Najnowsze metody leczenia raka piersi

26 października 2011, autor: Redakcja

 • Facebook
 • Google Plus
 • NK
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger
 • Print
 • Email

Terapie celowane szansą na zachowanie jakości życia chorych z rakiem piersi

Każdego roku ok. 14 000 Polek dowiaduje się, że wykryto u nich raka piersi, a ok. 5 000 z nich umiera[1]. Osiągnięcia współczesnej biologii molekularnej pozwalają na tworzenie coraz nowocześniejszych opcji terapeutycznych w onkologii, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jedną z nich jest doustna terapia celowana lekiem lapatynib, pozwalająca na skuteczną walkę z nowotworem.

Rak piersi HER2 – dodatni jest jednym z bardzo agresywnych typów tego nowotworu. Dotyka aż
20 – 30% kobiet chorujących na raka piersi[2]. Cechuje się agresywnym przebiegiem, stosunkowo szybko pojawiają się przerzuty odległe, a rokowania dla pacjentek nie są najlepsze. Jednak dzięki nieustannym badaniom nad odkrywaniem biologicznego znaczenia nadmiernej ekspresji receptora HER2, możemy dziś proponować pacjentkom coraz nowocześniejsze metody leczenia. „Oznaczenie
i znajomość stanu receptora HER2 jest bardzo ważną informacją dla nas, onkologów, gdyż pozwala określić optymalny kierunek leczenia chorego. Poprzez ocenę cech molekularnych komórek rakowych możemy określić wrażliwość danego nowotworu na różne
leki i w ten sposób dobierać jak najbardziej odpowiednie leczenie dla danego pacjenta” – powiedziała doc. Maria Litwiniuk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Onkologii Klinicznej.

Nadzieją dla chorych na rozsianego raka piersi są terapie celowane – wysoce selektywne metody leczenia chorych na raka piersi, tworzące nową jakość w medycynie. Ich mechanizm działania polega na zakłócaniu procesów stymulujących rozwój nowotworu, a tym samym powoduje znaczne spowolnienie procesów chorobowych. W przeciwieństwie do standardowej chemioterapii, leki stosowane w terapii celowanej, np. lek lapatynib, nie działają na cały organizm, ale oddziaływują głównie na komórki nowotworowe, hamując ich  wzrost i podział, a tym samym  zatrzymują postęp choroby, oszczędzając jednocześnie zdrowe komórki organizmu.

Obecnie w leczeniu chorych na rozsianego raka piersi HER2 – dodatniego w pierwszej linii leczenia stosuje się lek trastuzumab. Obserwuje się jednak występowanie oporności na ten lek[3]. U około 50% chorych w czasie roku trwania leczenia lekiem trastuzumab dochodzi do progresji choroby[4]. Dla pacjentek, u których doszło do nawrotu choroby, istnieje inna terapia ukierunkowana molekularnie — lek lapatynib. Odmienny mechanizm działania tego leku polega na tym, że działa on wewnątrz komórki, uniemożliwiając przekazywanie pobudzenia do jądra komórkowego i ograniczając w ten sposób namnażanie się komórek nowotworowych[5].

Lek lapatynib jest pierwszą doustną terapią celowaną w leczeniu raka piersi, która nie wymaga podawania w warunkach szpitalnych. Ograniczenie hospitalizacji i możliwość stosowania leku
w warunkach domowych mogą wpływać na poprawę jakości życia chorych. „Chemioterapia
w tabletkach jest rewolucją w leczeniu chorych na raka piersi.
Niewątpliwą zaletą leku lapatynib jest wygoda jego stosowania. Przyjmowany raz dziennie w formie tabletek, pozwolił mi na prowadzenie normalnego trybu życia. Dzięki ograniczeniu wizyt w szpitalu i braku wlewów dożylnych, mogłam wyjechać do rodziny za granicę i tam spędzać czas razem z najbliższymi” – powiedziała Agnieszka Klimowska, pacjentka z Olsztyna.

Obecnie, lek lapatynib w skojarzeniu z innym lekiem – kapecytabiną, dostępny jest w ramach programu terapeutycznego, w drugim rzucie leczenia dla pacjentek z przerzutowym rakiem piersi, charakteryzującym się nadekspresją receptora HER2, które były uprzednio leczone antracyklinami, taksanami i trastuzumabem. Od roku mamy też inne wskazanie do stosowania leku lapatynib.
W połączeniu z inhibitorem aromatazy, wskazany jest w pierwszym rzucie leczenia raka piersi
z przerzutami dla pacjentek po menopauzie, u których nowotwór wykazuje ekspresję receptorów dla hormonów i u których nie jest planowane aktualnie zastosowanie chemioterapii[6].

