Licówki – najważniejsze informacje

30 stycznia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jeśli jesteś jedną z osób marzących o idealnych (czyli białych i prostych) zębach, a na prostowanie za pomocą aparatu zakończone tradycyjnym wybielaniem to dla Ciebie zbyt długotrwały proces, pomyśl o licówkach. Co to właściwie takiego i dlaczego są takie pomocne?

???????

 

Licówki to bardzo cienkie płytki wytwarzane zwykle z porcelany, mocowane na licowej – stąd nazwa – stronie zębów dzięki specjalistycznemu klejowi. Funkcją licówek jest pozbycie się estetycznych niedociągnięć zębów, takich jak żółty kolor, niewłaściwy kształt i długość czy brakujące elementy. Porcelana sprawia, że zęby prezentują się naturalnie, zarówno pod względem połysku, jak i koloru, a dzięki temu są nie do różnienia od „swoich” zębów. Prócz tego porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym, dlatego też nie powoduje żadnych alergicznych symptomów.

 

Licówki zakłada się na dwa sposoby:

 

  • ze szlifowaniem zęba – założenie polega na niewielkim zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa po to, by zrobić miejsce na licówkę. Wcześniejsze szlifowanie jest niezbędne, jeśli chcesz ingerować w korygowany ząb, np. jeżeli za pomocą licówek zamierzasz zmniejszyć zęby, cofnąć te wysunięte lub wyprostować zęby obrócone. Bez tego zabiegu ząb wystawałby z łuku, co oczywiście mija się z celem.
  • bez szlifowania – w czasie tego procesu nie interweniuje się się w tkanki zęba, co sprawia, że zakładanie licówek jest odwracalne. Wystarczy tylko delikatnie wypolerować zęby przed zrobieniem wycisku. Licówki niewymagające szlifowania są świetną opcją w przypadku chęci zlikwidowania diastemy (czyli tzw. przerwy między zębami), wydłużenia zębów albo zmiany ich koloru.

 

Najczęściej występujące rodzaje licówek to:

 

  • licówki ceramiczne – do ich wytworzenia wykorzystuje się tzw. ceramiki skaleniowe, dzięki którym bezproblemowo można uzyskać naturalny wygląd zęba. Czołowymi składnikami tego rodzaju licówek są: krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu, wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu, ulegają następnie procesowi wypalania w piecu.
  • licówki porcelanowe są prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem licówek. Cechują się sporą elastycznością i trwałością – podczas procesu nakładania na stałe łączą się z zębem i posiadają niemałą wytrzymałość mechaniczną. Masa porcelanowa składa się na: masę akrylową, masę ceramiczną, a także na inne materiały złożone. Licówki porcelanowe nie przebarwiają się, są odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów.
  • licówki akrylowe to chwilowe rozwiązanie zabezpieczające ząb przed założeniem licówki właściwej. Składnikiem masy akrylowej jest zwykle akryl utwardzany przez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący utwardzany światłem. Licówki akrylowe nie są specjalnie trwałe – wytrzymują ok. 2 lata. Dodatkowo są mało estetyczne, a co za tym idzie – kosztują o wiele mniej od pozostałych licówek.

Pamiętaj! Licówki nie są dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na choroby dziąseł, np. paradontozę. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są również zbytnio zniszczone zęby, np. spore uszkodzenia szkliwa, zęby leczone kanałowo czy rozległe plomby. Osoby cierpiące na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, również powinny odpuścić sobie ten pomysł.

Artykuł powstał we współpracy z chorzowskim gabinetem stomatologicznym TEN-DENT

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Licówki – najważniejsze informacje

  1. avatar ren3 pisze:

    Moja mama wstawiała sobie licówki i od razu uśmiech piękniejszy…

Dodaj komentarz