Zdrowe shoty witaminowe – top 11 przepisów!
Shoty z pewnością kojarzą Wam się z małymi drinkami, wypijanymi na raz i to z alkoholem. Jak się jednak okazuje istnieją też shoty zdrowotne i całkowicie bezalkoholowe. Możecie też spotkać się z nazwą shoty witaminowe. Co ciekawe w niektórych sklepach znajdziecie ich odmianę w kolorowych puszkach, jednak zawierają one sporo konserwantów i sztucznych witamin. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przepisy na shoty domowej roboty z mnóstwem witamin i cennych składników.
Łyk energii
Shoty witaminowe potocznie nazywa się łykiem energii lub łykiem zdrowia. Takie shoty są idealnym rozwiązaniem, jeżeli nie mamy czasu na dużą konsumpcję, a chcemy szybko osiągnąć efekt. Dzięki nim dostarczysz do organizmu witaminy i minerały, substancje energetyzujące, węglowodany, aminokwasy. W zależności od składu i rodzaju shoty przyspieszają metabolizm, zwiększają zdolności wysiłkowe i regeneracyjne mięśni, redukują uczucie zmęczenia, podnoszą poziom energii, a także zwiększają motywację, koncentrację.
Owoce są jednym z elementów zdrowej diety. Wzbogacają dietę w cenne witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Doceniamy ich smak i uniwersalność. Owoce dobrze komponują się z innymi składnikami diety i można je wykorzystać na każdą okazję jako danie główne lub dodatek do potraw. Dostarczają składników regulujących biologiczne reakcje organizmu. Jednak niektóre z tych składników są bardzo wrażliwe na temperaturę czy inną obróbkę kulinarną, dlatego postaraj się spożywać owocowe w jak najmniej przetworzonej formie, czyli surowe i ze skórką. Owoce są niezwykle bogate w witaminę C, K i E oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B2), kwasy organiczne, substancje aromatyczne i rozpuszczalny błonnik. Są bogate w naturalne antyoksydanty, chroniące komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są też źródłem cukrów prostych, dlatego bardzo ważne jest, abyś spożywała je z umiarem.
Warzywa to także skarbnica witamin i składników mineralnych. Wśród witamin warzywnych dużą część stanowią witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (witamina C, witamina E oraz beta-karoten, czyli prowitamina A). Antyoksydanty to substancje zwalczające bardzo aktywne atomy lub cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Ich niszczące działanie polega na tym, że utleniają każdy związek, z którym mają kontakt i przez to uszkadzają struktury komórkowe.
Z kurkumą i imbirem
Kurkuma swoje korzenie ma w Indiach i wyglądem przypomina imbir. Została doceniona głównie w kuchni azjatyckiej. Kurkumina odpowiada za żółtopomarańczowy kolor przyprawy. Już w starożytnych Chinach kurkuma była używana do leczenia chorób pasożytniczych, wrzodów, stanów zapalnych i skurczy menstruacyjnych. Kurkumina wspomaga również działanie taxolu, czyli leku, które podaje się pacjentom w leczeniu raka piersi. Dzięki kurkuminie proces leczenia staje się o wiele mniej toksyczny i skuteczniejszy.
Imbir to gatunek rośliny uprawnej z rodziny imbirowatych, znany już od 3000 lat. Do Europy przybył z Azji i początkowo stanowił… środek płatniczy! Obecnie jadalne jego kłącze używane jest często jako przyprawa, głównie w kuchniach azjatyckich. Korzeń imbiru swój intensywny, charakterystyczny zapach i smak zawdzięcza olejkom eterycznym, które odpowiadają za jego właściwości zdrowotne. Młodsze kłącza imbiru są często kandyzowane lub konserwowane w syropie cukrowym. Starsze kłącza natomiast suszy się i używa jako przyprawy do zup, mięsa, deserów i napojów. Sproszkowany imbir jest łatwiejszy w użyciu, niemniej jednak charakteryzuje się mniejszą zawartością cennych składników.
Składniki:
- 3 kłącza kurkumy (50g)
- 1 kłącze imbiru (20g)
- 1 cytryna
- 1 pomarańcza obrana
- 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego
- odrobina oleju np. z siemienia lnianego
Przygotowanie:
Wszystkie składniki przeciśnij przez wyciskarkę lub zmiksuj.
Z kurkumą, imbirem i cytryną na odchudzanie
składniki:
2 łyżki soku z cytryny
0,5 łyżeczki startego imbiru
1 łyżeczka miodu
mała szczypta chili z pieprzem cayenne
pół łyżeczki kurkumy
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać. Przelać przez sitko. Podawać od razu po przygotowaniu.
