Czym skutecznie wyczyścić dywan?

4 września 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Utrzymanie porządku w mieszkaniu czy domu do duże wyzwanie dla każdej gospodyni domowej. Zadanie jest tym trudniejsze, że w obecnych czasach, panie domu (i nie tylko one) cierpią na chroniczny brak czasu. Z kolei, nasze domy i mieszkania są coraz większe, coraz więcej w nich mebli i innych urządzeń gospodarstwa domowego. Często, również nasi czworonożni pupile, powodują, że sprzątania mamy znacznie więcej.

Im szybciej usuniesz z powierzchni dywanu czy wykładziny plamę, tym mniejszy będziesz miała kłopot później, bo substancja nie zdąży wniknąć we włókna i się utrwalić. Rozlane na dywan płyny, które jeszcze nie wsiąkły należy zebrać bibułą lub tkaniną, natomiast inne zabrudzenia usuwać delikatnie nożem lub łyżką. Ale w życiu, jak to w życiu – bywa pod górkę i plama musi czasem poczekać nawet kilka dni. No i mamy problem …

Czym skutecznie wyczyścić dywan?

1. Świeże plamy na dywanie usuniemy najszybciej, gdy spryskamy je wodą mineralną. Po kilku sekundach, weź czysta gąbeczkę i wytrzyj plamę. Również szybkie działanie ma pianka po goleniu – wystarczy spryskać dywan, odczekać chwilkę i usunąć plamę zwilżoną czystą wodą szmatką.
2. Plamy starsze, już przyschnięte z łatwością usuniesz przy pomocy prostego sposobu, znanego już naszym babciom. Do litra ciepłej wody dodajemy 2 łyżki proszku do pieczenia i 3 łyżki octu – tak przygotowany roztwór wcieramy w dywan przy pomocy gąbki, a następnie starannie suszymy. Po plamach nie zostanie nawet śladu.
3. Plamy tłuste należy posypać obficie talkiem i pozostawić na ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu talk starannie zmieść lub odkurzyć. Jeśli dywan jest z czystej wełny, można spróbować przyłożyć na chwilę ciepłe żelazko, podkładając pod plamę bibułę i przykrywając ją kawałkiem bibuły czy ligniny.
4. Co zrobić, gdy na dywan wylał się wosk? Rozwiązanie jest bardzo proste – na dywanie ułóż kilka warstw bibuły lub papieru toaletowego i przyłóż do nich rozgrzane żelazko nastawione na średnią temperaturę. Ciepło sprawi, że wosk lub parafina przejdzie z dywanu w papier i po plamie nie będzie śladu. W razie konieczności czynność te powtórz, pamiętając, by za każdym razem układać nowe warstwy papieru.
5. Usuwanie gumy do żucia z dywanu również może być prostsze niż myślisz, musimy tylko pamiętać, by nie robić tego gwałtownie, gdyż można uszkodzić dywan. Musisz jedynie przyłożyć do niej kostki lodu i odczekać kilka minut. Gdy guma stwardnieje, rozkruszy się i łatwo ją usuniemy. Często jednak gumy zostawiają po sobie kolorowe ślady – przetrzyj wówczas plamę szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.
6. Odświeżanie. Każdemu z nas zależy także, by dywan raz na jakiś czas odświeżyć, aby nabrał żywych kolorów. W zimie rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy trochę śniegu, kładziemy na nim dywan wierzchem do spodu i porządnie trzepiemy trzepaczką. Śnieg jednak nie powinien być zbyt mokry, żeby dywan nie wchłonął zbyt wiele wilgoci. Gdy odświeżamy dywan o innej porze roku lub, gdy brakuje śniegu, wystarczy zaraz po odkurzeniu przetrzeć dywan wodą z octem.
7. Żywe kolory. Żywe kolory przywróci dywanowi kiszona kapusta lub świeżo skoszona trawa, rozrzucone gęsto na dywanie (niech chwilę poleżą sobie), a następnie zebrane miotełką. Ciemne dywany można też czyścić wyparzonymi listkami herbaty. Dywanu nie można przemoczyć. Nie wynosimy ich na słońce (tracą barwy).  Bardzo dobrze czyści i odświeża kolory gęsty roztwór soli – gąbkę moczymy w roztworze i dobrze wyciśniętą delikatnie pocieramy dywan. Pojedyncze świeże! zabrudzenia posypujemy solą i po godzinie zbieramy ją odkurzaczem lub szczotką.
8. Jeśli na dywanie jest plama z błota, najpierw musimy się upewnić, że jest sucha a później dokładnie czyścimy ją odkurzaczem. Następnie plamę przecieramy szmatką zwilżoną octem. Rozpuszczalnika benzynowego lepiej nie stosować przy wykładzinach, bo istnieje zawsze niebezpieczeństwo rozpuszczenia kauczuku, którym podklejone są niektóre z nich.
9. Plamy na dywanach ze skóry (cielęcej, z kozy czy barana) należy nacierać gęstą papką z płatków mydlanych, rozgotowanego mydła czy proszku uważając, aby nie moczyć skóry, lecz. tylko futro. Można do papki dodać kilka kropel amoniaku. Spłukiwać ledwie wilgotną szmatką i natychmiast wycierać do sucha.
10. Plamy na dywanach pętelkowych prawie wszystkie można zlikwidować wodą z dodatkiem amoniaku.
11. Odgniecenia. Ciężkie meble pozostawiają na dywanach i wykładzinach głębokie odgięcia. Musimy więc pamiętać, aby co pewien czas meble nieco przesuwać, dając odpocząć zgniecionym miejscom. Można je pokropić odrobiną wody i pozostawić na 24 godz., a następnie wyszczotkować. Na zagniecionym miejscu wełnianego dywanu czy wykładziny kładziemy złożoną kilkakrotnie i zmoczoną lnianą szmatkę, a następnie gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka.
12. Tłuszcz. Zaplamione miejsce posypać talkiem, zmieść go po 24 godzinach. Inna metoda: plamę przetrzeć watą nasyconą alkoholem (spirytus, czysta wódka, denaturat), potem szmatką nasyconą płynem do mycia naczyń albo łagodnym detergentem. Przemyć ściereczką zwilżoną w czystej wodzie.
13. Herbata, kawa. Zejdzie po zwilżeniu  zaplamionego miejsca gazowaną wodą mineralną, potem pokryciu go pianką do czyszczenia dywanów i wysuszenia ściereczką.
14. Alkohol. Zniknie po użyciu wody z płynem do zmywania naczyń, potem octu z wodą (pół na pół). Plamy po czerwonym winie – plamę namocz zimną wodą, potem przemyj wodą z octem (proporcje jak wyżej), potem użyj szamponu do dywanów.
15. Plamy z sosów. Plamy z sosów usuniesz rozpuszczając w ciepłej wodzie proszek do prania w proporcji: 1 łyżeczka na 250 ml wody. Potem tamponuj dywan środkiem do prania dywanów.

