Zadbaj o wzrok swojego dziecka – możliwości korekcji wad wzroku dla lepszej jakości życia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zadbaj o wzrok swojego dziecka – możliwości korekcji wad wzroku dla lepszej jakości życia

7 sierpnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Najbardziej intensywny rozwój wzroku zachodzi do 1. roku życia i choć proces widzenia rozwija się jeszcze przez kilka następnych lat, to zmiany, które później występują, nie są tak dynamiczne. Każdy rodzic jest w stanie dołożyć wszelkich starań, by wzrok malucha rozwijał się prawidłowo, choć nie zawsze może go uchronić przed możliwymi wadami. Jakie objawy powinny nas niepokoić i na co warto zwrócić uwagę, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy?

dziecko

Rozwój wzroku dziecka

Poprosiliśmy eksperta Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, okulistę dr n.med. Andrzeja Styszyńskiego o to, by opowiedział nam nieco na temat etapów rozwoju wzroku u dzieci oraz o symptomach, które mogą świadczyć o potencjalnych wadach wzroku.

Zbadanie ostrości wzroku niemowlęcia może być nieco utrudnione, specjaliści znaleźli jednak na to sposób i w celu oceny stanu wzroku malucha korzystają z dwóch metod: metody uprzywilejowanego spojrzenia i oczopląsu kinetycznego. Jako rodzice również obserwujemy reakcje wzrokowe naszych pociech na otaczający je świat. Już trzytygodniowe niemowlęta zwracają uwagę na światło i odwracają głowę w jego kierunku. W kolejnych tygodniach maluch interesuje się również przedmiotami i zaczyna wodzić za nimi wzrokiem. Piąty miesiąc to czas, kiedy maluch dostrzega swoje rączki i próbuje nimi sięgnąć po zabawki, a roczne dziecko widzi i rozpoznaje twarze swoich rodziców. Obecnie przyjmuje się, że 2. letnie dziecko osiąga pełną zdolność widzenia i otrzymuje 5 punktów w pięciostopniowej skali, co odpowiada widzeniu dorosłej, zdrowej osoby.

Jak zadbać o wzrok pociechy?

Pierwszy rok życia dziecka jest kluczowy, jeżeli chodzi o rozwój wzroku, dlatego ważna będzie w tym okresie obserwacja, która dostarczy nam informacji, czy dzieje się coś niepokojącego. Noworodkom, zaraz po urodzeniu podaje się odpowiednie krople, jest to tzw. zabieg Credego, by uchronić je przed ewentualnym zakażeniem możliwym podczas porodu. Oprócz tego warto pamiętać o wizytach u okulisty, szczególnie jeśli nasza pociecha jest niemowlakiem ze względu na ryzyko wystąpienia retinopatii wcześniaczej. Co więcej, wskazaniem do wizyt u specjalisty może być też występowanie w rodzinie chorób oczu, czy wad wzroku, w innych okolicznościach pierwszą wizytę możemy odbyć w okolicach 2. roku życia.

dziecko

Dziecko w salonie optycznym – jak wygląda dobór okularów dla malucha?

Podczas wizyty w salonie optycznym obowiązkowym etapem jest badanie wzroku malucha. Ten element nie różni się od wizyty osoby dorosłej, choć sam dobór okularów u dziecka jest jednak nieco innym procesem. U bardzo małych dzieci badanie przeprowadza się w warunkach farmakologicznie wytworzonej akomodacji i wymaga zaaplikowania specjalnych kropli do oczu. Oprócz tego, że okulary mają korygować wzrok pociechy, muszą też zapewnić jej swobodę działania i nie ograniczać aktywności. Co więcej, okulary dziecięce są bardziej narażone na zniszczenia, dlatego muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą bezpieczne nawet w przypadku uszkodzenia okularów.

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/co-widzi-noworodek-w-pierwszych-miesiacach-zycia, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zadbaj o wzrok swojego dziecka – możliwości korekcji wad wzroku dla lepszej jakości życia

  1. avatar Iwona Maziarz pisze:

    U mnie niestety rodzinnie, genetycznie jest przekazywana pewna wada wzroku. Niestety ja również ją mam i moje dziecko również. Ja jestem już po zabiegu laserowym i widzę doskonale. Mój syn odkąd tylko się urodził był pod stałą opieką okulistyczną i najpierw nosił okulary korekcyjne a później przeszedł zabieg laserowy i już okularów nie potrzebuje, co najwyżej do czytania i pomocy w szkole.
    Gdy ma się w rodzinie problemy z oczami to trzeba wręcz należy trzymać rękę na pulsie i mieć na uwadze to że mi bądź moim dzieciom może również się to przytrafić.
    Trzeba kontrolować, obserwować i działać w odpowiednim momencie, by nie było za późno.Jest teraz tyle możliwości korekcji wzroku, że nie ma się czego obawiać. A świat stanie się lepszy i jakość naszego życia będzie zdecydowanie lepsza.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Styl eko
Nie każdy ma działkę....
Gdzie w Polsce rodzi się najmniej d…
Jasne, bo 500 zł to taka kasa jak nie wiem.... Dwa razy zrobisz większe...
sklepy online z odzieżą dziecięcą…
Ale jakość też jest ważna, żeby to ubranie wytrzymalo choć 3 prania
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Warto słuchać otoczenia w sprawie dopasowania partnera. Z boku widzi się więcej....