Najnowsze metody leczenia raka piersi

26 października 2011, autor: Redakcja

 • Facebook
 • Google Plus
 • NK
 • Wykop
 • Twitter
 • Blogger
 • Print
 • Email

Terapie celowane szansą na zachowanie jakości życia chorych z rakiem piersi

Każdego roku ok. 14 000 Polek dowiaduje się, że wykryto u nich raka piersi, a ok. 5 000 z nich umiera[1]. Osiągnięcia współczesnej biologii molekularnej pozwalają na tworzenie coraz nowocześniejszych opcji terapeutycznych w onkologii, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jedną z nich jest doustna terapia celowana lekiem lapatynib, pozwalająca na skuteczną walkę z nowotworem.

Rak piersi HER2 – dodatni jest jednym z bardzo agresywnych typów tego nowotworu. Dotyka aż
20 – 30% kobiet chorujących na raka piersi[2]. Cechuje się agresywnym przebiegiem, stosunkowo szybko pojawiają się przerzuty odległe, a rokowania dla pacjentek nie są najlepsze. Jednak dzięki nieustannym badaniom nad odkrywaniem biologicznego znaczenia nadmiernej ekspresji receptora HER2, możemy dziś proponować pacjentkom coraz nowocześniejsze metody leczenia. „Oznaczenie
i znajomość stanu receptora HER2 jest bardzo ważną informacją dla nas, onkologów, gdyż pozwala określić optymalny kierunek leczenia chorego. Poprzez ocenę cech molekularnych komórek rakowych możemy określić wrażliwość danego nowotworu na różne
leki i w ten sposób dobierać jak najbardziej odpowiednie leczenie dla danego pacjenta” – powiedziała doc. Maria Litwiniuk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Onkologii Klinicznej.

Nadzieją dla chorych na rozsianego raka piersi są terapie celowane – wysoce selektywne metody leczenia chorych na raka piersi, tworzące nową jakość w medycynie. Ich mechanizm działania polega na zakłócaniu procesów stymulujących rozwój nowotworu, a tym samym powoduje znaczne spowolnienie procesów chorobowych. W przeciwieństwie do standardowej chemioterapii, leki stosowane w terapii celowanej, np. lek lapatynib, nie działają na cały organizm, ale oddziaływują głównie na komórki nowotworowe, hamując ich  wzrost i podział, a tym samym  zatrzymują postęp choroby, oszczędzając jednocześnie zdrowe komórki organizmu.

Obecnie w leczeniu chorych na rozsianego raka piersi HER2 – dodatniego w pierwszej linii leczenia stosuje się lek trastuzumab. Obserwuje się jednak występowanie oporności na ten lek[3]. U około 50% chorych w czasie roku trwania leczenia lekiem trastuzumab dochodzi do progresji choroby[4]. Dla pacjentek, u których doszło do nawrotu choroby, istnieje inna terapia ukierunkowana molekularnie — lek lapatynib. Odmienny mechanizm działania tego leku polega na tym, że działa on wewnątrz komórki, uniemożliwiając przekazywanie pobudzenia do jądra komórkowego i ograniczając w ten sposób namnażanie się komórek nowotworowych[5].

Lek lapatynib jest pierwszą doustną terapią celowaną w leczeniu raka piersi, która nie wymaga podawania w warunkach szpitalnych. Ograniczenie hospitalizacji i możliwość stosowania leku
w warunkach domowych mogą wpływać na poprawę jakości życia chorych. „Chemioterapia
w tabletkach jest rewolucją w leczeniu chorych na raka piersi.
Niewątpliwą zaletą leku lapatynib jest wygoda jego stosowania. Przyjmowany raz dziennie w formie tabletek, pozwolił mi na prowadzenie normalnego trybu życia. Dzięki ograniczeniu wizyt w szpitalu i braku wlewów dożylnych, mogłam wyjechać do rodziny za granicę i tam spędzać czas razem z najbliższymi” – powiedziała Agnieszka Klimowska, pacjentka z Olsztyna.

Obecnie, lek lapatynib w skojarzeniu z innym lekiem – kapecytabiną, dostępny jest w ramach programu terapeutycznego, w drugim rzucie leczenia dla pacjentek z przerzutowym rakiem piersi, charakteryzującym się nadekspresją receptora HER2, które były uprzednio leczone antracyklinami, taksanami i trastuzumabem. Od roku mamy też inne wskazanie do stosowania leku lapatynib.
W połączeniu z inhibitorem aromatazy, wskazany jest w pierwszym rzucie leczenia raka piersi
z przerzutami dla pacjentek po menopauzie, u których nowotwór wykazuje ekspresję receptorów dla hormonów i u których nie jest planowane aktualnie zastosowanie chemioterapii[6].