Rak piersi należy do nowotworów o wysokim ryzyku przerzutów do mózgu. Szczególnie duże ryzyko przerzutów w tej lokalizacji dotyczy chorych z nadmierną ekspresją receptora HER2[7]. „Rozsiew komórek nowotworowych do ośrodkowego układu nerwowego jest ogromnym obciążeniem dla pacjentek z przerzutowym rakiem piersi, wykazującym nadmierną ekspresję receptora HER2. Wyniki badań francuskich naukowców, zaprezentowane w Chicago na 47. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), potwierdziły skuteczność kliniczną leku lapatynib w skojarzeniu z kapecytabiną u pacjentek z przerzutami do mózgu. Dzięki zastosowaniu skojarzonej terapii (lapatynib z kapecytabiną) uzyskano zadowalające efekty terapeutyczne u prawie 70% badanych kobiet. Dodatkowym celem tego badania była ocena możliwości odroczenia radioterapii − napromienianie  mózgu udało się opóźnić średnio o ponad 8 miesięcy” – podsumowała doc. Maria Litwiniuk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Onkologii Klinicznej.

W dobie intensywnego rozwoju onkologii powstaje coraz więcej innowacyjnych możliwości terapeutycznych. Nowe metody leczenia nie tylko ratują życie, ale mogą także poprawiać jego jakość, pozwalając kobietom na prowadzenie normalnego trybu życia w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Rak piersi – epidemiologia

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce, według danych
z 2008 roku, na nowotwór ten zachorowało 14 576 kobiet, a aż 5 362 zmarło. W samym województwie mazowieckim w 2008 roku 2 007 kobiet dowiedziało się, że ma raka piersi, a 779 umarło z jego powodu1. Rak piersi nie jest nowotworem jednolitym. Wyróżnia się m. in.nowotwory hormonozależne, zapalne, potrójnie ujemne oraz HER2 – dodatnie. Coraz częściej chorują również młode kobiety (w wieku 35 – 39 lat), u których przebieg tej choroby może być bardzo agresywny. Największa zachorowalność dotyczy jednak kobiet po 50. roku życia, osiągając najwyższe współczynniki około 60 roku życia.

Receptor HER2

Receptor HER2 występuje w komórkach ludzkich i jest zaangażowany w przewodzenie sygnałów, mających indukować wzrost i różnicowanie komórki. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia liczby kopii genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 20 – 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadmierną ekspresję receptora HER2. Wtedy mamy do czynienia z tzw. nadmierną ekspresją HER2. To z kolei może doprowadzić do tego, że nastąpi znacznie szybszy rozrost raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Wówczas komórki rakowe mogą odrywać się od pierwotnego ogniska nowotworowego w piersi
i rozprzestrzeniać się do innych części ciała poprzez krwioobieg lub układ chłonny. W takim przypadku mówi się o raku piersi z przerzutami.

Lapatynib (nazwa handlowa Tyverb)

Lapatynib jest pierwszym doustnym, drobnocząsteczkowym lekiem celowanym działającym wewnątrz komórki, wskazanym w leczeniu chorych na raka piersi z przerzutami, z nadmierną ekspresją receptora HER2. Lapatynib wskazany jest u pacjentek z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi HER2 – dodatnim, u których uprzednio zastosowano leczenie antracyklinami, taksanami oraz trastuzumabem. Wtedy lapatynib może być stosowany w skojarzeniu z innym lekiem – kapecytabiną. Może być również zastosowany u pacjentek po menopauzie, z rakiem piersi
z przerzutami, u których również wystąpiła nadmierna ekspresja receptora HER2 i u których nowotwór określany jest jako hormonozależny oraz nie jest planowane aktualnie zastosowanie chemioterapii – wówczas lek stosuje się w skojarzeniu z lekiem hormonalnym z grupy inhibitorów aromatazy np. letrozolem.

Dodatkowych informacji udziela:

Alina Zakrzewska

Hill & Knowlton Poland

[email protected]

tel: 022/ 646 22 02

kom: 691 217 333


[1]Krajowy Rejestr Nowotworów. Raporty na podstawie danych Centrum Onkologii, www.onkologia.org.pl.

[2] Revillion F., Bonneterre J., Peyrat J.P. ERBB2 oncogene in human breast cancer and its clinical significance. Eur. J. Cancer 1998; 34: 791–808.

[3]Duchnowska R. Leczenie celowane – nowe nadzieje w leczeniu raka piersi. Onkol. Prak. Klin. 2010, tom 3, nr 3, 128–134.

[4]Slamon DJ, Leyland-Jones B, Shak S i wsp. Use of chemotherapy plus a monoclonal antibody against HER2 for metastatic breast cancer that overexpresses HER2. N Engl J Med. 2001; 344 (11): 783-92

[5] Spector NL, Xia W, Burris H, 3rd, et al. Study of biologic effects of lapatinib, a reversible inhibitor of ErbB1
and ErbB2 tyrosine kinases on tumor growth and survival pathways in patients with advanced malignancies. J. Clin Oncol 2005; 23 (11);2502-12.

[6] Tyverb. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dokument dostępny w Internecie na stronie: http://www.ema.europa.eu.

