Ciąża po 40-stce – duże ryzyko czy szansa na drugą młodość?
Wiele kobiet świadomie decyduje się na późne macierzyństwo. Zostanie mamą po 40-stce nie szokuje już tak jak kilkanaście lat temu. Poczęcie dziecka w tym wieku jest również bardziej prawdopodobne niż kiedyś. Dojrzałe matki różnie reagują na wieść o ciąży. Jeśli ją planowały, są oczywiście szczęśliwe, dla wielu to radosna niespodzianka. Pojawiają się jednak również wątpliwości: czy poradzą sobie z późnym macierzyństwem? Czy późna ciąża nie jest niebezpieczna dla nich i dla maluszków? Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom.
Skończyłam 40 lat. Chcę zostać matką!
Jeszcze kilkanaście lat temu bycie mają po 40-stce nie było tak częste jak dziś. Obecnie wiele kobiet podejmuje decyzję o tak późnym macierzyństwie. Czasami jest ona świadoma, czasem po prostu los tak chce. Reakcja matki zależy oczywiście od tego, czy ta ciąża była planowana czy nie. Jeśli tak, to wiadomość o poczęciu dziecka jest przyjmowana entuzjastycznie zarówno przez kobietę, jak i jej męża. Posiadanie dziecka w dojrzałym wieku może być wspaniałym przeżyciem dla pary, niezależnie od tego, czy mają już potomstwo.
Jeśli są już rodzicami, ich dziecko zapewne uczęszcza już do szkoły, nie potrzebuje tak intensywnej opieki, więc rodzice z radością oczekują przyjścia na świat kolejnego potomka, którym będą mogli się zajmować. Gdy ich starsza pociecha skończy edukację i wyjedzie na studia, nie będą się bać, że zostaną sami, nie będą się czuli niepotrzebni. Wtedy prawdopodobnie ich młodsze dziecko pójdzie do szkoły, ich życie wkroczy w kolejny, emocjonujący etap.
Ciąża po 40-stce może być nie dla kobiety szansą na drugą młodość, również jej partner zostając w dojrzałym wieku ojcem z pewnością poczuje się młodszy. Małżonkom przybędzie energii, będą mieli w życiu nowy, wspaniały cel. Teraz, mając po 40 lat z pewnością są bardziej doświadczeni niż po studiach, gdy praktycznie dopiero wkraczali w dorosłe życie. Mogą swoje dziecko wychować inaczej, nauczyć go tego, czego sami doświadczali w życiu. Wiele rzeczy mogą po prostu zrobić inaczej, lepiej, uniknąć ewentualnych wcześniejszych błędów.
Niespodzianka…? Ciąża w wieku dojrzałym
Małżonkowie skończyli już czterdzieści lat, są dojrzałymi ludźmi, zdarzało im się współżyć bez zabezpieczenia, nie sądzili, że mogą jeszcze zostać rodzicami, a jednak. Dwie kreski na teście ciążowym i wizyta u ginekologa pozbawiły ich złudzeń: spodziewają się dziecka! Ta niespodzianka choć dość nagła, wielu parom pomaga odkryć na nowo sens w życiu. Cieszą się na myśl o dziecku, przygotowują się na jego przyjście na świat. Wiedzą, że są bardziej dojrzali, zdobyte w życiu doświadczenie pozwoli im wychować tego maluszka na dobrego i mądrego człowieka.
Inne pary są przerażone myślą o posiadaniu potomka w tym wieku. Od razu zaczynają liczyć, ile będą mieli lat, gdy maluch pójdzie do szkoły, obawiają się reakcji rodziny, znajomych, przyjaciół. Boją się, że pociecha będzie się wstydziła tak starych rodziców. Te pary muszą jednak zrozumieć, że nie liczy się to, jak wyglądają i ile mają lat, ważne jest ich życiowe doświadczenie, dojrzałość, mądrość i to, co mogą przekazać dziecku. Z pewnością mają znacznie więcej doświadczeń na różnych płaszczyznach niż pary, zostające rodzicami nie ukończywszy 19 lat. Nie oznacza to, że młode małżeństwa są gorszymi rodzicami, chodzi oczywiście o życiowe doświadczenia nabywane w czasem.
