Co przygotować ukochanemu na Walentynki? Dobre jedzenie. O tym jakie składniki powinny się znaleźć w menu już pisałam wcześniej. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że mężczyźni lubią słodycze. Oto więc garść pomysłów na walentynkowe słodkości.
Zupa bananowa
Składniki: – banan
– 2 piersi z kurczaka – 3 niewielkie ziemniaki
– papryczka chili
– 2 czerwone cebule
– łyżka masła
– pół szklanki mleczka kokosowego
– sól, pieprz Przygotowanie: Piersi z kurczaka pokroić w dużą kostkę lub paski. Wrzucić do garnka i gotować w niewielkiej ilości wody lub bulionu. Dodać cebule pokrojone w cienkie plastry i drobniutko posiekaną papryczkę chili. Doprawić solą i pieprzem. Gotować chwilę. Następnie wrzucić wcześniej obgotowane ziemniaki pokrojone w niewielkie kawałki oraz pokrojonego banana. Gotować na małym ogniu przez około godzinę uważając by zupa się nie wygotowała. Wyjąć mięso, resztę zmiksować na krem. Dodać mleczko kokosowe i masło. Włożyć mięso, rozlać do miseczek. Można udekorować plastrem czerwonej cebuli lub ziołami. Jeśli jest za gęsta można dolać odrobinę bulionu.
– 1/2 szklanki wody
– sok z 1/2 cytryny
– 100 ml śmietanki kremówki 30%
– 2-3 banany Przygotowanie: Cukier kryształ drobnoziarnisty, wydrążone ziarenka wanilii wraz z laską, miód, wodę i sok z cytryny włożyć do rondla. Całość gotować do czasu aż uzyskamy karmel (co pewien czas mieszając drewnianą łyżką). Gdy karmel będzie gotowy wyjąć laskę wanilii i dolać śmietankę kremówkę – wymieszać aż składniki się połączą. Dolać likier amaretto, nadal pozostawiając na ogniu do momentu aż sos zgęstnieje. Gdy będzie gotowy zdjąć z gazu. Banany obrać i ułożyć na dnie żaroodpornego naczynia, skropić sokiem z cytryny. Na wierzch wlać sos karmelowy. Włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 200C na około 10-15 min., aż banany skruszeją (nie mogą się rozpadać). Podawać gorące udekorowane sosem z pieczenia.
Banany zapiekane z szynką i serem
Składniki: – 4 banany
– 4 duże plastry szynki
– 4 plastry żółtego sera
– 3 łyżki masła
– pieprz Przygotowanie: Obrać banany i owinąć je plastrami szynki oraz sera. Układać w żaroodpornej formie wysmarowanej masłem. Doprawić pieprzem. Zapiekać przez kwadrans w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Przed podaniem można posypać ziołami lub pietruszką.
Krokiety z bananami
Składniki: – naleśniki wg własnego przepisu
– 6 bananów
– 10 dag masła
– cukier puder do posypania
– aromat rumowy Przygotowanie: Banany obrać, pokroić, obsmażyć na maśle na małym ogniu tak, aby nie rumienić masła. Gdy lekko zmiękną, posypać grubo cukrem pudrem i skropić aromatem rumowym. Od czasu do czasu skrapiać wodą, do momentu, aż na wierzchu powstanie karmel. Lekko przestudzone kawałki bananów włożyć do naleśników i zawinąć jak krokiety. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu do zapiekania. Posypać cukrem i ponownie skropić aromatem rumowym. Zapiekać 10 min. w temperaturze 200˚C.
Naleśniki z wiśniami i czekoladą
Składniki:
– naleśniki według własnego przepisu
– wiśnie, ok. 500 g
– kilka łyżek cukru
– pół łyżeczki cynamonu
– 3 łyżeczki mąki kukurydzianej Sos czekoladowy:
– 100 g startej gorzkiej czekolady
– 170 ml mleka
– 35 g cukru
– 1 łyżeczka mąki kukurydzianej Przygotowanie:
Świeże wiśnie umyć, wydrylować i zasypać kilkoma łyżkami cukru, pozostawić, aż puszczą sok. Mrożone wiśnie wystarczy zasypać w misce cukrem i zostawić do rozmrożenia. Następnie wiśnie odcedzić. Połowę zalewy wlać do rondelka, dodać cukier do smaku (w razie potrzeby), cynamon i zagotować. W drugiej połowie płynu wymieszać mąkę kukurydzianą, wlać do gotującej się zalewy i mieszając, doprowadzić ponownie do wrzenia. Zdjąć z ognia i zmieszać z odcedzonymi wiśniami. Sos czekoladowy: Do rondelka wlać połowę mleka i wsypać czekoladę, zagotować. W pozostałym mleku rozpuścić cukier i mąkę kukurydzianą, następnie zmieszać w rondlu z czekoladą. Cały czas mieszając, gotować na małym ogniu, aż do zgęstnienia. Po zdjęciu z gazu sos mieszać jeszcze chwilę intensywnie trzepaczką, aż będzie idealnie gładki. Gotowe naleśniki smarować wiśniami, składać na pół. Podawać na ciepło razem z kremem czekoladowym.