Rak piersi należy do nowotworów o wysokim ryzyku przerzutów do mózgu. Szczególnie duże ryzyko przerzutów w tej lokalizacji dotyczy chorych z nadmierną ekspresją receptora HER2[7]. „Rozsiew komórek nowotworowych do ośrodkowego układu nerwowego jest ogromnym obciążeniem dla pacjentek z przerzutowym rakiem piersi, wykazującym nadmierną ekspresję receptora HER2. Wyniki badań francuskich naukowców, zaprezentowane w Chicago na 47. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), potwierdziły skuteczność kliniczną leku lapatynib w skojarzeniu z kapecytabiną u pacjentek z przerzutami do mózgu. Dzięki zastosowaniu skojarzonej terapii (lapatynib z kapecytabiną) uzyskano zadowalające efekty terapeutyczne u prawie 70% badanych kobiet. Dodatkowym celem tego badania była ocena możliwości odroczenia radioterapii − napromienianie  mózgu udało się opóźnić średnio o ponad 8 miesięcy” – podsumowała doc. Maria Litwiniuk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Onkologii Klinicznej.

W dobie intensywnego rozwoju onkologii powstaje coraz więcej innowacyjnych możliwości terapeutycznych. Nowe metody leczenia nie tylko ratują życie, ale mogą także poprawiać jego jakość, pozwalając kobietom na prowadzenie normalnego trybu życia w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Rak piersi – epidemiologia

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce, według danych
z 2008 roku, na nowotwór ten zachorowało 14 576 kobiet, a aż 5 362 zmarło. W samym województwie mazowieckim w 2008 roku 2 007 kobiet dowiedziało się, że ma raka piersi, a 779 umarło z jego powodu1. Rak piersi nie jest nowotworem jednolitym. Wyróżnia się m. in.nowotwory hormonozależne, zapalne, potrójnie ujemne oraz HER2 – dodatnie. Coraz częściej chorują również młode kobiety (w wieku 35 – 39 lat), u których przebieg tej choroby może być bardzo agresywny. Największa zachorowalność dotyczy jednak kobiet po 50. roku życia, osiągając najwyższe współczynniki około 60 roku życia.

Receptor HER2

Receptor HER2 występuje w komórkach ludzkich i jest zaangażowany w przewodzenie sygnałów, mających indukować wzrost i różnicowanie komórki. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia liczby kopii genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 20 – 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadmierną ekspresję receptora HER2. Wtedy mamy do czynienia z tzw. nadmierną ekspresją HER2. To z kolei może doprowadzić do tego, że nastąpi znacznie szybszy rozrost raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Wówczas komórki rakowe mogą odrywać się od pierwotnego ogniska nowotworowego w piersi
i rozprzestrzeniać się do innych części ciała poprzez krwioobieg lub układ chłonny. W takim przypadku mówi się o raku piersi z przerzutami.

Lapatynib (nazwa handlowa Tyverb)

Lapatynib jest pierwszym doustnym, drobnocząsteczkowym lekiem celowanym działającym wewnątrz komórki, wskazanym w leczeniu chorych na raka piersi z przerzutami, z nadmierną ekspresją receptora HER2. Lapatynib wskazany jest u pacjentek z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym rakiem piersi HER2 – dodatnim, u których uprzednio zastosowano leczenie antracyklinami, taksanami oraz trastuzumabem. Wtedy lapatynib może być stosowany w skojarzeniu z innym lekiem – kapecytabiną. Może być również zastosowany u pacjentek po menopauzie, z rakiem piersi
z przerzutami, u których również wystąpiła nadmierna ekspresja receptora HER2 i u których nowotwór określany jest jako hormonozależny oraz nie jest planowane aktualnie zastosowanie chemioterapii – wówczas lek stosuje się w skojarzeniu z lekiem hormonalnym z grupy inhibitorów aromatazy np. letrozolem.

Dodatkowych informacji udziela:

Alina Zakrzewska

Hill & Knowlton Poland

[email protected]

tel: 022/ 646 22 02

kom: 691 217 333


[1]Krajowy Rejestr Nowotworów. Raporty na podstawie danych Centrum Onkologii, www.onkologia.org.pl.

[2] Revillion F., Bonneterre J., Peyrat J.P. ERBB2 oncogene in human breast cancer and its clinical significance. Eur. J. Cancer 1998; 34: 791–808.

[3]Duchnowska R. Leczenie celowane – nowe nadzieje w leczeniu raka piersi. Onkol. Prak. Klin. 2010, tom 3, nr 3, 128–134.

[4]Slamon DJ, Leyland-Jones B, Shak S i wsp. Use of chemotherapy plus a monoclonal antibody against HER2 for metastatic breast cancer that overexpresses HER2. N Engl J Med. 2001; 344 (11): 783-92

[5] Spector NL, Xia W, Burris H, 3rd, et al. Study of biologic effects of lapatinib, a reversible inhibitor of ErbB1
and ErbB2 tyrosine kinases on tumor growth and survival pathways in patients with advanced malignancies. J. Clin Oncol 2005; 23 (11);2502-12.

[6] Tyverb. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dokument dostępny w Internecie na stronie: http://www.ema.europa.eu.

[7] Duchnowska R. Przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego w trakcie terapii anty-HER2 u chorych na raka piersi. Onkol. Prak. Klin. 2010, tom 6, nr 5, 272–277.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Najnowsze metody leczenia raka piersi

 1. avatar malwi22 pisze:

  Pamiętajcie, że wczesne wykrycie zmiany nowotworowej daje możliwość wyleczenia w 100 %. Jeżeli pochodzicie ze Śląska lub szukacie odpowiedniej kliniki to polecam http://www.medycynadab.pl/. Medycyna Dąb oferuje pełny zakres leczenia onkologicznego raka piersi. Ośrodek mieści się w Katowicach i skupia specjalistów najlepszych śląskich klinik.

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Olej Kokosowy Nierafinowany 100g Extra Virgin
100% Naturalny Olej Kokosowy - Skleppanaceum.pl
Cena:
11,99 zł
Iris - woda o smaku malinowym z zawartością 25 mg CBD
Zawiera naturalne kompozycje zapachowe i barwnik, jest słodzona stevią
Cena:
85 zł
Laura Conti Eco Soft Regenerujący naturalny balsam do ust
Naturalne olejki i ekstrakt z owoców dzikiej róży i żurawiny. O delikatnym różano-żórawinowym aromacie
Cena:
11,99 zł
Kolorowe trampki Spring Power
Sportowa propozycja od CzasNaButy.pl
Cena:
79,90 zł
Błoto GUAM - koncentrat wyszczuplający i antycellulitowy
Do skutecznej i systematycznej walki z cellulitem i tkanką tłuszczową
Cena:
249 zł
Koenzym Q10 - eliksir młodości 20 ml
Doskonały środek pielęgnujący dla każdego rodzaju cery
Cena:
21 zł

TARGI z Urodaizdrowie.pl - Promocje i Rabaty!

Zastosowanie: 1 kapsułka dziennie Dwa opakowania po 10 i 30 sztuk Ilość 10 porcji w butelce 25 mg CBD z konopi rolnej w porcji bez GMO i glutenu 100% Wegetariańska Ilość 30 porcji w butelce 25 mg CBD z konopi rolnej w porcji bez GMO i glutenu 100% Wegetariańska CBD Kannabidiol: Substancja CBD czyli Kannabidiol […]

  Gorący okres studniówkowy czas zacząć! Jeśli nadal szukasz idealnej sukienki, to sklep SU Online, ma dla Ciebie całą paletę niepowtarzalnych kreacji na tą jedyną noc w życiu! Śpiesz się i skorzystaj z mega rabatów! Produkt dostępny na www.su-online.pl w promocyjnej cenie 149 zł. Polub nas na Facebooku       zobacz również:   Wszystkie stoiska […]

Regenerujący naturalny balsam do ust. Daje ustom to, czego tak naprawdę potrzebują: kuszącą urodę, niepodważalną kondycję i zachwycający połysk. Zapobiega pierzchnięciu warg, a także przyspiesza regenerację przesuszonego naskórka. Zawiera kompleks ekstraktów i olejków roślinnych, dzięki którym naskórek utrzymuje stałą wilgotność, staje się gładki jak jedwab, jędrny i elastyczny. Na bazie olejku ze słodkich migdałów  z […]

Produkty Curattio to precyzyjnie skomponowane pod okiem profesjonalnych dietetyków receptury wieloskładnikowych surowych soków z warzyw, ziół i owoców. Dzięki zaawansowanej technologii tłoczenia wydobywa się z roślin to co najzdrowsze, przekazując je w stanie nie zmienionym klientom prosto do drzwi. Soki są w 100% naturalne, zawsze świeżo wyciskane, bez sztucznych barwników, substancji konserwujących, niepoddane żadnym procesom chemicznym […]

– Witamina K2 MK-7 Suplement diety w formie tabletek – W itamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości – Witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi – Kraj pochodzenia: Polska   Do kupienia w sklepie Zielonysmak.pl   Polub nas na Facebooku   zobacz również:   Wszystkie stoiska targowe z promocjami! Wszystkie promocje z działu URODA […]

Wisiorek srebrny z pięknym bursztynem kurpiowskim – UNIKAT! Srebro próba: 925 Waga wisiorka: 13 g Wielkość wisiorka: długość całkowita 6 cm ( z zawieszką)/ szerokość do 3 cm Kamienie: naturalny bursztyn w zielonej tonacji Zachęcam do zakupienia łańcuszka , który pomożemy dopasować pod względem długości i stylu wisiorka. W naszym Sklepie – AnKa Biżuteria – […]

FORUM - bieżące dyskusje

Mija kolejny rok...
A ja się cieszę ,że zaszły zmiany w moim życiu-skończyłam szkołę średnią ,podjęłam...
Walentynki- problem każdego mężczyz…
Jak myślicie ułożyłem dla dziewczyny wiersz i wręczę jej kwiaty.Jesteś słońcem na mym niebie...
Opole
Zatrudnimy osobę na stanowisko ślusarz-spawacz. TIG, MIG, MAG, wymagane wykształcenie - średnie techniczne, umiejętność...
koktajle
ja na poprawę krwi piję taki koktail jest zdrowy i oczyszcza z toksyn 2...
facebook
[corner-ad id=1]