Usuwanie znamion Bielsko-Biała – kiedy zgłosić się na zabieg? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Usuwanie znamion Bielsko-Biała – kiedy zgłosić się na zabieg?

5 września 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Znamiona skórne charakteryzują się różnorodnością zarówno pod względem swojego wyglądu, jak i rodzaju. Mogą być wrodzone lub mieć związek z wiekiem pacjenta. Ich samodzielna diagnostyka jest często niemożliwa. Można mieć bowiem do czynienia z łagodnymi pieprzykami, wystającymi włókniakami, brodawkami, czerwonymi naczyniakami czy nawet widocznymi na skórze guzami. Wygląd niektórych z nich wzbudza podejrzenia i niepokój człowieka, a nawet wątpliwości diagnostyczne lekarzy. Ze względów profilaktycznych, kosmetycznych i medycznych zaleca się większości pacjentów chirurgiczne usuwanie znamion. Ten mało inwazyjny zabieg jest jedyną skuteczną metodą leczenia chorobowo zmienionych znamion. Ogranicza ponadto ryzyko ich nawrotu. Zapobiega także rozwojowi groźnych schorzeń ze zmian atypowych i łagodnych.

klinika medycyny estetycznej

Na usuwanie znamion metodą chirurgiczną nigdy nie jest za późno lub za wcześnie. Za pomocą skalpela chirurg może wyciąć zarówno zaawansowane postaci schorzeń nowotworowych, jak i łagodne, nieestetyczne pieprzyki. Każda zmiana skórna powinna być bacznie obserwowana, a jej przekształcenie lub zaognienie wzbudzać niepokój pacjenta. Zaleca się, by z konsultacji medycznej korzystać zawsze w przypadku zauważenia pierwszych nieprawidłowych objawów, tzw. atypowych cech znamienia. Przed wycięciem znamion zawsze konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza. Podczas wizyty konsultacyjnej dokładnie bada się znamię, co umożliwia ocenę jego charakteru i rodzaju. Odpowiednią metodę leczenia dobiera się następnie indywidualnie do potrzeb każdego człowieka.

Kiedy usuwa się znamiona?

Każdy z nas ma na swoim ciele wiele zmian skórnych, z których zdecydowaną większość stanowią zwykle pieprzyki. Występują one u osób w różnym wieku, a ich charakter jest zazwyczaj łagodny. Ponieważ rzadko charakteryzują się cechami atypowymi, pacjenci usuwają je z powierzchni ciała ze względów kosmetycznych. Możliwe jest bowiem usuwanie znamion zdrowych, których wygląd lub lokalizacja na ciele wzbudza dyskomfort pacjenta bądź wywołuje u niego poczucie skrępowania. Mogą być bowiem wystające, pokryte owłosieniem, duże, pokrywać ciało w niepospolitych lokalizacjach. Najczęściej problemy natury estetycznej lekarze likwidują, usuwając znamiona z twarzy, dłoni, stóp, okolic intymnych czy pleców.

Najliczniejszą grupę pacjentów decydujących się na likwidację znamion stanowią ci, u których zauważono zmiany chorobowe lub atypowe o cechach chorobowych. Zwykle do wizyty u lekarza skłania ich zmiana wyglądu pieprzyka. Niepokój zawsze powinien wzbudzać jego nagły wzrost, rozwój, asymetryczny układ, nieregularność brzegów, niepospolity lub niejednolity kolor. Wszystkie z wymienionych cech mogą bowiem świadczyć nawet o rozwoju czerniaka. Jedyną metodą jego skutecznego leczenia jest chirurgiczne usunięcie nowotworu. Alarmujące dla pacjentów są również te zmiany skórne, które przypominają guzy. Zwykle tłuszczaki i włókniaki bezpośrednio kojarzą się ze zmianami nowotworowymi, nawet jeżeli ich charakter okazuje się łagodny. Zaleca się ich profilaktyczne wycinanie, co ma zapobiegać ich dalszemu rozwojowi.

Gdzie wykonać zabieg?