Ciasto czekoladowe z wiśniami
Składniki: – 150 g mąki pszennej
– 50 g mąki ziemniaczanej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 6 jaj
– 150 g masła – 150 g cukru
– 100 g gorzkiej czekolady
– aromat waniliowy
– słoiczek wiśni w syropie lub alkoholu
– kieliszek wiśniówki
– 400 g śmietany kremówki
– 2 łyżki cukru pudru
– łyżeczka żelatyny Przygotowanie: Ciasto: Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, dodać kolejno żółtka, miksując po każdym dodanym. Na parze roztopić tabliczkę czekolady, wystudzić. Wymieszać z masą z żółtek, aromatem oraz przesianą mąką pszenną zmieszaną z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Delikatnie połączyć z ubitą na sztywno pianą z białek. Ciasto wyłożyć do formy 24 cm i piec w temp. 180 stopni, 45 min. Ostudzone ciasto przekroić na pół. Krążki ciasta nasączyć wiśniówką. Wiśnie podgrzać z 1/4 szklanki gorącej wody i łyżką cukru. Gotować przez kilka minut na małym ogniu, odcedzić i wystudzić. Śmietankę ubić z cukrem pudrem, wymieszać z żelatyną (rozpuszczoną w niewielkiej ilości gorącej wody). Krążki tortu przełożyć wiśniami i cienką warstwą bitej śmietany. Udekorować bitą śmietaną, czekoladą i wiśniami.
Poderwij mnie
Tiramisu to po włosku poderwij mnie, deser ten posiada też pewne własności afrodyzjaku Składniki: – 30 dag podłużnych biszkoptów
– 50 dag serka mascarpone – 4 jajka
– 5 łyżek cukru
– 2 łyżki kawy rozpuszczalnej
– 60 ml alkoholu np. amaretto
– 2 łyżki ciemnego kakao Przygotowanie: Do miseczki wsypać kawę i zalać wrzątkiem. Całość wymieszać razem z alkoholem i zostawić do wystygnięcia. Najlepiej dobrać ilość alkoholu według smaku i upodobania. Oddzielić białka od żółtek. Do żółtek wsypać 3/4 przygotowanego cukru i utrzeć na kogel-mogel. Do jednolitej masy dodać serek mascaropone i wymieszać. Do białek dodać szczyptę soli i ubić pianę. Gdy zesztywnieje wsypać pozostały cukier i ubijać przez 2 min. Ubite białka połączyć z kremem w jednolitą całość. Na blasze układać biszkopty zanurzone wcześniej w naparze z kawy i alkoholu. Na pierwszą warstwę ułożyć połowę kremu i posypać kakao. Kolejna warstwa nasączonych biszkoptów i pozostały krem. Włożyć do lodówki na kilka godzin. Całość posypać kakao tuż przed podaniem. Warstw może być więcej. Wszystko zależy od naszego upodobania, ale wtedy trzeba przygotować odpowiednio więcej kremu i biszkoptów.
Serce z piernika
Składniki:
– 1 kg mąki
– 0, 5 szklanki cukru
– 1 szklanka miodu – przyprawa do piernika
– 2 łyżeczki sody
– 2 całe jajka
– 1 kostka margaryny
Lukier:
– 0,5 kg cukru pudru
– 2 białka
– 2 łyżeczki ciepłej wody
– barwniki spożywcze
– sok z 1 cytryny Przygotowanie:
Tłuszcz rozpuścić, miód ocieplić w garnku z gorącą wodą. Ze wszystkich składników wyrobić ciasto. Wałkować bardzo cienko i wycinać foremkami pierniczki. Piec w temperaturze 180 stopni ok 7- 8 min. Lukier: do 2 białek dodać cukier puder i sok z cytryny – dobrze utrzeć łyżką (konsystencja gęstej śmietany). Można ubawić. Gotowym lukrem posmarować pierniczki. Najlepiej upiec 14 dni wcześniej. Mogą długo leżeć. Przechowywać w puszcze lub w słoiku.
Babka czekoladowa
Składniki: – 200 g masła roślinnego
– 1 szklanka mąki – 1 szklanka cukru
– 4 jajka
– 2 łyżki kakao
– 1/2 tabliczki czekolady
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– troszkę masła do wysmarowania formy
– kasza manna lub tarta bułka do obsypania foremki
– polewa czekoladowa do dekoracji Przygotowanie:
Masło rozpuścić w rondelku. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Żółtka ukręcić z cukrem na kogel-mogel, dodać mąkę, rozpuszczone masło, proszek do pieczenia i zmiksować. Dodać ubitą pianę i wmieszać delikatnie. Dodać kakao i pokrojoną drobniej czekoladę. Wymieszać. Foremkę posmarować masłem i wysypać kaszą manną lub tartą bułką. Wlać masę. Wstawić do nagrzanego do 200 C piekarnika i piec około 40-45 min. Upieczone ciasto odstawić i dopiero jak przestygnie wyjąć z foremki. Ciasto udekorować polewą czekoladową i serduszkami z czekolady.