Alkoholowy zespół płodowy

18 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

0206931

Wybrałam się na zakupy. Wchodzę do sklepu, natykam się na parę- kobietę i mężczyznę, siedzących na murku i pijących piwo. Kobieta w 7 miesiącu ciąży.  To nie była jednorazowa sytuacja, to dla nich codzienność. Dziecko urodziło się miesiąc przed terminem, z zespołem alkoholowym.

Czym jest Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS- Fetal Alcohol Syndrome)?
Jest to zespół chorobowy, na którego wpływ miało spożywanie przez matkę alkoholu w okresie ciąży. Co ważne- może wystąpić nawet w przypadku wypicia niewielkiej ilości trunku. FAS jest chorobą nieuleczalną, charakteryzującą się występowaniem wad wrodzonych, neurologicznych i somatycznych. To najcięższy efekt nagminnego picia alkoholu przez matkę i jedyny, na która ma ona wpływ. Całkowita rezygnacja z napojów alkoholowych to jedyna gwarancja nie wystąpienia FAS.

Wyróżniono kilka kategorii FAS.:
Alkoholowy Efekt Płodowy, to lżejsza odmiana FAS, w której nie występują fizyczne cechy tegoż zespołu.
Częściowy Zespół Alkoholowy Płodu, gdzie wskazuje się na problemy układu nerwowego, mające wpływ na problemy z zachowaniem i nauką.
Poalkoholowy Defekt Urodzeniowy, charakteryzujący się fizycznymi anomaliami- uszkodzeniem serca, wątroby, budowy szkieletu czy problemami ze wzrokiem i słuchem.

Różne są czynniki narażenia dziecka na działanie alkoholu. Przede wszystkim ważna jest ilość wypitego alkoholu przez ciężarną. Im większa ilość- tym poważniejsze skutki. Ponadto wpływ ma też częstotliwość picia, okres ciąży, w którym spożywany był alkohol, czynniki genetyczne, wiek matki. Ważne jest też to, czy alkohol współgrał z innymi używkami- narkotykami czy papierosami oraz jaki styl życia prowadziła matka.

Alkoholowy Zespół Płodowy diagnozuje się na podstawie charakterystycznych rysów twarzy, niskiej wadze urodzeniowej, zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz wywiadu, z którego wynika, że dziecko miało styczność z alkoholem w życiu płodowym.

Objawy FAS są różnorodne i tak naprawdę mogą dotyczyć wszystkiego. Dziecko jest niskie a jego główka dość mała, twarz jest niesymetryczna, oczy głęboko osadzone, nos krótszy i bardziej zadarty niż zwykle. Ponadto mogą wystąpić wady układu kostno- mięśniowego, i zaburzenia czucia. Może dojść do tego, że dziecko zrobi sobie krzywdę a nawet tego nie będzie czuło. Może też wystąpić niedosłuch czy problemy z mową. FAS niesie za sobą również ryzyko anomalii w budowie narządów płciowych, serca, wątroby czy płuc, dziecko może mieć też problemy z prawidłowym widzeniem i podwyższony próg bólu. Jest duże ryzyko wystąpienia zaburzeń zachowania czy stosunków społecznych. Dochodzi również do niekontrolowanych wybuchów złości, agresji, skłonności do uzależnień, do depresji, stany lękowe. Problemy z pamięcią, koncentracją, nadpobudliwość to także skutki Alkoholowego Zespołu Płodowego.

FAS to niechlubny towarzysz człowieka, niemal do końca życia, Również w dorosłym życiu zmaga się ze skutkami zaniedbania matki. Występują lęki, złość, wycofanie. Łatwo popada się w uzależnienia, a co za tym idzie- dochodzi czasem do bezrobocia czy bezdomności. Osoba z FAS łatwo staje się katem, bądź ofiarą, ma też tendencje samobójcze.

9 września to Światowy Dzień FAS. Ustanowiono go w Kanadzie, zaś po raz pierwszy obchodzony był w Nowej Zelandii 9 września 1999roku. Ma na celu poprawienie świadomości kobiet w kwestii szkodliwości alkoholu dla płodu oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na skalę problemu. W Polsce rodzi się więcej dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym niźli z Zespołem Downa. To bardzo niepokojące dane! Ciężko zrozumieć, że są kobiety, które świadomie, dla swojej przyjemności narażają życie i zdrowie swoich dzieci! Mam nadzieję, że będzie takich przypadków coraz mniej a kobiety zachowają abstynencję w okresie ciąży.

Zobacz również:

  1. Ciąża – czy to na pewno już?

  2. Ciąża na sportowo

  3. Ciąża po 40-stce – duże ryzyko czy szansa na drugą młodość?

  4. Wegetarianizm i ciąża – mity i fakty

  5. Ciąża przy wadzie wzroku – jakie są zagrożenia?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żywność medyczna - posiłki w chorob…
Też uważam że najlepiej kupić produkty bio i samemu robić jedzenie dla chorego...
Bioenergoterapia
Czasem na kogoś może mieć zbawienny wpływ sama wiara, taki efekt placebo...
zaczerwieniona twarz
Często kosmetyki powodują podrażnienia...
Najlepsza pizza włoska Poznań
Sama piekę taką pizzę, że w niejednej pizzerii nie mają tak dobrych:)