Alkoholowy zespół płodowy

18 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

0206931

Wybrałam się na zakupy. Wchodzę do sklepu, natykam się na parę- kobietę i mężczyznę, siedzących na murku i pijących piwo. Kobieta w 7 miesiącu ciąży.  To nie była jednorazowa sytuacja, to dla nich codzienność. Dziecko urodziło się miesiąc przed terminem, z zespołem alkoholowym.

Czym jest Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS- Fetal Alcohol Syndrome)?
Jest to zespół chorobowy, na którego wpływ miało spożywanie przez matkę alkoholu w okresie ciąży. Co ważne- może wystąpić nawet w przypadku wypicia niewielkiej ilości trunku. FAS jest chorobą nieuleczalną, charakteryzującą się występowaniem wad wrodzonych, neurologicznych i somatycznych. To najcięższy efekt nagminnego picia alkoholu przez matkę i jedyny, na która ma ona wpływ. Całkowita rezygnacja z napojów alkoholowych to jedyna gwarancja nie wystąpienia FAS.

Wyróżniono kilka kategorii FAS.:
Alkoholowy Efekt Płodowy, to lżejsza odmiana FAS, w której nie występują fizyczne cechy tegoż zespołu.
Częściowy Zespół Alkoholowy Płodu, gdzie wskazuje się na problemy układu nerwowego, mające wpływ na problemy z zachowaniem i nauką.
Poalkoholowy Defekt Urodzeniowy, charakteryzujący się fizycznymi anomaliami- uszkodzeniem serca, wątroby, budowy szkieletu czy problemami ze wzrokiem i słuchem.

Różne są czynniki narażenia dziecka na działanie alkoholu. Przede wszystkim ważna jest ilość wypitego alkoholu przez ciężarną. Im większa ilość- tym poważniejsze skutki. Ponadto wpływ ma też częstotliwość picia, okres ciąży, w którym spożywany był alkohol, czynniki genetyczne, wiek matki. Ważne jest też to, czy alkohol współgrał z innymi używkami- narkotykami czy papierosami oraz jaki styl życia prowadziła matka.

Alkoholowy Zespół Płodowy diagnozuje się na podstawie charakterystycznych rysów twarzy, niskiej wadze urodzeniowej, zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz wywiadu, z którego wynika, że dziecko miało styczność z alkoholem w życiu płodowym.

Objawy FAS są różnorodne i tak naprawdę mogą dotyczyć wszystkiego. Dziecko jest niskie a jego główka dość mała, twarz jest niesymetryczna, oczy głęboko osadzone, nos krótszy i bardziej zadarty niż zwykle. Ponadto mogą wystąpić wady układu kostno- mięśniowego, i zaburzenia czucia. Może dojść do tego, że dziecko zrobi sobie krzywdę a nawet tego nie będzie czuło. Może też wystąpić niedosłuch czy problemy z mową. FAS niesie za sobą również ryzyko anomalii w budowie narządów płciowych, serca, wątroby czy płuc, dziecko może mieć też problemy z prawidłowym widzeniem i podwyższony próg bólu. Jest duże ryzyko wystąpienia zaburzeń zachowania czy stosunków społecznych. Dochodzi również do niekontrolowanych wybuchów złości, agresji, skłonności do uzależnień, do depresji, stany lękowe. Problemy z pamięcią, koncentracją, nadpobudliwość to także skutki Alkoholowego Zespołu Płodowego.

FAS to niechlubny towarzysz człowieka, niemal do końca życia, Również w dorosłym życiu zmaga się ze skutkami zaniedbania matki. Występują lęki, złość, wycofanie. Łatwo popada się w uzależnienia, a co za tym idzie- dochodzi czasem do bezrobocia czy bezdomności. Osoba z FAS łatwo staje się katem, bądź ofiarą, ma też tendencje samobójcze.

9 września to Światowy Dzień FAS. Ustanowiono go w Kanadzie, zaś po raz pierwszy obchodzony był w Nowej Zelandii 9 września 1999roku. Ma na celu poprawienie świadomości kobiet w kwestii szkodliwości alkoholu dla płodu oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na skalę problemu. W Polsce rodzi się więcej dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym niźli z Zespołem Downa. To bardzo niepokojące dane! Ciężko zrozumieć, że są kobiety, które świadomie, dla swojej przyjemności narażają życie i zdrowie swoich dzieci! Mam nadzieję, że będzie takich przypadków coraz mniej a kobiety zachowają abstynencję w okresie ciąży.

Zobacz również:

  1. Ciąża – czy to na pewno już?

  2. Ciąża na sportowo

  3. Ciąża po 40-stce – duże ryzyko czy szansa na drugą młodość?

  4. Wegetarianizm i ciąża – mity i fakty

  5. Ciąża przy wadzie wzroku – jakie są zagrożenia?Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...