Śledzie – przepisy i sposoby na pyszne dania ze śledzia!
Wielu z Was uwielbia śledzie w śmietanie, oleju, occie albo po kaszubsku. Sposobów podania jest wiele, ale zawsze zachowują one mnóstwo właściwości odżywczych. Znajdziesz w nich białka i witaminy. Dodatkowo nie posiadają dużo kalorii i pozytywnie wpływają na zdrowie. Zobacz co warto wiedzieć o śledziach.
Właściwości
Śledzie są bogate w białko, które jest pełnowartościowe oraz świetnie przyswajalne. Śledzie posiadaj zdrowe tłuszcze, które nie tuczą. Dodatkowo znajdziesz w nich nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki zawarte w śledziach wzmacniają odporność, zapobiegają chorobom serca, regulują ciśnienie krwi oraz obniżają poziom cholesterolu. Ponad to spożywając śledzie poprawiasz stan swoich oczu i kości. Śledzie możesz dodać do swojej diety szczególnie przy stanach depresyjnych oraz chcąc poprawić pamięć i koncentrację.
Śledzie zaliczane są wprawdzie do tłustych ryb, jednak warto wiedzieć o tym, iż nie są zbyt kaloryczne. Zawierają za to bardzo duże ilości kwasów omega-3, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, a także przyspieszają przemianę materii. Jakie jeszcze cenna dla zdrowia składniki odżywcze znajdują się w śledziach? W tych niewielkich rybach można znaleźć dosyć duże ilości potasu, pełnowartościowego białka, cynk, żelazo, fosfor, jod, miedź, a także takie witaminy jak A, B6, B12, D oraz E.
Śledzie zawierają witaminę A, D oraz E. Wszystkie one działają przeciwmiażdżycowo więc świetnie nadadzą się dla osób z chorobami układu krążenia. Z kolei witamina B6 oraz B12 z pewnością zapewnią niezbędną, dzienną dawkę na witaminy. Dodatkowo znajdziesz w śledziach żelazo, cynk, miedź, fosfor oraz jod. Kwasy omega – 3 przyspieszą Twoją przemianę materii oraz spalanie tłuszczu.
W kuchni
Śledzie są najzdrowsze w postaci mrożonej. Jednak czasami ciężko je dostać. Częściej spotykane są śledzie solone, które zawierają witaminy A,E i B. Pamiętaj, aby śledzie namoczyć w zimnej wodzie lub mleku, aby pozbyć się nadmiaru sodu. Ryby te świetnie sprawdzą się w towarzystwie warzyw, czy owoców morza. Lepiej jest przyrządzić samemu marynatę niż kupować gotową, ponieważ bywają ciężko strawne i zawierają konserwanty. Na lekką dietę piecz śledzie na ruszcie lub w piekarniku, duś lub gotuj na parze.
Sałatka ze śledzia a’la Matjas, selera naciowego i korniszonów
- filety ze śledzia a’la Matjas
- seler naciowy
- korniszony
- gruszka
- cebula czerwona
- marchewka
- szczypior
- sezam czarny
- musztarda francuska
- majonez
- pieprz
Przygotowanie:
Filet ze śledzia i seler naciowy kroimy w grubszą kostkę. Gruszkę kroimy w kostkę, korniszony w grubsze plasterki, siekamy cebulę i szczypior, a marchewkę kroimy w julienne (bardzo cienkie paski). Wszystkie składniki przekładamy do miski i delikatnie mieszamy. Dodajemy ziarna sezamu (czarny uatrakcyjni danie), łyżkę musztardy francuskiej i majonezu.
Śledzie z jabłkiem i musztardą francuską
Składniki:
- 6 filetów śledziowych
- 1 mały ogórek konserwowy pokrojony w plasterki
- 1 posiekane jabłko
- 1 mała cebula pokrojona w kostkę
- 1/2 cytryny
- po 2 łyżki musztardy francuskiej i oliwy z oliwek
- po 1 łyżce śmietany 12% i majonezu
- pół pęczka szczypiorku
- odrobina czarnego pieprzu do smaku
Przygotowanie:
Jabłko obrane i drobno posiekane wymieszać w miseczce z pokrojonym wcześniej ogórkiem konserwowym. Filety śledziowe pokroić na mniejsze kawałki i połączyć w osobnej misce z pokrojoną w kostkę cebulą. Składniki znajdujące się w dwóch osobnych miskach skropić sokiem z cytryny, dodając następnie do nich po 1 łyżce oliwy z oliwek i musztardy francuskiej oraz po pół łyżki majonezu. Zawartość każdej miski bardzo dokładnie wymieszać. Na talerzu wyłożyć filety śledziowe a na ich wierzchu ułożyć zawartość drugiej miski. Całość skropić odrobiną oliwy z oliwek, doprawić pieprzem i posypać posiekanym szczypiorkiem.