Domowe czyszczenie na mokro

Jeśli nie posiadasz odkurzacza do prania dywanów, a chcesz go koniecznie sama wyprać, to rób to tylko metodą szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Przy odświeżaniu zabrudzonego dywanu w warunkach domowych należy pamiętać, aby:
– zawsze dobrze odkurzyć dywan przed szamponowaniem;
– jeśli zalecane jest szamponowanie, a następnie usuwanie tłustych plam przy użyciu odpowiednich środków – to po szamponowaniu należy najpierw pozostawić dywan do wyschnięcia;
– mokry dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej;
Dywany dobrze szamponuje się rozrobioną pianą z płatków mydlanych lub naciera wodą z octem (1 łyżka na litr) lub amoniakiem (2 łyżki na litr).



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

29 komentarzy do Czym skutecznie wyczyścić dywan?

  1. avatar jsu pisze:

    Hej,

    W temacie prania dywanów mam trochę do powiedzenia, bo zajmuję się tym zawodowo. Całkiem niedawno zamieściłam na blogu artykuł z poradami dla osób planujących samodzielne pranie dywanu „metodą gospodarczą”.

    http://www.dom-bez-alergii.pl/blog/samodzielne-pranie-dywanu-porady-profesjonalistki

    Zainteresowanym polecam lekturę, a leniwych zapraszam do skorzystania z naszej oferty:)

  2. avatar Dendryt pisze:

    Jeżeli dywan będzie zabrudzony, to odeślijcie go do piekła, wiem bo tak zrobiłem, dywan wrócił stamtąd czysty.

  3. avatar Ania pisze:

    Te dywany to zawsze problem. Ja mam teraz jasny i żałuje, że taki kupiłam. Wszystko na nim widać.

  4. Specjaliści zajmujący się praniem dywanów dużo kosztują dlatego polecamy możliwość wynajmu odkurzacza piorącego Puzzi 100/200 i samodzielne wypranie swojego dywanu. Wtedy koszt wyprania tapicerki meblowej, wyprania krzeseł, dywanu, sofy czy tapicerki samochodowej będzie nie wyższy niż 100 zł! A efekt jak po profesjonalnym czyszczeniu.

  5. avatar Anna Marek pisze:

    Ja korzystam ze środków czystości kupionych w sieci. jestem z nich zadowolona, ponieważ są bardzo skuteczne i nie muszę się tak męczyć przy sprzątaniu.

  6. avatar zawszeczysto pisze:

    Z domowych sposobów najbezpieczniejszych zarazem do pranych tak dywanów moim skromnym zdaniem jest zastosowanie zwykłego szarego mydła.W połączeniu z letnia wodą delikatne rozcieranie zabrudzonego miejsca delikatną szmatką często pomaga.
    Ostrzejszej chemii bym do domowych sposobów nie polecał zawsze i wszędzie, gdyż to co na jednym dywanie zrobi furorre i zejdzie cały brud na innym spowodować może trwałe odbarwienia.

  7. avatar Magda pisze:

    Plamy z tłuszczu próbowałam odczyścić vanishem ale nie zeszły całkowicie. Dlatego postanowiłam oddać go do profesjonalnego czyszczenia. W tym miejscu mogę polecić wrocławski pierzdywan.pl Wyczyścili go idealnie i nie kosztowało mnie to majątku.

  8. avatar cleanteam pisze:

    zapraszam również do obejrzenia mojego artykułu o dywanach

    http://cleanteam24.pl/latwy-sposob-na-pranie-dywanow/

  9. avatar cleanteam pisze:

    świetny artykuł :)

  10. avatar Kamyjka pisze:

    domowe czyszczenie może być szkodliwe, jeśli nie znamy materiału wykonania naszej tapicerki lub dywanu i zastosujemy nieodpowiedni środek do czyszczenia poprzeć jego wcieranie w strukturę włókien. W najlepszym wypadku możemy otrzymać w miarę dobre optyczne rezultaty takiego czyszczenia, jednak może taka powierzchnia szybko się brudzić. W najgorszym wypadku może dojść do migracji kolorów lub utrwaleniu zabrudzeń, co jest procesem często nieodwracalnym. Polecam więcej poczytać na http://www.kamyjka.pl

Dodaj komentarz