[7] Duchnowska R. Przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego w trakcie terapii anty-HER2 u chorych na raka piersi. Onkol. Prak. Klin. 2010, tom 6, nr 5, 272–277.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Najnowsze metody leczenia raka piersi

 1. avatar malwi22 pisze:

  Pamiętajcie, że wczesne wykrycie zmiany nowotworowej daje możliwość wyleczenia w 100 %. Jeżeli pochodzicie ze Śląska lub szukacie odpowiedniej kliniki to polecam http://www.medycynadab.pl/. Medycyna Dąb oferuje pełny zakres leczenia onkologicznego raka piersi. Ośrodek mieści się w Katowicach i skupia specjalistów najlepszych śląskich klinik.

Dodaj komentarzAleja handlowa

Pralinki ręcznie wykonane 12 sztuk
Sklep Smakilubelszczyzny.pl
Cena:
37,87 zł
Wałek kosmetyczny do twarzy Zdrowolandia.pl
Kształtujemy piękny owal twarzy, podnosimy drugi podbródek i wywołujemy efekt liftingu
Cena:
105 zł
Zestaw naczyń dla dzieci - porcelana, stal
7 częściowy zestaw od Homebutik.pl
Cena:
209,15 zł
Wielofunkcyjny krem BB o ultralekkiej formule O/W
Krem zawiera ekstrakt z papai, który utrzymuje miękkość i aksamitność skóry
Cena:
59 zł
Zestaw 3 emalii do paznokci  o pięknym połysku i wyjątkowej trwałoścI
LAURA CONTI Emalia do paznokci Manicure SPA
Cena:
11,98 zł
Papryka Chili
Sklep Smakilubelszczyzny.pl
Cena:
8,37 zł

TARGI z Urodaizdrowie.pl - Promocje i Rabaty!

Sprzedaż markowej bielizny damskiej, biustonoszy w atrakcyjnych cenach!   Ponadto bielizna erotyczna, nocna,  stroje kąpielowe i wiele innych ciekawych produktów – dostawa gratis już od 100 zł! Wiele ciekawych promocji i gratisów w zakładce: Dzisiejsze Promocje Przy zakupie dwóch biustonoszy – woreczek do prania biustonoszy gratis! Do kupienia TUTAJ Polub nas na Facebooku     […]

10% Retinol + Rosweratrol Serum Odbudowujące w postaci olejku: Retinol, czyli czysta  Wit. A + Wit. E, Rosweratrol, ekstrakty z Pestek Grejpfruta i Korzenia Lukrecji, Zmarszczki, Kurze Łapki, Oczy, Linie Na czole, Mimiczne Do kupienia TUTAJ Pojemność: 10 ml Retinol Face Serum jest serum bogatym w wyjątkowo nawilżające i regenerujące olejki, stworzone w celu zachowania  […]

Wałek antycellulitowy – Duży – to skuteczny masażer w walce z cellulitem.   Masaż wałkiem antycellulitowym ukierunkowany jest na pozbycie się tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz zmniejszenie wagi ciała. Jest on też prawdziwym leczeniem całego organizmu, usuwaniem z niego zanieczyszczeń i toksyn. Wzmacnia system immunologiczny oraz poprawia przemianę materii. Dzięki stosowaniu wałka antycellulitowego szybkość przepływu limfy […]

W sklepie SmakiLubelszczyzny.pl możemy zakupić już od dzisiaj w promocyjnej cenie wszelkiego rodzaju mąki, kasze i otręby  np:  otręby orkiszowe, mąkę orkiszową lub gryczaną i inne produkty ekologiczne. Serdecznie zapraszamy na zakupy wszystkie osoby, które cenią sobie naturalną i zdrową żywność oraz wypieki z ekologicznych mąk.   Do kupienia TUTAJ   Polub nas na Facebooku […]

Stylowe akcesoria do kuchni, łazienki czy salonu, modne torby zakupowe i podróżne – to wszystko i wiele więcej znajdziesz w sklepie Homebutik.pl. W swojej ofercie posiadamy najlepsze marki, które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Z nami masz gwarancję jakości towaru, miłej obsługi oraz szybkiej dostawy. Zapraszamy do zakładki Promocje! www.homebutik.pl    

Emalia do paznokci Laura Conti o pięknym połysku i wyjątkowej trwałości. Unikalne komponenty (bez formaldehydów) oraz specjalna kompozycja żywic, pozwoliły na uzyskanie emalii twardszej i odporniejszej na ścieranie niż tradycyjna emalia. Nie odpryskuje i doskonale chroni paznokcie przed złamaniem. Wyjątkowo szybko wysycha, tworząc równomierną, gładką powłokę na płytce paznokcia.   Proponowana w dwóch zestawach kolorystycznych: […]

FORUM - bieżące dyskusje

Remont salonu
My patrzyliśmy na to, co nam się podoba, a nie na to co...
Co myślicie o tych tanich kosmetyka…
Tez miałam swego czasu trzy marmurkowe kolory lemax star. Dla mnie to...
Mój najgorszy sen...
Byłam na środku jakiegoś morza i uświadomiłam sobie nagle, że nie umiem pływać......
Odpowiedzialność za szkody wyrządzo…
W przypadku zwierząt domowych odpowiada właściciel, a jak to jest w przypadku dzikich...
Strona główna O nas Regulamin Kontakt Reklama dodatkowy zarobek prosenior24.pl
facebook