Czy to na pewno bezpieczne?
Niezależnie od tego, czy ciąża w wieku dojrzałym była planowana czy nie, na pewnym etapie u przyszłych rodziców pojawiają się wątpliwości: czy późne macierzyństwo jest bezpieczne? Faktycznie, u ciężarnych kobiet po 40 roku życia rośnie ryzyko komplikacji podczas porodu jak i również wad wrodzonych płodu. Poza tym wraz z wiekiem matki wzrasta ryzyko nieprawidłowego ułożenia płodu lub konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Późna ciąża może być więc niebezpieczna zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dlatego właśnie tak istotne jest wykonywanie badań prenatalnych! Umożliwiają one wczesne wykrycie wady i jej ewentualne leczenie już w okresie prenatalnym. Jeśli nie da się jej wyleczyć, rodzice są przynajmniej przygotowani na ewentualność urodzenia choreo bądź niepełnosprawnego dziecka. Jest to trudne, ale lepiej wiedzieć o tym wcześniej, zorganizować wszystko, poszukać informacji na temat danej wady.
Nie znaczy to jednak, że każda ciąża po 40-stce jest obarczona ryzykiem, dojrzałe mamy rodzą dzieci z wadami czy nieprawidłowościami. Dzieci z ze posłem Downa czy zajęczą warga mogą być również urodzone przez młode kobiety, to wszystko jest uwarunkowane genetycznie, jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że niebezpieczeństwo rośnie wraz z wiekiem matki. Uwrażliwienie na to sprawi, że dojrzałe kobiety będą bardziej świadomie podejmowały decyzję o późnym macierzyństwie.
To wspaniała nowina!
Ciąża po 40-stce jest obarczona większym ryzykiem niż u młodszych matek, ale trzeba przyznać, że to wspaniałe przeżycie, które spotyka dojrzałych ludzi, którzy są ze sobą już od wielu lat. Ich doświadczenie i wiedza, jaką nabyli w życiu sprawią, że wychowanie dziecka będzie świadome, dojrzałe, przekażą maluchowi swoją mądrość i z pewnością nie popełnia wielu ewentualnych błędów, które mogłyby się zdarzyć, gdyby byli młodsi i mniej doświadczeni.
Jest wiele znanych kobiet, które urodziły dzieci w wieku dojrzałych. Aktorka Monica Bellucci po raz pierwszy została mamą mając prawie 40 lat. Drugie dziecko urodziła 6 lat później. Amerykańska aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko mając 41 lat. Madonna została matką w wieku 42 lat. Mariah Carey w tym samym wieku urodziła bliźniaki. Znana z serialu „Gotowe na wszystko”, Marcia Cross również została mamą bliźniaków. Urodziła, mając 45 lat. Podobnie jest wśród Polskich gwiazd. Katarzyna Figura ma dwie córeczki. Pierwszą urodziła mając 40 lat, drugą: 3 lata później. Mamą w wieku 40 lat została również Katarzyna Dowbor. Dziennikarka ma już także starszego syna, Macieja, znanego prezentera. Przykładów jest oczywiście o wiele więcej.
Posiadanie dziecka po 40-stce zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni traktować jako szansę: nie tylko na druga młodość, ale również na wspaniałe doświadczenie późnego wychowywania dziecka, niezależnie od tego, czy są już rodzicami. Para znajduje w sobie motywację, dziecko staje się ich nowym sensem życia.
Zobacz również:
- Planowanie płci dziecka
- Kwas foliowy w ciąży: potrzebny czy szkodliwy?
- Jak zajść w upragnioną ciążę?
- Nawodnienie organizmu w czasie ciąży – pić bawarkę?