Czym grozi niedobór witaminy D?

2 lutego 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Greeting the new day

W ciągu ostatnich kilku lat widać duży wzrost zainteresowania witaminą D. Pojawiają się liczne artykuły i doniesienia na temat badania jej poziomu, objawów niedoboru oraz jej zbawiennego wpływu na nasz organizm. Specjaliści mówią o suplementacji witaminą D, wskazują jaka dawka jest odpowiednia. Czy jest to jednak chwilowa moda, która za chwilę przeminie? Zdecydowanie nie! Jest to efekt ponad trzydziestoletniej pracy ośrodków zajmujących się badaniem witaminy D, jej działania na organizm człowieka oraz przyczyn i skutków jej niedoborów.

vita60_1000i2000

Witamina D zwana inaczej „witaminą słońca” uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie.

 Witamina D

 

Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz mięśni;

  • ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi;
  • pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, wpływa na wzrost i rozwój kości u dzieci;
  • pomaga zmniejszyć ryzyko upadku związane z niestabilnością postawy i osłabieniem mięśni. Upadki stanowią czynnik ryzyka złamań kości u osób obojga płci w wieku 60 lat i starszych;
  • bierze udział w procesie podziału komórek.

 

Witamina D w naszym organizmie może pochodzić z dwóch źródeł – syntezy skórnej oraz diety.

Najważniejszym źródłem jest synteza skórna pod wpływem promieniowania słonecznego UV.

W okresie letnim odpowiedni poziom witaminy D w organizmie zapewnić może codzienna, minimum 15-minutowa ekspozycja na słońce 18% powierzchni ciała (odsłonięte przedramiona i częściowo nogi) w godzinach 10.00-15.00. W tym czasie zazwyczaj przebywamy w biurze, w domu lub w samochodzie, a brak aktywności na świeżym powietrzu w weekendy dodatkowo uniemożliwia wytworzenie witaminy D w naszej skórze. Synteza skórna witaminy D może być utrudniona przez czynniki takie jak zachmurzenie i zanieczyszczenie środowiska oraz stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, które mogą obniżać syntezę witaminy D nawet o 99%.

 

Natomiast w okresie jesienno-zimowym (od września do kwietnia) ze względu na szerokość geograficzną, w której znajduje się Polska kąt padania promieni słonecznych uniemożliwia syntezę odpowiednich ilości witaminy D.

Należy również pamiętać, że wraz z wiekiem synteza skórna staje się mniej efektywna, a niska ekspozycja na światło słoneczne u osób starszych może dodatkowo utrudniać wytwarzanie witaminy D.

 

Drugim źródłem witaminy D jest dieta. Najwięcej witaminy D zawierają ryby morskie, które są przez Polaków spożywane stosunkowo rzadko. Innym źródłem są np. jajka, ser żółty czy mleko, jednak żeby zapewnić sobie niezbędną dawkę 1000 j.m. witaminy D, trzeba byłoby codziennie zjeść 20 jaj, kilka kg sera żółtego lub wypić aż 80 litrów mleka.

Według najnowszych badań zbyt niski poziom witaminy D we krwi może dotyczyć nawet ponad 90% populacji w Polsce!

W przypadku niedostatecznej podaży witaminy D w diecie i ograniczonej syntezy skórnej, zalecane jest jej suplementowanie.

 

Rekomendowana suplementacja witaminą D:

 

 

Dorośli:

800-2000 j.m. / dobę zależnie od masy ciała

W miesiącach od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona synteza skórna witaminy D latem

Młodzież:

600-1000 j.m. / dobę zależnie od masy ciała

 

Vita buer D3 to mała, łatwa do połknięcia kapsułka w dawce 1000 j.m. lub 2000 j.m. witaminy D3.

Opakowanie zawiera 30 lub 60 kapsułek, kapsułki są blistrowane.

 

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do Czym grozi niedobór witaminy D?

  1. avatar Karola pisze:

    A ja się ciągle filtrami smaruję, więc u mnie synteza witaminy D jest zablokowana chyba w 100% :) no nic, najwyższy czas pomyśleć o suplementacji.

  2. avatar Mirka pisze:

    Muszę kupić koniecznie. Latem nie wychodzę na słońce, a za chwilę jesień, więc trzeba brać. Tym bardziej, że marka znana i zaufana.

  3. avatar Martika pisze:

    O Vita D, ale moja jest innej firmy VITIS pharma, ale to dla dziecka.Ciekawe czy mają i dla dorosłych musze się spytać w aptece, a jak nie to może te kupię.

  4. avatar Kaśka pisze:

    Chyba i ja pomyśle, dziecku daję Vita D, ale mnie też by się przydało, w końcu ta witamina odgrywa ważną rolę nie tylko u dziecka. Zapobiega różnych schorzeniom kostnym.

  5. Ciekawy artykuł. Będę musiała pomyśleć o zakupie tabletek

  6. avatar amber pisze:

    muszę koniecznie kupić!

Dodaj komentarz