Wielu pacjentów z medycznymi i kosmetycznymi wskazaniami do wykonania zabiegu zastanawia się nad tym, gdzie udać się na usuwanie znamion – Bielsko-Biała daje możliwość poddania się zabiegowi w filii Centrum Medycznego Galmedic. Znamiona skórne należy zawsze usuwać w warunkach klinicznych w stacjonarnych placówkach medycznych. Zabieg powinien przeprowadzać doświadczony chirurg, który uprzednio kwalifikuje pacjenta do wycięcia znamion. Przeprowadza wywiad i bada skórę pacjenta, dzięki czemu poznaje jego indywidualne potrzeby i preferencje. Jednocześnie na podstawie pozyskanych informacji i oględzin skóry ocenia ryzyko rozwoju choroby skórnej i zaleca konieczne leczenie.

Na czym polega usuwanie znamion?

Usuwanie pieprzyków i innych znamion skórnych jest szybkie, mało inwazyjne i całkowicie bezbolesne. Trwa zwykle kilkadziesiąt minut, a czas zabiegu zależy głównie od ilości wycinanych zmian, ich rozmiaru, rozległości i charakteru. Lekarz przygotowuje pacjenta do zabiegu, dbając głównie o jego skórę, którą oczyszcza i miejscowo znieczula. Upewnia się również, że nie występują żadne przeciwwskazania do wycięcia chirurgicznego znamion. Zabiegu nie przeprowadza się u osób z aktywną infekcją, zakrzepicą, zatorowością, zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz niektórymi schorzeniami przewlekłymi.

usuwanie znamion Bielsko-Biała

Po kwalifikacji pacjenta i przygotowaniu powierzchni jego skóry lekarz sięga po skalpel. Wykonuje nim nacięcie wokół wycinanego znamienia. Prowadzi je po tkance zdrowej, zapewniając tzw. margines. Wycięcie zmiany skórnej wraz z niezmienioną tkanką umożliwia bowiem późniejsze wykonanie badania histopatologicznego wycinka. W tym celu po usunięciu tkankę umieszcza się w roztworze formaliny i odpowiednio ją zabezpiecza oraz przekazuje do laboratorium. Lekarz zaszywa ranę, a na szwy zakłada opatrunek, o którego systematyczną zmianę pacjent dba samodzielnie podczas domowej rekonwalescencji. Zabieg nie wymaga hospitalizacji.

Usuwanie znamion – bezpieczeństwo

O bezpieczeństwo pacjenta w Centrum Medycznym Galmedic dba kadra wykwalifikowanych specjalistów. By ograniczyć możliwość wystąpienia powikłań i objawów niepożądanych po zabiegu, szczególną uwagę przykłada się do warunków, w jakich usuwa się znamiona skórne. Wszystkie narzędzia, jakimi posługuje się lekarz, są sterylne, warunki na sali aseptyczne. Stan pacjenta jest na bieżąco monitorowany.

Choć zabieg jest bezpieczny, należy pamiętać, że nadal pozostaje chirurgiczną procedurą, podczas której ingeruje się w ciągłość tkanek skórnych. Również ze względów bezpieczeństwa pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu. Konieczna jest odpowiednia dbałość o stan higieniczny rany. Zaleca się jej codzienne przemywanie delikatnym środkiem myjącym i dezynfekującym. Zmiana opatrunku na jałowy zapobiega powstawaniu zakażenia i zabrudzeniom rany. Pacjenci powinni powstrzymywać się przed wizytami na basenach, w saunach i solariach. Niewskazana jest ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, a więc i opalanie.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Odciski na końcach palców stóp
Usuwanie odcisku polega na mechanicznym opracowaniu zmiany za pomocą dłuta. Podczas zabiegu niemal natychmiast...
pazury u stóp
Leczenie brodawek wirusowych (potocznie kurzajek) polega głównie na zwalczaniu zmian skórnych wywołanych przez wirus...
Chodzicie na pedicure?
Zadbasz o stopy u podolga np. zabieg Kart na suchą skórę warto zajrzeć...
haluksy
Polecam pójść do podologa. W Bydgoszczy jest nowa Klinika https://medoz.pl