Biegunka u dziecka. Jak ją rozpoznać oraz jak sobie z nią poradzić?

2 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Jakie są najczęstsze objawy biegunki u dzieci, co ją wywołuje oraz jak zadbać o malucha z rozwolnieniem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka. Jak ją rozpoznać?

Konsystencja stolca u dzieci (zwłaszcza niemowląt) jest rzadka, a czasami nawet wodnista, co wynika przede wszystkim z rodzaju przyjmowanych przez nie pokarmów. Maluchy często otrzymują posiłki w formie płynnej, które po strawieniu i wydaleniu na pierwszy rzut oka mogą przypominać biegunkę, jednak tak naprawdę znacząco się od niej różnią. Jak więc rozpoznać prawdziwą biegunkę u dziecka? Do objawów, które powinny nas zaniepokoić, należą:

 • Nieprzyjemny i bardzo intensywny zapach, często przypominający swąd zgniłych jaj;
 • Konsystencja stolca jeszcze bardziej wodnista i lejąca niż zazwyczaj;
 • Zwiększona częstotliwość wypróżnień, które występują nawet 2-3 razy częściej niż u zdrowego malucha;
 • Zielonkawa barwa kupki;
 • Obecność krwi, ropy lub śluzu w stolcu;
 • Utrata wagi;
 • Odparzenia na pupie.

Dodatkowo podczas biegunki dziecko zazwyczaj jest apatyczne i marudne. Może również więcej płakać i nie wykazywać zainteresowania jedzeniem.

Co wywołuje biegunkę?

Biegunka u dziecka najczęściej jest wynikiem:

 • Infekcji wirusowych lub bakteryjnych, którymi nasza pociecha zaraża się poprzez kontakt z rówieśnikami. Nierzadko zdarza się, że znajomy maluch, choć nie wykazuje jeszcze żadnych widocznych objawów, to już przenosi infekcję na swoich towarzyszy zabaw, w tym także na nasze dziecko. Aby uchronić je przed tego rodzaju chorobami, przede wszystkim zadbajmy, by zawsze było czyste i regularnie myło ręce.
 • Zatrucia pokarmowego, które wynika z przypadkowego podania dziecku nieświeżego lub zepsutego pokarmu. Nie chcąc dopuścić do takiej pomyłki, zawsze sprawdzajmy, jaką datę przydatności do spożycia ma dany produkt, a oprócz tego wszystkie posiłki przeznaczone dla malucha przechowujmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce.

Do innych przyczyn rozwinięcia się rozwolnienia u dziecka należą alergie, nietolerancja na niektóre produkty żywieniowe, a także choroby niezwiązane z układem pokarmowym takie jak grypa czy zapalenie ucha środkowego.

Jak zadbać o malucha z biegunką?

Jeżeli wydaje nam się, że nasze dziecko zmaga się z rozwolnieniem, to:

 • Najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą wirusową, która bardzo szybko może przenieść się na osoby z jego otoczenia. Żeby nie narażać ich zdrowia, postarajmy się odizolować naszego malucha od innych dzieci i nie zaprowadzajmy go do szkoły, przedszkola czy żłobka.
 • Jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem, który podczas wizyty zbada naszą pociechę i stwierdzi, co jest przyczyną jej choroby. Po ustaleniu diagnozy, pediatra przypisze odpowiednią terapię.
 • Pamiętajmy o nawadnianiu! Biegunka u dziecka bardzo często wiąże się z nadmierną utratą wody i dlatego w trakcie jej trwania należy dostarczać maluchowi odpowiednią ilość płynów. Jeżeli chory odmawia picia z butelki, to możemy spróbować podawać mu wodę na łyżeczce.
 • Dbajmy o higienę naszego maluszka poprzez mycie jego pupy ciepłą wodą po każdorazowej zmianie pieluszki. W tym celu lepiej niż mydło sprawdzi syndet lub hipoalergiczna kostka myjąca. Oprócz tego unikajmy również wszelkiego rodzaju myjek i oczyszczajmy skórę dziecka ręką. Po kąpieli koniecznie dokładnie osuszmy ciało malucha.
 • Nie zapominajmy o nawilżaniu i natłuszczaniu pupy, której skóra w trakcie biegunki jest bardzo podatna na podrażnienia. Dobrym sposobem na jej ochronę jest traktowanie jej specjalnymi maściami albo kremami zapobiegającymi odparzeniom. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/bledy-zywieniowe-a-biegunka-u-dziecka-i-niemowlaka

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...