Z pokrzywą
Pokrzywa zawiera serotoninę poprawiającą nastrój, sole mineralne, wit. E, C, B1, K, a także potrzebne nam mikroelementy fosfor, żelazo, wapń, potas, magnez, jod, krzem, siarkę. Wspomaga przemianę materii, uzupełnia niedobór enzymów, pobudza produkcję erytrocytów. Pokrzywa fantastycznie sprawdza się u osób z problemami układu moczowego. Działa moczopędnie, dzięki czemu usuwa złogi kwasu moczowego. Herbata z pokrzywy doskonale oczyszcza układ trawienny, odprowadza złogi żółciowe, a także poprawia pracę trzustki, wątroby i żołądka.
Z pieprzem
Wszystkie cenne właściwości pieprzu biorą się z piperyny czyli alkaloidu. To własnie on jest cennym składnikiem pieprzu i znajduje się na jego wierzchniej warstwie skórki. Piperyna wzmaga emisję energii cieplnej przez organizm, dzięki czemu zwiększa się zużywanie zapasów tłuszczowych, a tym samym sprzyja odchudzaniu. Dodatkowo spowalnia się proces powstawania nowych komórek tłuszczowych a pobudza się produkcja soków żołądkowych. To wszystko przyspiesza trawienie, ale również i powoduje wzmożone łaknienie. Jedząc pieprz zwiększasz przyswajalność składników odżywczych, mineralnych oraz wielu witamin. Przyspieszeniu poddawana jest również absorpcja kurkuminy dzięki czemu działa odkażająco oraz przeciwzapalnie. Innymi cudownymi właściwościami pieprzu jest działanie przeciwbiegunkowe oraz moczopędne a także oczyszczające organizm z toksyn. Piperyna to również antyoksydant więc wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
Składniki:
- sok z połowy cytryny
- sok z imbiru
- szczypta pieprzu cayenne
- szczypta zwykłego pieprzu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki przeciśnij przez wyciskarkę lub zmiksuj.
Z miodem i pietruszką
Po spożyciu miodu już w jamie ustnej następuje jego częściowe wchłanianie poprzez układ naczyń krwionośnych, szczególnie zlokalizowanych w okolicy języka, bezpośrednio do krwiobiegu. Tak wchłonięty miód działa na mięsień sercowy w sposób podany powyżej, stąd korzystne jest przyjmowanie go w naturalnej postaci i trzymanie przez jakiś czas w ustach. Roztwory miodu wchłaniają się w znacznie mniejszym stopniu. Po połknięciu miód wędruje do żołądka i dwunastnicy, a następnie do jelita cienkiego, w którym, w jego górnej części, następuje wchłanianie cukrów do krwiobiegu i drogą żyły wrotnej przetransportowanie ich do wątroby. Należy dodać, że w jelicie ma miejsce wchłanianie do krwiobiegu tylko cukrów prostych.
Składniki:
- woda mineralna
- natka pietruszki
- młody jęczmień w proszku
- odrobina miodu
- sok z cytryny
Przygotowanie:
Połącz wszystkie składniki i zblenduj.
Z nasionami chia
Odmładzają dzięki zawartości aktywnych antyoksydantów. Dodatkowo poprawiają trawienie i odchudzają. Wyrównują poziom insuliny, ale są także dobre dla serca, ponieważ regulują cholesterol i obniżają ciśnienie. Wzmacniają kości, zęby i mięśnie dzięki zawartości wapnia, fosforu, witaminy A i cynku. Na pewno dodają energii i utrzymują poziom cukru na stabilnym poziomie.
Składniki:
- mleczko kokosowe
- odrobina miodu
- cynamon
- nasiona chia
Przygotowanie:
Połącz ze sobą wszystkie składniki.
Z jeżynami
Jeżyny mają barwę popielato – niebieską albo czarną gdy są w pełni dojrzałe. Zawierają m.in. cukry, kwasy organiczne, prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina C, pektyny, garbniki i związki mineralne (potasu, wapnia i magnezu). Zawartość kompleksu witamin z grupy B oraz prowitaminy A czynią z niego istną owocową bombę witaminową. Dzięki nim oraz bogactwu kwasów owocowych i soli mineralnych sok ten może stać się naturalnym wsparciem dla osób chorujących i rekonwalescentów. Ciemnogranatowy, niemal czarny kolor jeżyny zawdzięczają antocyjaninie – naturalnemu owocowemu pigmentowi – posiadającej silne właściwości przeciwutleniające, neutralizujące proces starzenia się organizmu oraz przeciwdziałające powstawaniu chorób nowotworowych. Można je spożywać na surowo lub przetwarzać na wina, soki, kompoty, galaretki, marmolady i mrożonki.
Składniki:
- garść jeżyn
- czystek
Przygotowanie:
Zmiksuj wszystkie składniki razem.
Z truskawkami
Te przepyszne i niepozorne owoce zawierają w sobie mnóstwo odżywczych składników. Przede wszystkim truskawki są niskokaloryczne, ponieważ zawierają 28 kcal w 100 gramach. Ich skład to 90% wody, która jest nam niezbędna do funkcjonowania. W dodatku posiadają spora dawkę błonnika, który reguluje procesy trawienne i tym samym pomaga schudnąć. Jedyne na co trzeba uważać, to dodatki do nich czyli cukier, czy bita śmietana – z pewnością nie pomogą przy odchudzaniu.
