URODA I ZDROWIE

Dobry psychoterapeuta – czym powinien się charakteryzować?

17 lipca 2020, dodał: Redakcja

Psychoterapeuta, aby poprowadzić dobrą i skuteczną terapię, powinien posiadać pewne cechy i umiejętności. Ich lista jest dość długa, ale jednymi z ważniejszych są: szacunek do klienta, empatia, wyrozumiałość, szczerość, odpowiedzialność, obiektywność, uczciwość. Psychoterapeuta musi dysponować odpowiednim przygotowaniem – mieć wykształcenie, doświadczenie i wiedzę naukową.

 

psychoterapeuta

Dobry psychoterapeuta – gdzie go szukać?

Psychoterapeuta to osoba, która przy użyciu odpowiednich technik oddziałuje na psychikę klienta, stwarzając tym samym warunki konstruktywnego zwalczenia nurtującego go problemu. Żeby zapewnić klientowi należytą pomoc i wsparcie, powinien mieć konkretne cechy, umiejętności i wiedzę.

Wysokiej jakości usługi oferuje psychoterapia Warszawa – sieć gabinetów psychoterapeutycznych zlokalizowanych w kilku miejscach w mieście stołecznym. Pracujący tam specjaliści spełniają wszelkie wymagania. Z tego względu można określić ich mianem dobrych psychoterapeutów.

Psychoterapeuta – jaki powinien być?

Dobry psychoterapeuta potrafi zapewnić relację terapeutyczną, którą charakteryzować będą otwartość, troska, zaufanie i poczucie bliskości. Aby taka była, konieczne jest przede wszystkim okazywanie uwagi, szacunek i zainteresowanie ze strony terapeuty. Niezwykle ważną rolę odgrywa akceptacja, dzięki której klient czuje, że specjalista wspomaga go jako człowieka w ogóle. Bezpośrednio z tym wiąże się empatia, czyli zdolność zrozumienia drugiej osoby – odczuwania, czego doświadcza, co się w niej dzieje. Empatia to bycie otwartym, wyzbycie się osądzania, analiz, oceniania. Dobry psychoterapeuta nie może trzymać się stereotypów, uprzedzeń, z góry przyjętych poglądów i przekonań.

Psychoterapeuta powinien umieć stworzyć poczucie pewności, być zdecydowany i przekonany o skuteczności tego, co robi. Nie wolno rozumieć tego jako pretensjonalności, wyniosłości czy braku wrażliwości, a jedynie jako jasne, zwięzłe, konkretne, trafne przekazywanie wiedzy klientowi oraz dostosowywanie stylu pracy do konkretnej osoby. W innej sytuacji wahanie, niejasne czy sprzeczne zachowanie specjalisty może zrazić klienta i spowodować, że będzie postrzegany jako niekompetentny.

Dobry psychoterapeuta – czyli jaki?

Psychoterapeuta powinien mieć odpowiednie kwalifikacje, dużą wiedzę naukową, doświadczenie i atrakcyjną osobowość. W swojej pracy musi przestrzegać standardów etycznych i poddawać się superwizji. Konieczne jest, aby był sympatyczny, pogodny, charyzmatyczny, emanował pozytywną energią, by przebywanie w jego towarzystwie sprawiało przyjemność. Dobry psychoterapeuta to taki, który osobiście odpowiada. Jeśli klient nie czuje się w jego obecności komfortowo, lepiej umówić się na spotkanie z innym specjalistą.

Bardzo ważne jest, aby posiadał łatwość nawiązywania kontaktu, aktywnie słuchał, umiejętnie zadawał pytania i miał zdolności analityczne, dzięki którym trafnie interpretuje się przekaz klienta. Psychoterapeuta musi być świadomy kontekstu, w jakim funkcjonuje dana osoba oraz w jaki sposób na nią wpływa. Ponadto powinien dobrze organizować przebieg sesji, żeby efektywnie wykorzystywać cenny czas każdego spotkania. Ogromne znaczenie ma samokontrola i dojrzałość psychoterapeuty. Nie może dojść do sytuacji, w której podczas spotkania zaspokaja on własne potrzeby, manipuluje klientem, ulega impulsom erotycznym czy okazuje wrogość.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Niepokój dziecka po szczepieniu.
Przed szczepieniem naprawdę warto dać czopek Viburcolu żeby dziecko wyciszyć i uspokoić. Później...
Stres a zdrowie
Kupcie i spróbujcie leku Neurexan. Dziala szybko i skutecznie radzi sobie ze stanami wzmożonego...
Depresja...
Tylko dobry psychiatra i psychoterapia u psychologa, a w ciężkich przypadkach leczenie szpitalne....
Zapalenie zatok a ból zęba
Płucz zatoki bo to zazwyczaj pomaga. Po płukaniu stosuj aerozol Euphorbium, bo ono obkurcza...