Podstawowe informacje o rezonansie magnetycznym

1 października 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rezonans magnetyczny jest bardzo precyzyjną i bezpieczną techniką obrazowania narządów oraz tkanek ludzkiego ciała. Pozwala ona na badanie zarówno kości jak i tkanek miękkich. Rezonans magnetyczny umożliwia wczesne wykrycie i leczenia wielu bardzo ciężkich chorób. Badania wykonane z jego pomocą są bardzo dokładne i pozwalają na zaobserwowanie zmian chorobowych, nawet w bardzo wczesnym etapie ich rozwoju.

 

shutterstock_124661101

Na czym polega badanie?

W trakcie wykonywania badania rezonansem magnetycznym pacjent jest umieszczony w bardzo mocnym polu magnetycznym.  Z pomocą fal radiowych, o właściwej częstotliwości, wykonuje się wtedy zdjęcia przekroju jego ciała. Niekiedy, aby lepiej uwidocznić badany narząd lub tkankę podaje się przed badaniem pacjentowi specjalny środek cieniujący.

W zależności od rodzaju wykonywanego badania może ono trwać kilkanaście minut lub nawet godzinę. Przez ten czas pacjent znajduje się w specjalnym tunelu i powinien leżeć bez ruchu, ponieważ nawet mała zmiana pozycji wpływa negatywnie na jakość obrazu.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Ta nowoczesna metoda obrazowania bazuje na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. W przeciwieństwie do innych technik diagnostyki obrazowej wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, to badanie jest bardzo bezpieczne i precyzyjne. Fale emitowane przez rezonans magnetyczny maja niską częstotliwość i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Na wyniki badania nie trzeba czekać, są one dostępne natychmiast po zakończeniu procedury. Dzięki temu lekarze mogą szybko zapoznać się z badaniem, opisać go i postawić diagnozę. Rezonans magnetyczny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pacjentów urazowych oraz wymagających błyskawicznej diagnostyki.

Najważniejsze zalety rezonansu

Jedną z ważniejszych zalet rezonansu magnetycznego jest to, że jest on nieinwazyjną metodą obrazowania, nie bazującą na promieniowaniu rentgenowskim. Ważne jest również to, że środki cieniujące stosowane podczas tego badania, są bardzo bezpieczne. Ryzyko wystąpienia ostrej reakcji anafilaktycznej po ich podaniu jest znacząco mniejsze, niż w przypadku kontrastów podawanych podczas badania tomografem komputerowym.

Rezonans magnetyczny pozwala na bezbolesne i dokładne ocenienie struktury naczyń krwionośnych oraz przepływu krwi. Jest to również jedyna tak skuteczna metoda obrazowania narządów składających się z tkanek miękkich, między innymi wątroby, serca oraz mózgu.

Rezonans magnetyczny a osoby otyłe

Do niedawna dużym problemem było wykonanie badania rezonansowego u pacjentów otyłych, ponieważ średnica otworu skanera standardowo wynosiła sześćdziesiąt centymetrów. Bardzo często z przyczyn technicznych wielu pacjentów nie mogło skorzystać z tej nowoczesnej metody diagnostycznej. Obecnie jest to możliwe, ponieważ są dostępne urządzenia posiadające większą średnice skanera. Taki rezonans magnetyczny znajduje się również w Warszawie http://multimed.pl/zakres-uslug/rezonans-magnetyczny przy alei Stanów Zjednoczonych 51.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podłoga w łazience
Jeśli chcemy mieć łazienkę utrzymaną w stylu naturalnym, wybieramy podłogę drewnianą. Deski podłogowe...
Wywoływanie zdjęć
Ja wywołuje zdjęcia w Rossmannie , a później lądują w albumie albo...
Masaż ultradźwiękowy
Masażer ultradźwiękowy może być skutecznym narzędziem w walce z różnymi problemami skórnymi, takimi...
Wąskie biodra a styl ubierania się…
Zamaskowanie wąskich bioder za pomocą spodni wcale nie jest trudne! Wystarczy wybrać szerokie jeansy...