Tatar ze śledzia
Składniki:
- 2 filety śledziowe
- po 1 łyżeczce musztardy i soku z cytryny
- pół pęczka posiekanej natki pietruszki
- po 1 łyżce marynowanej cebuli i posiekanego szczypiorku
- 3 łyżki marynowanych podgrzybków (lub innych grzybów)
- odrobina pieprzu i cukru do smaku oraz oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Filety śledziowe posiekać bardzo drobno, dodając do nich następnie natkę pietruszki, musztardę, sok z cytryny, pieprz i cukier. Marynowaną cebulę i podgrzybki oraz szczypiorek również posiekać drobno, mieszając następnie ze śledziami. Małe filiżanki wysmarować odrobiną oliwy z oliwek, wypełniając je następnie przygotowanym wcześniej tatarem. Całość wyłożyć na talerzyk, ozdabiając szczypiorkiem lub odrobiną natki.
Filety śledziowe w oliwie
Składniki:
- 8 solonych filetów śledziowych bez skóry
- 1 duża cebula
- 1 szklanka mleka
- kilka łyżek oleju rzepakowego
- odrobina pieprzu czarnego do smaku
Przygotowanie:
Filety śledziowe opłukać i zalać mlekiem, odstawiając je następnie na 30 minut w chłodne miejsce. Wymoczone filety opłukać pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć, krojąc następnie na 2-centymetrowe kawałki. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i sparzyć wrzącą wodą, dzięki czemu będą delikatniejsze w smaku. W słoiku układać warstwami pokrojone śledzie i cebulę, pamiętając o tym, że ostatnią warstwą powinna być cebula. Każdą warstwę należy dodatkowo oprószyć świeżo zmielonym pieprzem. Gdy cały słoik zostanie już zapełniony, należy wlać do niego kilka łyżek oleju rzepakowego. Tak przygotowane śledzie należy odstawić na 24 godziny w chłodne miejsce tak, aby wszystkie smaki idealnie się ze sobą przegryzły.
Tartinki czyli mini kanapeczki z łososiem i śledziem
- pokrojone pieczywo (najlepiej jakieś ciemne, pełnoziarniste)
- kostka chudego twarogu (200g)
- 3-4 łyżki jogurtu naturalnego
- świeży koperek
- sól
- pieprz
- plaster wędzonego łososia sałatkowego
- 1 śledź typu matjas albo rolmops
- czarne oliwki
- zielone oliwki
- ogórek kiszony
- kilka pomidorków koktajlowych (cherry)
Wykonanie:
Foremkami do ciastek lub kieliszkami wycinamy z pieczywa małe kanapeczki. W miseczce rozdrabniamy ser twarogowy z 3-4 łyżkami jogurtu naturalnego (ma powstać gęsta pasta, dlatego lepiej dodawać jogurt stopniowo). Dodajemy drobno posiekany koperek, ze 2 szczypty soli i pieprzu, dokładnie mieszamy (można wspomóc się ubijaczką do ziemniaków, a jeszcze lepiej – zblenderować).
ŁOSOSIOWE: Na każdą tartinkę nakładamy po warstwie pasty serowej, w to wbijamy kawałek łososia, pół czarnej oliwki, ćwiartkę pomidorka cherry i przyozdabiamy koperkiem
ŚLEDZIOWE: Na każdą tartinkę nakładamy po warstwie pasty serowej, w to wbijamy kawałek śledzia, pół zielonej oliwki, kawałek ogórka kiszonego i przyozdabiamy koperkiem
Jajka faszerowane na śledziu
Składniki
- 5 płatów śledzi
- 5 jajek
- szczypiorek
- jogurt grecki lub naturalny
- oliwki zielone lub czarne – do ozdoby
Farsz I
- 100 g sera białego
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 200 g szpinaku
- ząbek czosnku
- sól, pieprz
Farsz II
- 4 łyżki kaszy Kus Kus
- 1-2 łyżki keczupu
- pietruszka
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Jajka gotujemy na twardo, przekrajamy na pół i wyciągamy żółtka. Śledzie kroimy na kawałki długości ok.6 cm
FARSZ I: Szpinak podsmażamy na patelni z dodatkiem czosnku, gdy przestygnie dodajemy do twarogu z dodatkiem jogurtu i dokładnie mieszamy (jeśli ktoś woli bardziej gładkie nadzienie można użyć blendera) doprawiamy solą i pieprzem
FARSZ II: Kaszę przygotowujemy wg przepisu, gotową mieszamy z keczupem i odrobiną posiekanej pietruszki. Doprawiamy do smaku.
Śledzie z ogórkami i pieczarkami
Składniki:
- 50 dag solonych filetów śledziowych
- 4 ogórki kiszone
- mały słoik marynowanych pieczarek
- 2 jabłka
- cebula
- 2 ziemniaki
- 330 ml śmietany 18%
- 1,5 l maślanki
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Śledzie moczymy kilka godzin ( najlepiej przez noc). Jabłka i cebulę obieramy. Ogórki, pieczarki, jabłka, ziemniaki, cebulę i śledzie kroimy w małą kostkę. Mieszamy ze śmietaną i maślanką. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
zobacz również:
Śledzie – różne przepisy
Pomysł na łososia czyli różne przepisy na dania z łososia
Szpinakowa rolada z łososiem – przepis na imprezę
Łosoś – najciekawsze i najlepsze przepisy
Sałatki z tuńczykiem – 10 przepisów