Znamiona naczyniowe – usuwanie laserem czy innymi metodami? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Znamiona naczyniowe – usuwanie laserem czy innymi metodami?

23 sierpnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Znamiona naczyniowe, często błędnie kwalifikowane jako naczyniak płaski to problem, który przez długi czas był bardzo trudny do wyleczenia. Wymrażanie czy dermabrazja często nie przynosiły oczekiwanych efektów, a najskuteczniejszą metodą był przeszczep fragmentu skóry. Dzięki rozwojowi medycyny odkryto jednak bardzo skuteczną i mało inwazyjną metodę, a jest nią laserowe usuwanie znamion naczyniowych.

twa

Znamiona naczyniowe – czym są i skąd się biorą?

Znamiona naczyniowe w medycynie znane są jako malformacje naczyniowe, czyli wady naczyń krwionośnych wynikające z zaburzeń ich rozwoju. Znamiona naczyniowe zawsze obejmują drobne naczynia krwionośne – naczynia włosowate, żylne, tętnicze lub limfatyczne. Wyglądają różnie w zależności od tego, jakie naczynie dotknięte zostało zmianą. Jakie znamiona naczyniowe można uznać za najczęściej występujące?

Jednym z częściej spotykanych znamion naczyniowych jest typ port wine stain. Są to znamiona w postaci czerwonawych lub fioletowych plam i najczęściej występują na twarzy oraz szyi. Ponadto znamiona zdarzają się u noworodków. To właśnie one nazywane były wcześniej naczyniakami płaskimi i w odróżnieniu od znamion mogą samoistnie ustąpić. Natomiast w wieku dorosłym mogą pojawić się znamiona naczyniowe typu cherry angioma, które powszechnie nazywane są naczyniakami starczymi lub punktami rubinowymi. Są to znamiona zazwyczaj wypukłe i niewielkich rozmiarów w kolorze czerwonym lub fioletowym – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Ponadto do znamion naczyniowych często zalicza się również rumień, na którego występowanie narażone są przede wszystkim osoby posiadające jasny fototyp skóry. Jeśli rumień się utrwali, to na skórze widoczne są rozszerzone naczynka najczęściej tworzące rozległą sieć teleangiektazji.

Przyczyny powstawania znamion naczyniowych są różne i przede wszystkim nie do końca zbadane. Bardzo duży wpływ na tworzenie znamion mają uwarunkowania genetyczne. Znamiona czasem pojawiają się w okresie ciąży, ale ich przyczyną może być również stosowanie niektórych leków na przykład w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Znamiona naczyniowe czasem towarzyszą chorobie nowotworowej, ale mogą być też skutkiem trądziku różowatego. W jaki sposób możemy usunąć znamiona naczyniowe?

 

przed-i-po-cyno-21-600x204

Laserowe usuwanie znamion

Wykorzystanie lasera do usuwania znamion naczyniowych to na pewno duży przełom w medycynie. Leczenie farmakologiczne najczęściej tylko hamowało powiększanie się znamion, próby wymrażania ich nie przynosiły oczekiwanych efektów, a przeszczepy skóry niestety nie dawały satysfakcjonującego efektu estetycznego. Jedynym wyjściem dla wielu osób były więc próby maskowania znamion za pomocą grubej warstwy makijażu. Jak się jednak okazało – najnowsze typu laserów bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem znamion naczyniowych.

Czym te najnowsze typy laserów różnią się od poprzedników? – Od niedawna do usuwania znamion naczyniowych wykorzystane zostały lasery Nd:YAG połączone albo z laserem PDL (pulsacyjny laser barwnikowy 585nm) albo z laserem typu KTP (wiązka o długości fali 532nm powstała po przepuszczeniu światła laserowego przez kryształ potasowo-tytanowo-fosforowy). Lasery te wykazują się bardzo dobrą skutecznością. Oba typy charakteryzują się tym, że z poszczególnych długości wiązek można korzystać pojedynczo, czyli stosowaliśmy tylko jedną wiązkę podczas zabiegu lub ewentualnie korzystaliśmy najpierw z jednej a następnie z drugiej. Najnowszy typ lasera, który dedykowany jest do usuwania znamion naczyniowych, działa sekwencyjnie, a zatem podczas jednego zabiegu emitowane są obie długości fali naprzemiennie w określonych odstępach czasowych. Ta opatentowana technologia nazywa się MultiPlex, a laser który ją wykorzystuje – Cynosure Cynergy i jest to całkowita nowość w Polsce – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.

