Wybielanie zębów – o tym warto wiedzieć

19 sierpnia 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Do stomatologów coraz częściej przychodzą pacjenci nie po to, by wyleczyć swoje zęby, ale po to, by je upiększyć – wybielić. Obowiązujące trendy, kult piękna lub po prostu chęć posiadania śnieżnobiałego uśmiechu kieruje ludzi do wydawania dość sporych pieniędzy na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Na szczęście, zanim lekarz przystąpi do tego zabiegu, pacjent musi mieć wyleczone wszystkie zęby, wymienione zwłaszcza stare wypełnienia. Dlatego po wybieleniu zębów możemy nie tylko cieszyć się z nieskazitelnie białego uśmiechu, ale i także ze zdrowych zębów.

lekarz

Jednak zanim zdecydujemy się na tego typu zabieg, warto zapoznać się z poniższymi problemami.

Czy wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczne?

Wybielanie zębów wykonywane przez stomatologa jest w pełni bezpieczne. Nie osłabia ono odporności zębów, nie niszczy szkliwa i w żaden sposób nie uszkadza zębów. Nie mniej jednak, konieczne jest przed zabiegiem wyleczenie ubytków, usunięcie z zębów kamienia i osadów. Wybielanie zębów jest oczywiście niemożliwe w sytuacji gdy posiadamy korony na zębach.

Czy zabieg wybielania zębów jest bolesny?

Wybielanie zębów nie powinno boleć, choć zdarzają się przypadki, gdzie pacjenci odczuwają dyskomfort lub delikatny ból w trakcie wybielania. Po zabiegu zęby mogą być bardziej wrażliwe na zimno, jedzenie lub picie. Wszystkie tego typu objawy powinny ustąpić po kilku-kilkunastu godzinach od momentu wykonania usługi.

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg?

Na początku stomatolog dokładnie oczyszcza zęby z osadów, następnie nakłada ochronny żel na dziąsła i utrwala go lampą UV. Kolejnym krokiem jest nałożenie na zęby środka wybielającego i naświetlanie go przez 15 minut. Aby efekt był bardziej widoczny, procedurę powtarza się 3-4 razy na jednej wizycie.

Jak dbać o zęby po zabiegu?

Po wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym, należy stosować tzw. białą dietę przez ok. 3 dni. Czyli należy unikać wszystkich tych produktów, które mogą przebarwiać szkliwo, jest to przede wszystkim: kawa, herbata, wino czerwone i kolorowe napoje.

Ważne jest też zaprzestanie palenia papierosów. Dym papierosowy przebarwia zęby, dlatego jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się z efektów wybielania, powinniśmy zrezygnować z palenia papierosów.

Dodatkowo zaleca się stosowanie past z większą ilością fluoru, który zremineralizuje i wzmocni zęby. Pasty z fluorem szczególnie polecane są osobom, którym nie ustępuje nadwrażliwość zębów przez kilka dni po zabiegu wybielania.

Po zabiegu wybielania nie powinno się zapominać o regularnym odwiedzaniu stomatologa (co najmniej raz w roku). Po zabiegu konieczne są kontrole stanu jamy ustnej.

Artykuł poleca Candeo Poznań.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Wybielanie zębów – o tym warto wiedzieć

  1. avatar milenkaa43 pisze:

    podobno ssanie oleju kokosowego pomaga wybielić zęby, ale jest to proces długotrwały, a cytryna i soda niszczą szkliwo.. postawiłam na kupne preparaty, po białej perle widzę efekty ale stosowałam kurację 5dniową, nie wiem jak z dłuższymi.. przy większym zastrzyku gotówki może wybiorę stomatologa

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...