Składniki:
- garść truskawek
- pół brzoskwini
- cytryna
Przygotowanie:
Zmiksuj wszystkie składniki razem.
Z jagodami goji
Milionom fanów na świecie, jagody Goji kojarzą się z Madonną. Bo te rosnące w Tybecie owoce to jeden z najważniejszych elementów diety Madonny. Goji to najlepszy sposób na zachowanie młodej, jędrnej skóry. Jagody Goji są najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy, czyli substancji zwalczających wolne rodniki, a tym samym spowalniających starzenie się organizmu. Madonnę stać na najdroższe zabiegi kosmetyczne, ale pielęgnuje ona urodę przede wszystkim poprzez odpowiednie odżywianie się. Nie jest wyjątkiem, bo coraz więcej osób dba o wygląd „od środka”. Dietetyk nie jest już lekarzem ludzi otyłych, lecz tych, którzy chcą dłużej zachować młodość i zdrowie
Składniki:
- 1 łyżka jagód goji
- 1 łyżeczka miodu
- szczypta cynamonu
- 5 łyżek ciepłej wody
Przygotowanie:
Jagody goji zalej ciepłą wodą i poczekaj aż namokną. Następnie wszystkie składniki wrzuć do wysokiego naczynia i zblenduj.
Z jabłkami
Jabłka mają wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm. To doskonałe źródło witaminy B, A, E, D oraz C, a także składników mineralnych, np. potas, wapń i żelazo. Jabłka mają od 36 do 57 kcal w 100 g. Zawierają również silne przeciwutleniacze, które będą obniżały poziom cholesterolu we krwi oraz uszczelniały naczynia krwionośne, co może zapobiegać rozwojowi miażdżycy i chorób układu krwionośnego.
Poza tym zawierają duże ilości pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika, który przyspiesza proces trawienia oraz ogólne funkcjonowanie układu trawiennego, a także oczyszcza jelita. Do tego błonnik wchłania duże ilości wody i odpowiedzialny jest za pęcznienie pokarmu, co w efekcie sprawia, że czujemy się syci. Do tego jedzenie jabłek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzustki.
Składniki:
- 0,5 jabłka
- mała garść listków mięty
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka miodu
- 3 łyżki ciepłej wody
Przygotowanie:
Jabłko należy obrać i pokroić na mniejsze części. Wszystkie składniki wrzuć do wysokiego naczynia i zblenduj.
Z marchewką i spiruliną
Jeśli chcemy dostarczyć naszemu organizmowi bombę witaminową wystarczą 1-2 marchewki a nasz organizm zostanie zaopatrzony w takie witaminy jak: A, B1, B2, B6, C, E, H, K oraz PP. Najważniejszymi i najbardziej pożądanymi są na pewno wit. A, B2 i B6, a to ze względu na ich istotny wpływ na wzrok a także odporność organizmu oraz przemianę tłuszczów i węglowodanów.Dzięki marchewce, zawierającej beta-karoten, nawet jesienią i zimą możemy cieszyć się gładką i ‚opaloną’ skórą. Za jej sprawą nasza skóra nabiera intensywniejszego koloru, dlatego jest również polecana i latem, podczas zażywania kąpieli słonecznych. To pomarańczowe warzywko pozwoli nam na wzmocnienie opalenizny, a także na jej dłuższe efekty. Na skórę i jej kondycję ma również wpływ bogactwo minerałów: wapń, potas, żelazo, sód i magnez.
Do zrobienia shota wystarczy tylko zmiksować sok marchewkowy a następnie dodać spirulinę, zielony jęczmień i kurkumę. Ponownie zmiksuj i gotowe.
Z natką pietruszki i pomarańczą
Najcenniejszymi składnikami pomarańczy są: witamina C i substancje pektynowe, znajdujące się w białej części skórki pomarańczowej. Pektyny poprawiają perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom i powstawaniu nowotworów jelita grubego. Ważnym składnikiem pomarańczy jest limon, który posiada właściwości przeciwnowotworowe. Pomarańcze są także dobrym źródłem karotenoidów, naturalnych przeciwutleniaczy, będących podstawowym „orężem”w walce z wolnymi rodnikami. Biała warstwa podskórna owoców to głównie pektyny, które poprawiają pracę przewodu pokarmowego. Wybieraj owoce zdrowe, twarde, o cienkiej skórce. Barwa skórki nie decyduje o walorach odżywczych pomarańczy.
Do zrobienia tego shota będziesz potrzebować jedynie natkę pietruszki, jęczmień i pomarańczę. Zmiksuj wszystko i pij na raz.
zobacz również:
Koktajle warzywne – różne przepisy
Soki i koktajle na kaca – polecane top 3 napojów!
Soki i koktajle oczyszczające krew i organizm
Koktajle z bananami