Mistrzostwa w Zażywaniu Tabaki

28 lipca 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki  od kilku lat organizowane są pod Honorowym Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.
Celem imprezy jest podtrzymywanie i propagowanie dawnego zwyczaju kaszubskiego, jakim jest zażywanie tabaki. Mistrzostwa z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, jednocześnie promują piękną ziemię chmieleńską wśród polskich i zagranicznych turystów.
Tabaka i jej zażywanie, to symbol odrębności Kaszubów. Poczęstunek tabaką jest wyrazem szacunku dla drugiej osoby, okazaniem radości ze spotkania i pogłębieniem przyjaźni. Słowem tabaka zbliża ludzi. Mistrzostwa w zażywaniu tabaki na stałe wpisały się do kalendarza imprez turystycznych gminy Chmielno i stały się jedną z większych atrakcji Kaszub. Kaszubi zażywają tabaki, sypiąc ją na wierzch dłoni między kciukiem i palcem wskazującym. Sproszkowaną tabakę przechowuje się w specjalnych rożkach.

Program Mistrzostw:

IX Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki w dniu 31 lipca 2011 roku
Podczas spotkania atrakcji będzie co niemiara i dla każdego znajdzie się coś miłego. Dzieci mogą liczyć na konkursy, starsi posłuchać koncertów zespołów folklorystycznych. Gwiazdą wieczoru będzie Madonna Cover Show, zagrają też Lizard Head i Young & Zgreds.
– godz. 14:45 -spotkanie uczestników imprezy, zawodników i zaproszonych gości na Kaczym Rynku przy Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie i przemarsz na stadion
– koncert Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”
– uroczyste otwarcie imprezy przez Wójta Gminy Chmielno
– godz. 15:45 – Chcemë le so zażec czyli rozpoczęcie IX Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki
– godz. 17:00 – Tabaczne Frisbi – w pobliżu stoiska TTI Poland
– występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”
– „dla każdego coś miłego”- konkursy dla dzieci i dorosłych
– podsumowanie IX Mistrzostw Polski w Zażywaniu Tabaki i wręczenie nagród najlepszym zawodnikom
– godz. 19:30 – ustanawianie kolejnego rekordu Kaszub i Polski w zażywaniu tabaki
– godz. 20:00 – występ gwiazdy wieczoru – „Madonna Cover Show”
– zawody dla publiczności w mieleniu tabaki na czas
– koncert zespołu „Lizard Head”
– koncert zespołu „Young & Zgreds”
Honorowy patronat nad imprezą objął Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Organizator: Wójt Gminy Chmielno
Realizator: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie
Współorganizatorzy: Zarzad Powiatu Kartuskiego, Kaszubska Fundacja „Nasza Checz” z Chmielna, Regionalne Stowarzyszenie Kobiet Niezależnych w Chmielnie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Chmielnie, Firma „Aryton”.

Skąd się wzięła kaszubska tabaka

Na północy Kaszub żył życzliwy i wyrozumiały chłop. Cieszył się dobrą opinią wśród sąsiadów, nikomu nie odmawiał pomocy. Dbał o żonę i dzieci.
Diabłowi bardzo przeszkadzała bogobojność chłopa. Stosował różne sztuczki, żeby sprowadzić go na złą drogę, lecz ten szatańskim pokusom nie ulegał. Po długim namyśle diabeł wpadł na pomysł, jak można zdobyć duszę poczciwego chłopa! Zamierzał posadzić tytoń: roślinę, która nie była znana na Kaszubach. W ten sposób chciał skłonić chłopa do kłamstwa, wiedząc, że nie będzie on znał nazwy owej rośliny.
Tak też uczynił.
Kiedy tytoń wyrósł wysoko, niedaleko tego miejsca przechodził dobry chłop, na którego diabeł zagiął parol. Diabeł zapytał przechodnia, jak nazywa się ziele, które tu rośnie. Chłopu niezręcznie było się przyznać, że nie zna rośliny, więc powiedział, że nie pamięta, ale spyta żony, jutro wróci i poda nazwę. Diabeł przystał na taki układ, pod warunkiem, że jeżeli chłopisko na drugi dzień nie będzie znało nazwy tej rośliny, to odda mu swoją duszę.
Kaszuba po powrocie do domu podzielił się problemem ze swoją żoną. Nie wiedział, co ma począć. Po chwili zastanowienia żona chłopa wysmarowała się tłuszczem, obsypała piórami i udała się w miejsce, gdzie rosła tajemnicza roślina. Dotarłszy na miejsce, zaczęła się po niej turlać. Gdy ujrzał to diabeł, omal nie wyskoczył ze skóry! Krzyknął, żeby zostawiła w spokoju jego tytoń!
W ten sposób chłop dowiedział się, jak nazywa się diabelska roślina.
Tytoń wkrótce usechł i pokruszył się. Kiedy gospodarz wąchał ten aromatyczny proszek, przez przypadek wciągnął odrobinę do nosa i zaczął kichać Tak mu się to spodobało, że pozbierał uschnięty tytoń i w ten sposób na Kaszubach zagościła tabaka. Zwyczaj jej zażywania szybko rozprzestrzenił się na całe Kaszuby i przetrwał po dziś dzień.

