URODA I ZDROWIE

Ciąża – czy to na pewno już?

1 kwietnia 2014, dodał: Redakcja

 Jak najpewniej rozpoznać, że jest się w ciąży? Jakie mity na ten temat najczęściej krążą? A przede wszystkim – dzięki czemu i jak szybko możliwe jest otrzymanie odpowiedzi? W tym artykule znajdą Panie krótkie i zwięzłe odpowiedzi na te pytania.

 11

Objawów ciąży może być wiele, jednak niektóre z nich są niezwykle rzadkie, inne zaś łatwe do pomylenia. Szczególnie łatwo o to, gdy próby zapłodnienia przez dłuższy czas nie przynoszą żadnych efektów i powoli tracimy cierpliwość. Kluczowy dla rozpoznania jest czas. On również odgrywa rolę w pojawieniu się pierwszych objawów. Organizm kobiety nie da kompletnie żadnych sygnałów nawet 3 do 5 dni od momentu zapłodnienia. Jest to związane z czasem wnikania plemnika do komórki jajowej oraz wędrówki zapłodnionego jajeczka do macicy.

Gdy następuje zagnieżdżenie (6-12 dzień) następują niewielkie skurcze, podobne do miesiączkowych. Jednak bardzo nieliczne kobiety są w stanie je odczuć. Również często wspominane, jasnoczerwone plamienie to zdarzenie bardzo rzadkie. Dopiero po tym okresie pojawiają się pierwsze, dość wyraźne objawy. Mogą to być bolące piersi (intensywniej niż zwykle przed okresem), narastająca senność, czy (w późniejszym etapie) mdłości. Dość często poprawie ulega także zmysł węchu, choć nie jest dokładnie wiadomo dlaczego. Wiele objawów typowych dla miesiączki stanowi także wczesne dowody powołania nowego życia. By jednak się nie pomylić – należy brać pod uwagę tylko te, które zwykle nie występują w cyklu danej kobiety. Dobrym sposobem jest kontrolowanie temperatury ciała. Jednak skuteczność tej metody uzależniona jest od regularnego przeprowadzania pomiarów, uwzględniając okres przed zapłodnieniem.

Najbardziej wyrazistym objawem jest oczywiście brak miesiączki. Ale uwaga! W niektórych warunkach, np. w związku ze stresem, często odnośnie powodzenia naszych działań, ta może się znacznie opóźnić, dając tym samym fałszywy sygnał. Z drugiej strony istnieją także sytuacje powodujące krwawienie, choć nie jest ono związane z miesiączką. Oprócz wspomnianego plamienia na początku, przy zagnieżdżaniu, może ono być związane z różnymi chorobami i innymi problemami, co oznacza konieczność natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

22

Niektóre objawy, jak zachcianki kulinarne, są bardzo mocno kojarzone z ciążą. Nie są to jednak pierwsze sygnały i wbrew pozorom pojawiają się znacznie później. Oczywiście nie każda kobieta odczuwa to samo i tak samo. Często bywa też tak, że niektóre objawy (np. potrzeba częstego oddawania moczu) może pojawić się w całym przeciągu ciąży. Dlatego najpewniejszym i najszybszym sposobem rozpoznania jest zastosowanie testów ciążowych, dostępnych m.in. na tej stronie: sklepstarania.pl

Zaprezentowane testy są testami paskowymi – najłatwiejszymi do zastosowania w domu, z niezwykle dużą skutecznością – może ona sięgać nawet ok. 99%, w zależności od czułości. Ich użycie pozwala na otrzymanie wiarygodnego wyniku już 6 dni po zapłodnieniu. Innym rodzajem testów są testy z krwi, wykonywane w laboratoriach, które mogą dać jeszcze dokładniejszy wynik. Ten jednak nigdy nie osiągnie 100%. Dlaczego tak się dzieje? Rozpoznanie ciąży w obu rodzajach testów polega na zbadaniu poziomu hormonu HCG, zwanego hormonem ciążowym, w organizmie kobiety. Jednak pewne stany chorobowe również są w stanie go podwyższyć, tym samym dając fałszywie pozytywny wynik. Z drugiej strony zbyt czułe testy mogłyby wykrywać taki poziom hormonu, który dla jednych jest całkowicie normalny, dla innych zaś świadczy o ciąży.

Biorąc to wszystko pod uwagę najlepszym sposobem wykrycia ciąży są paskowe testy ciążowe. Jednak dla pewności konieczna jest wizyta u lekarza, by po odpowiednim czasie potwierdzić tą wspaniałą nowinę.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Ciąża – czy to na pewno już?

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
No i mamy powtórkę z wiosennych ograniczeń, mam nadzieję, że teraz sceptycy i antymaseczkowcy...
Problem ze wzwodem
Bywa, że problem sam mija jak się zmieni partnerkę na młodszą i ładniejszą;)
tworzymy opowiadanie - zabawa
Alicja zaraz uwięziła kapitana w kajucie i ogłosiła się kapitanką statku! Dowodziła teraz...
Co zrobić ?
Czasem to po prostu zwykły pośpiech, zagapienie się, a nie brak umiejętności powoduje wypadek...