Piękna sylwetka, zdrowe wnętrze – jak dbać o siebie kompleksowo?

26 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zadbany wygląd, zdrowa dieta i ładna sylwetka – te słowa do niedawna kojarzone były głównie z kobietami, a męskie dbanie o siebie ograniczało się co najwyżej do siłowni. Minęły już jednak czasy, kiedy mężczyzna może być zaniedbany i otyły. Dziś atrakcyjny mężczyzna wygląda zdrowo i estetycznie.

 

Dbanie o ładną sylwetkę oraz zdrowy organizm sprawi, że nie tylko będziemy lepiej odbierani, ale i sami lepiej się poczujemy. Kompleksowa przemiana zaniedbanego mężczyzny wymaga jednak nieco wysiłku i samodyscypliny, a także wiedzy na temat różnych składników odżywczych, pomocnych preparatów czy zestawów ćwiczeń, które pomogą w osiągnięciu wymarzonego efektu. Dlatego też zamiast samodzielnie rozpoczynać dietę i treningi, warto najpierw skonsultować się ze specjalistą.

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli dieta dla mężczyzny

 

Przyczyny odkładania się nadmiaru tłuszczu to przede wszystkim zła dieta oraz brak aktywności fizycznej. Dieta nie polega jednak na ascezie i ograniczeniu spożywanych pokarmów do minumum. Wystarczy zracjonalizować swój sposób odżywiania się i wyeliminować złe nawyki. Po pierwsze zrezygnujmy z obfitych, tłustych dań na rzecz mniejszych, ale częściej spożywanych (4-5 razy dziennie) posiłków.

 

Do najczęściej spotykanych typów otyłości u mężczyzn należy otyłość brzuszna. Jest ona skutkiem złego odżywiania się, nadmiaru spożywanego alkoholu (nie bez przyczyny taki brzuch nazywany jest „mięśniem piwnym”) oraz niskiej aktywności fizycznej. Rosnący wałek tłuszczowy nie tylko wygląda niekorzystnie, ale może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych z miażdżycą, nadciśnieniem, cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, nowotworami prostaty i jelit oraz problemami z kręgosłupem i stawami na czele. Otyli mężczyźni częściej są też bezpłodni i mają problemy z potencją.

 

Jeśli chcemy zrzucić „hodowany” przez lata brzuszek, najlepiej zasięgnąć porady dietetyka, który dobierze indywidualny plan żywieniowy uwzględniający pomiar masy ciała, wiek, stan zdrowia, tryb życia oraz indywidualne potrzeby. Samodzielnie ułożona dieta, niepoparta wiedzą, może nie dać efektów (źródło: http://diety.wieszjak.polki.pl/porady-dietetyka/304376,Pod-okiem-specjalisty-dieta-dla-mezczyzny.html).

 

W jadłospisie zrezygnujmy z tłustych mięs, zup gotowanych na wywarze z kości, dań gotowych i przetworzonych, a także tłustych sosów czy dodatków w rodzaju keczupu i majonezu. Zdrowszy będzie sos na bazie jogurtu i przypraw, sosy beztłuszczowe niezawierające kalorii, takie jak np. dostępne na stronie sklepu swiatsupli.pl, czy oliwa z oliwek dodana do sałatki.

 

Wybierajmy mięso chude i ograniczmy liczbę posiłków mięsnych w tygodniu na rzecz dań rybnych. Należy też zwiększyć udział warzyw i owoców w codziennej diecie. Tłuste sery zastąpmy nabiałem chudym. Wyeliminujmy przekąski w rodzaju chipsów, czekoladowych batoników, cukierków. Ich miejsce niech zajmą suszone owoce (figi, morele), orzechy czy pestki słonecznika lub dyni (te ostatnie są szczególnie polecane w męskiej diecie). Ograniczmy też spożycie białego pieczywa. Koniecznością jest zminimalizowanie ilości spożywanego alkoholu i zwiększenie ilości przyjmowanej wody.

 

Piękna sylwetka – aktywny tryb życia, ćwiczenia, suplementy

 

Samą dietą trudno będzie zapewnić sylwetce zdrowy wygląd. Jazda na rowerze, gimnastyka, bieganie, piesza turystyka czy uprawianie ulubionego sportu na pewno wpłyną na nasz zdrowszy wygląd i lepszą kondycję. Nie zawsze to jednak wystarczy. Możemy potrzebować ćwiczeń dobranych pod kątem poprawy sprawności poszczególnych partii ciała oraz szczegółowo opracowanego planu treningowego. Specjaliści z tego zakresu doskonale wiedzą, jak dobrać ćwiczenia, uwzględniając potrzeby danej osoby (czy chce pozbyć się „mięśnia piwnego”, wzmocnić nogi, kręgosłup, czy rozbudować nieco mięśnie). Sami możemy nie wiedzieć, które ćwiczenia będą najkorzystniejsze. Częstym błędem popełnianym przez sportowców-amatorów jest też przetrenowanie, które nie tylko nie przyniesie spodziewanych efektów, ale i wpłynie negatywnie na stan zdrowia (zwiększone zużycie energii i tlenu, bóle ciała i zmęczenie, spadek odporności, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt). Aby zapobiec przetrenowaniu, warto trenować pod okiem specjalisty, który najlepiej dostosuje plan treningowy do naszych możliwości.

 

Podczas pracy nad sobą nie zaszkodzi sięgnąć po suplementy diety czy witaminy dla sportowców zawierające zwiększoną dawkę tych składników, które są najbardziej potrzebne i których organizm pozbywa się najszybciej w czasie zwiększonego wysiłku. W zrzuceniu nadmiaru tkanki tłuszczowej pomogą nam spalacze tłuszczu i inne suplementy na odchudzanie. Napoje izotoniczne nawodnią nasz organizm oraz dostarczą wielu niezbędnych minerałów. Odżywki białkowe natomiast przeznaczone są dla panów pragnących zwiększyć masę oraz siłę mięśni. Warto zakup suplementów również skonsultować z dietetykiem czy trenerem.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz