nim z narzeczoną i dlatego zamiast wykonać rozkaz, zablokował drogi prowadzące do mostu.

 

 

Katedra

Oficjalna włoska nazwa katedry we Florencji to Cattedrale di Santa Maria del Fiore. Jej budowa nie zajęła paru czy kilkunastu lat, a kilkaset lat. Prace nad nią zaczęto w 1294 roku, ale gdy tylko powstała kopuła, prace stanęły, bo rozpoczął się problem. Nikt nie potrafił wykonać tak wielkiej budowli. Katedrę finalnie ukończono w 1436 roku.

 

 

Fontanna Neptuna

Powstawała w latach 1563-1575, a architektem, który ją zaprojektował, był Bartolomeo Ammanati. Znajduje się ona na placu Piazza della Signoria razem z kopią rzeźby Dawida oraz z rzeźbą Bandinellego o nazwie grupa Herkulesa i Kakusa.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz