Guzek w piersi – co dalej, jak postępować? Poradnik

30 lipca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

To może przydarzyć się każdej z nas… Wykryłaś niepokojące zmiany? Działaj! Moment, gdy podczas badania palpacyjnego kobieta wykrywa niepokojące zmiany, zawsze jest wielkim zaskoczeniem. Przecież jesteśmy jeszcze młode, a żadna z kobiet w naszej rodzinie nie miała raka piersi… Pojawiają się też czarne myśli o nieuleczalnej chorobie, o śmierci…

guzek

Zamiast się niepotrzebnie zamartwiać, lepiej zabrać się do działania i przekonać się, czy wykryty przez nas „guzek” jest faktycznie niebezpieczny. Okazać się może, że to niezagrażająca naszemu życiu zmiana, którą bez trudu można wyleczyć:
– Nawet najmniejsze zgrubienie w piersi powinno zaniepokoić każdą kobietę. Jednak część z tych zgrubień nie będzie spowodowana zmianami nowotworowymi. Pacjentki często używają określenia „guzek”, mimo, iż nie mają zdiagnozowanej profesjonalnie zmiany. Termin „guzek” zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla zmian litych (zbudowanych z patologicznej tkanki). Natomiast warto pamiętać, że nie każda z wyczuwalnych zmian w piersiach będzie guzkiem.- wyjaśnia doktor Marek Janisz z zajmującej się leczeniem chorób piersi Kliniki Korona.
Okazuje się bowiem, że niepokojące zmiany w naszych piersiach to nie tylko guzki, lecz również torbiele lub miejscowe stwardnienia tkanek. Te pierwsze są niewielkimi zbiornikami zawierającymi płyn wydzielany w tkance gruczołowej. Stwardnienia zaś wynikają z zaburzeń hormonalnych i bywają uciążliwe. Można je jednak wyleczyć metodami nieinwazyjnymi!
Same guzki nie zawsze również mogą być niebezpieczne. Zmiany te mogą mieć charakter łagodny i złośliwy. Gdy już wykryłyśmy guzek, musimy więc pamiętać, że każda z niepokojących zmian w piersi powinna być diagnozowana przez lekarza:
– Najprostszym, nieszkodliwym- czyli bezpiecznym dla organizmu badaniem jest zawsze badanie USG piersi. Badanie powinno być przeprowadzone w ośrodku zajmującym się kompleksowo diagnostyką i leczeniem chorób piersi-czyli lekarz je wykonujący powinien mieć wiedzę na temat wyników biopsji zlecanych w badaniu USG raz wiedzę na temat wyniku badania histopatologicznego po chirurgicznym usunięciu zmiany. Bardzo ważnym parametrem jest również jakość sprzętu USG. Rozwój techniczny zapewnia nam dostęp do coraz to lepszych aparatów USG- co za tym idzie badania są coraz częściej wykonywane na aparatach gwarantujących wysoką jakość i rzetelność obrazu. – wyjaśnia doktor Marek Janisz.
Jakie korzyści uzyskujemy zgłaszając się do profesjonalnej kliniki zajmującej się leczeniem i diagnostyką chorób piersi, takiej, jak Klinika Korona?
Przede wszystkim, wybierając wyspecjalizowany w tej dziedzinie medycyny ośrodek zyskujemy pewność, że trafiłyśmy w ręce doświadczonych specjalistów. Dzięki temu obraz z USG zostanie bezbłędnie odczytany, a my na bieżąco podczas badania zyskamy pewność, czy wykryte przez nas zgrubienie piersi to niezagrażająca naszemu życiu zmiana, czy może nowotwór. Warto również podkreślić, że Klinika Korona to miejsce, gdzie nie tylko przeprowadza się badania diagnostyczne ( USG, mammografię, biopsję), lecz także leczy się zmiany w gruczołach piersiowych. To bardzo ważne- możliwość wykonania wszelkich niezbędnych dla ratowania zdrowia czynności w jednym ośrodku, bez konieczności dojazdu w inne miejsce jest dla każdej kobiety sporym udogodnieniem. Pamiętajmy również, że wybór takiego ośrodka jak Klinika Korona gwarantuje nam również przyjazną atmosferę i dostęp do wiedzy, która ukierunkuje nas w dalszych działaniach, zwłaszcza, gdy diagnoza jest nieprzychylna.
Pamiętajmy – rak to nie wyrok, a nie każda zmiana w piersi jest zmianą nowotworową. Warto jednak po wykryciu niepokojącego „guzka” jak najszybciej zgłosić się do profesjonalnego ośrodka- takiego jak Klinika Korona!

 

Joanna Bielas

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Guzek w piersi – co dalej, jak postępować? Poradnik

  1. avatar Monica pisze:

    Ja również się badam u lekarza, bo wykrył u mnie jakąś zmianę (niegroźną), ale palcami nic nie czuję, nawet jak mi lekarz na usg pokazał dokładnie co to i gdzie się znajduje.

  2. avatar mamuśka pisze:

    Ja się boję chorowania, guzków, raków itp. dlatego badam się regularnie z każdej strony. Piersi co miesiąc brasterem, póki co odpowiedź zawsze była, że nic w piersiach nie mam niepokojącego i mam nadzieję, że już tak zostanie.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkanie w bloku czy domek?
Jeżeli pracuje się w centrum, zamieszkanie w bloku to najczęstszy wybór. Jeśli szuka...
Jaki kolor auta dla kobiety?
Jeśli zaś chodzi o kolor samochodu dla kobiety, wielką popularnością cieszą się cieplejsze barwy:...
Bardzo się pocę - macie sprawdzone …
Wśród nich wymienić można: odpowiednią higienę, stosowanie antyperspirantów i blokerów, laseroterapię, iniekcje z toksyny...
A jakie wam się podobają sukienki n…
Kluczem do udanej stylizacji zimą jest warstwowanie. Wybierz gładką sukienkę o prostym kroju...