Jak się zażywa?

Każdy kto po raz pierwszy styka się z tabaką, nieśmiało pyta: „Jak to się bierze, zażywa?” Pewno i każdy z nas, niepewnie przybliżał rękę ku nosowi, nie wiedząc tak naprawdę czego może się spodziewać. Tak moi mili. Ręka jako pierwsza nauczyła nas jak się powinno traktować tabakę i co z nią należy czynić. A sprawa jest iście banalna.
Każdy z nas ma tak zwaną „naturalną tabakierkę”, jest to skóra między palcem wskazującym, a kciukiem, gdy wystarczająco rozsuniemy oba wymienione palce, powstaje miejsce na tabakę.
Najłatwiej zażyć jest w niniejszy sposób:
1. Wziąć otwartą tabakierkę w jedna rękę, drugą natomiast rozszerzyć, celem uzyskania miejsca na tabakę.
2. Nasypać niewielką ilość (szczyptę) na rękę.
3. Zbliżyć do nosa, po delektować się aromatem, oraz nacieszyć oczy konsystencją i kolorem.
4. Delikatnie wciągnąć do nosa.

Tabaka a zdrowie

Tabaka jak widać święci tryumfy także jako alternatywa dla ludzi szukających bezdymnego sposobu czerpania przyjemności z tytoniu. Młodzież, zrażona dymem papierosowym i świadoma konsekwencji wpadnięcia w szpony niebezpiecznego nałogu, często sięga właśnie po tabakę. W Polsce substancja ta szczególnie popularna jest na Pomorzu i na Śląsku. Wśród Kaszubów jest tradycyjną używką, natomiast śląscy górnicy często zażywają ją w kopalniach celem oczyszczenia dróg oddechowych. Jednak tabaka obecnie dostępna jest od 18 lat. Zawiera bowiem substancje rakotwórcze: nitrozoaminy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i radioaktywny polon. Zażywanie nadmiernych ilości może powodować choroby śluzówki nosa. I co ważne – działa uzależniająco ze względu na zawartą w tytoniu nikotynę.
Chociaż dużo mówi się o nieszkodliwości tabaki to jednak jest to używka, która nie pozostaje do końca obojętna na nasze zdrowie. Najczęstsze skutki zażywania jej to kichanie (chociaż osoby stale zażywające tabakę zwykle wcale od niej nie kichają), orzeźwienie oraz poszerzenie śluzówki – bywa stosowana nawet jako chwilowe lekarstwo na katar. Zdarza się także podwyższenie ciśnienia krwi. Nierzadko pojawiają się objawy przedawkowania, najczęstsze z nich to łzawienie, zwężenie śluzówki nosa – efekt podobny do kataru – niemożność oddychania przez nos, częste i intensywne kichanie a także zawroty głowy, nudności i wymioty.
W ostatnich latach na rynku pojawiły się tzw. wyroby tabakopodobne. Nazywane są często także „odświeżającymi proszkami do nosa”. Są to produkty na bazie cukru gronowego i mentolu, pozbawione tytoniu i nikotyny, przeznaczone do zażywania w sposób identyczny jak tabaka. Niewątpliwie jest to zdecydowanie zdrowsza forma „relaksu”. Należy jednak pamiętać, że tabaka, czyli sproszkowany tytoń, zażywana w rozsądnych ilościach nie jest substancją bardzo groźną dla zdrowia ale nie jest także całkowicie neutralna dla organizmu człowieka. Uważa się, że osoby używające tabakę mają mniejsze ryzyko rozwoju raka niż palacze papierosów, ale większe niż osoby w ogóle nie używające wyrobów tytoniowych.
Za: www.pomorskie.eu, www., www.nalogow.com, www.otabace.pl.kartuzy.info



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Narząd najszybciej się starzejący.…
Przełom w leczeniu wielu chorób? Który narząd najszybciej się starzeje? Wyjątkowo szybkie starzenie...
13 emerytura do zwrotu? - kto będzi…
Oznacza to, że osoby na wcześniejszej emeryturze mogą dorabiać bez żadnych konsekwencji dla pomniejszenia...
Fotowoltaika - największy problem r…
Jeszcze żeby rozwiązali problem wysokich cen paneli :)
Polacy w czołówce umieralności na r…
Inna sprawa, że nie dba się o profilaktykę, wystarczy spojrzeć, co kupują ludzie...