Cynosure Cynergy to platforma wyposażona w laser barwnikowy o długości fali 585nm oraz laser Nd:YAG o długości fali 1064nm. Podczas zabiegu laser barwnikowy dociera w znamię i przekształca oxyhemoglobinę w methemoglobinę, czyli utlenia ją do takiej postaci, w której nie może ona przenosić już tlenu, ale także zmienia jej kolor z jasnoczerwonego na brunatny. Ponadto wytworzone zostają wtedy małe zakrzepy. To wszystko sprawia, że wypuszczana chwilę później wiązka lasera Nd:YAG jest w większym stopniu absorbowana przez zmienione naczynka i skuteczność lasera wzrasta. Z badań wynika, że absorpcja długości fali zwiększa się aż o 300-500%. Co niezmiernie ważne – wzrasta również bezpieczeństwo pacjenta, ponieważ wiązka lasera absorbowana jest tylko przez krew obecną w tych naczyniach, które uległy zmianom.

Zastosowanie jednej wiązki lasera Nd:YAG, PDL czy KTP zazwyczaj również przynosi dobre efekty. Czasem jednak znamię będzie wymagało większej ilości zabiegów niż gdybyśmy skorzystali z platformy umożliwiającej sekwencyjną emisję dwóch fal radiowych. Z kolei w przypadku rumienia, wyżej wskazane lasery wykazują bardzo wysoką skuteczność i są urządzeniem zdecydowanie wystarczającym. Dlatego o wyborze najbardziej odpowiedniego lasera zawsze musi zdecydować doświadczony lekarz. Warto wiedzieć, że z laserowego usuwania znamion mogą skorzystać również nastolatki, jeśli tylko lekarz otrzyma pisemną zgodę rodziców na wykonanie zabiegu.

Usuwanie znamion a skleroterapia

Niektóre zmiany naczyniowe można usunąć również inną mało inwazyjną metodą, czyli skleroterapią. Do tej grupy zaliczają się naczyniaki żylne, w terminologii medycznej znane jako malformacje tętniczo-żylne. Zabieg skleroterapii polega na tym, że w zmienione chorobowo naczynie wstrzykiwany jest specjalny preparat, który powoduje zamknięcie światła naczynia krwionośnego i potem wchłonięcie go. Kiedy przez naczynia krwionośne przestaje przepływać krew, to zmiana naczyniowa staje się mniej widoczna i istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do jej całkowitego zaniku.

Wybór odpowiedniej metody leczenia jest procedurą niełatwą, dlatego należy zdać się na wiedzę i doświadczenie lekarza. Na szczęście zarówno do zabiegów laserowego usuwania znamion, jak i do zabiegu skleroterapii nie ma jakichś szczególnych przeciwwskazań prócz klasycznych przeciwwskazań do wykonywania jakichkolwiek zabiegów laserowych, a w przypadku skleroterapii – nadwrażliwości na substancję aktywną obecną w leku.

 

zobacz również:

Usuwanie znamion Bielsko-Biała – kiedy zgłosić się na zabieg?

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Znamiona naczyniowe – usuwanie laserem czy innymi metodami?

  1. avatar danuta pisze:

    moja 17-letnia córka ma naczyniaka płaskiego twarzy , naczyniak jest rozległy , ponad 3 lata co 4 tygodnie córka poddaje się zabiegowi naświetlania laserem ,niestety efekt jest bardzo mizerny prawie niewidoczny, może ktoś ma namiary na jakieś nowe skuteczne metody , ośrodki , piszcie

  2. avatar zuza pisze:

    Ja miałam pajączki na policzkach – popękane naczynia krwionośne, kremy niestety nie zamykaja i potrzebny jest laser. Troszkę kłuje ale za to efekt jest super, jedna wizyta i po kłopocie (byłam na zabiegu w centrum laseroterapii). Kremy stosuję by nie dopuścić do powstania nowych naczynek.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...