Czym są siarczany w winie?

9 grudnia 2013, dodał: Redakcja

Alkohol od najdawniejszych czasów towarzyszył człowiekowi i odgrywał ważną rolę w kształtowaniu się cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego i całej Europie. Jako przykład można podać starożytną Grecję, w której wino pełniło ważne funkcje. Miało ono nawet swojego boga, Dionizosa. Także na kartach Starego Testamentu pojawiała się symbolika krzewu winnego. Kultura chrześcijańska przyczyniła się do rozpowszechnienia upraw winorośli.

Za najstarsze napoje alkoholowe uznaje się miód pszczeli i właśnie wino. Napoje alkoholowe służyły człowiekowi w jego gospodarstwie domowym. Używano ich w lecznictwie, przy doprawianiu potraw, wypieku ciast, a także do konserwowania żywności.
Obecnie wydaje się, że kupienie wina z wyższej półki gwarantuje, iż na etykiecie nie znajdziemy siarczanów. Ponieważ ich obecność kojarzy się z czymś chemicznym, szkodliwym dla zdrowia i o niskiej jakości, chcemy ich uniknąć. Niestety nie można. Obecność siarczanów przy produkcji wina jest tak naturalna, jak obecność soku z winogron w winie, czy z innych owoców przy produkcji win owocowych. Jak stara tradycja produkcji wina, tak stary sposób siarkowania win.

Siarczany dodawane są przy produkcji w celu regulacji przebiegu procesów fermentacji, która wiąże się z pracą mikroorganizmów. Ze względu na nierównomierne zbiory owoców i moce przerobowe w winnicach w trakcie nadwyżek owoców, dwutlenek siarki dodawany jest do kadzi z winogronami, aby nie doszło do niekontrolowanych fermentacji. Siarka w produkcji win pełni także funkcje stabilizacyjne i konserwujące wino.
Także na szampanach można znaleźć taki napis.

Należą one do win musujących. Szampany pochodzące z południowo – wschodniej części Francji, swoją nazwę zawdzięczają regionowi historycznemu – Szampanii. Nie są nasycane sztucznym wodorotlenkiem węgla. Wytwarza się on w butelkach sam na skutek naturalnego procesu dojrzewania tych szlachetnych trunków. Natomiast te najczęściej kupowane wina musujące są sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla i jest to osobna grupa win musujących. Także przy ich produkcji używa się siarki i jej związków.
Niewiele jest obecnie win, które nie zawierają siarczanów. Można je spotkać nawet w winach pochodzących z biogospodarstw. Jednak dzięki rozwojowi technologii produkcji win ilość dodawanych siarczanów została zminimalizowana i jest bezpieczna dla zdrowia. Smak siarki jest niewyczuwalny. Pozostaje  rozkoszować się smakiem i podtrzymywać kulturę picia.

autor: A.Zys

zobacz również:

 1. Wino na stole – jak serwować i jakie podawać kieliszki?
 2. Jakie wino pasuje do potraw z grilla?
 3. Czy wino jest zdrowe?
 4. Przepis na gronowe wino domowe
 5. Jak zrobić grzaniec z wina i jakie stosować przyprawy?Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

12 komentarzy do Czym są siarczany w winie?

 1. avatar Anonim pisze:

  to mprawdan , nawet fachowcy mylą pojęcie siarczy i siarczanów , a to tylko jedna literka , siarczyny tak natomiast siarczany nigdy , przegladając wina na półkach sklepowych prawie każde ma napis siarczyny , , którego tam nie powinno być jeżeli nie dodano dwutlenku siarki czyli siarczan , a to już poważna sprawa bo te związek
  jest silnym alergenem . niestety wydaje mi sie ,że producenci wykorzystują ten proceder , żerując na niewiedzy konsumentów

 2. avatar Napster pisze:

  Troche odkopie ale przynajmniej bedzie tutaj chociaz jeden porzadny komentarz. W winie sa siarczyny a nie siarczany. W kazdym jednym winie na swiecie sa siarczyny, koniec kropka. Wino podczas procesu fermentacji wytwarza siarczyny i nie uniknie sie tego, to rzecz naturalna. Nawet jezeli producent nie doda zadnych siarczynow i na etykiecie znajdziemy napis ‚wino bez dodatku siarczynow’ to takie wino i tak bedzie je zawierac bo samo je wyprodukowalo podczas fermentacji. Czerwone wino zawiera ich mniej, wytrawne mniej od slodkich i polslodkich. Na winie ktore ma ponizej 10 (jednostek? brakuje mi profesjonalnej nazwy tej miary, trzeba doczytac samemu) siarczynow nie trzeba podawac informacji o ich zawartosci bo jest to ilosc calkowicie bezpieczna nawet dla alergika. W skrocie… WINO MA SIARCZYNY BO MUSI

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Oryginalna elegancja - różowe złoto i kwiatowe motywy na tarczy!
Cena:
390 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

ulubione filmy
Polecam Wam gorąco książkę na podstawie radiowych reportaży: "Zdarzyło się naprawdę" - prawdziwa, wzruszająca, wartościowa..
Coś na poprawe samopoczucia?
Bieganie rano - to mój sposób na więcej endorfin i lepsze samopoczucie!
Wydarzenia w Twoim mieście !
Można, ale też na Fb są fajne strony na te tematy.
Na jakie mieszkanie się zdecydować?…
Najlepsze wg mnie to 2-pokojowe, nawet dla singla, bo jak będą goście...