Kilka porad o tym, jak dbać o głos

7 października 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jesteś nauczycielką, która każdego dnia przez kilka godzin pracuje swoim głosem? A może mamą bandy maluchów, które zakrzyczałyby niejednego dorosłego faceta? A może pracujesz swoim głosem w korporacji, przeprowadzając szkolenia lub wykładasz na uczelni? Niezależnie od tego przedstawicielem jakiej grupy zawodowej jesteś nie znalazłeś się tu przez przypadek. Ty również masz problem ze swoim głosem, a my pomożemy Ci się z nim uporać! Zachęcamy Cię więc od lektury naszego najnowszego materiału, byś dowiedział się, jak właściwie dbać o głos.

glos

Dlaczego należy dbać o głos?

Głos to nie tylko Twoje narzędzie pracy. To również Twoja tożsamość i to, co wyróżnia Cię wśród innych ludzi. I chodzić w tej chwili interesuje Cię jedynie aspekt pracy, chcielibyśmy, byś również to miał na uwadze. W kolejności jednak wątek pracy wydaje się być równie istotny, dlatego w tym materiale się nim zajmiemy. Jeśli lubisz swoją pracę i nie wyobrażasz sobie bez niej życia, nie możesz pozwolić sobie na zaniedbywanie narzędzia, które daje Ci chleb. To tak, jakby kierowca autobusu przestał wlewać paliwo do swojego pojazdu i jeździć ze swoją maszyną na przeglądy. Tak samo jest z Twoim głosem, który od czasu do czasu powinien być sprawdzony w takich miejscach jak http://www.csim.pl/. Właśnie w takich ośrodkach specjaliści medycyny mogą ocenić, w jakim stanie jest Twoje narzędzie pracy i co trzeba zrobić, by czuło się lepiej.

Czego nie robić pracując głosem?

Wyda Ci się to zapewne oczywiste, gdy napiszemy „nie krzycz”! Powiedz: łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. I pewnie jest w tym ziarnko prawdy. Musisz jednak pamiętać, ze to właśnie hałas determinuje Twój krzyk i nadwerężanie krtani. Jeśli chcesz o nią zadbać poszukaj innych środków na komunikację w zgiełku. Sprawdź, czy metody gestu lub ruchu nie są efektywniejszą formą przekazu informacji lub też zwrócenia na siebie uwagi rozkrzyczanej klasy. Może się bowiem okazać, że właśnie w taki sposób przykujesz większą uwagę niż krzycząc na dzieci.  Nie zapominaj również o kierowaniu wszelkich werbalnych komunikatów frontem do odbiorcy. Pamiętaj o pracy przepony i mięśni twarzy. Co ważne – nie zapominaj o postawie, ona również wpływa na tembr Twojego głosu.

Higiena głosu

Głos również potrzebuje odpoczynku. Jeśli czujesz, że daje o sobie znać, nie przemęczaj go. Pamiętaj o wysypianiu się i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie w postaci odpowiedniego nawilżenia powietrza, w którym pracujesz głosem. Nie chrząkaj, nie kasłaj i mów zawsze na wydechu. A kiedy szykuje Ci się dłuższa prelekcja – zrób sobie rozgrzewkę. Takie postępowanie na pewno obniży ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów związanych z tak zwaną chorobą zawodową nauczycieli.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz