Wilno – zabytki i ciekawe miejsca do zwiedzania

10 maja 2020, dodał: jskonka

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Miasto, w którym pochowano serca marszałka Józefa Piłsudskiego, a inwokację z “Pana Tadeusza” zna prawie każdy. Wilno urzeka swym wyglądem i kulturą. Według legendy miasto założył Giedymin, ale tak naprawdę za jego czasów Wilno już istniało, on tylko przeniósł stolicę z Trok do Wilna.

 

 

Ostra Brama

Brama została zbudowana w 1514 roku, a ponad 200 lat później dobudowano zakrystię. Obraz Matki Boskiej w Ostrej Bramie otaczany jest kultem przez katolików z Polski oraz z Litwy. Na uliczce prowadzącej do bramy można spostrzec przyklękających ludzi. Za Ostrą Bramą kończy się Stare Miasto, a zaczyna świat współczesnej Litwy.

 

 

Cmentarz na Rossie

Założono go w 1769 roku. To tutaj spoczywa marszałek Józef Piłsudski i jego matka. Ich grób można spostrzec tuż zaraz po wejściu na teren cmentarza. Uroku Rossie dodaje to, że jest położona na kilku stromych oraz zalesionych wzgórzach.

 

Bazylika św. Stanisława Biskupa

Archikatedra, w której znajdują się groby Wielkich Książąt Litewskich i królów Polski. Tu pochowani są m.in. Aleksander Jagiellończyk – król Polski (1501-1506) Barbara Radziwiłłówna, która była królową Polski (1550-1551), a także pochowane jest serce króla Władysława IV Wazy.

 

Kościół św. Anny

Jest on najpiękniejszym ze wszystkich wileńskich świątyń. Budowla jest późnogotycka, a pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1501 roku. 63 lata później wybuchnął w nim pożar i został odbudowany dopiero w 1581 roku.

 

 

Zamek Dolny

Wcześniej znajdowała się tutaj siedziba Wielkich Książąt Litewskich i królów polskich. Zamek mieści się przy Placu Katedralnym, który również warto zobaczyć odwiedzając tę budowlę. W 2001 roku zdecydowano się na odbudowę zamku pod muzea i siedzibę prezydenta.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nasze mniejsze i większe kłamstwa:)…
Ja najczęściej unikam decyzji, jak ktoś pyta o coś niewygodnego dla mnie...
Jak sprawdzić fachowców od remontu?…
Myślę, że w czasie remontu warto pokazać to, co już zrobili komuś zaufanemu,...
Opieka medyczna
W ogóle chyba idziemy w tę stronę co USA, wydaje mi...
Zbieractwo i zakupoholizm
Tego nałogu się nie kontroluje, wolna przestrzeń jest dla takiej osoby brakiem, trzeba ją wypełnić...