URODA I ZDROWIE

Trening oddechowy: który będzie najlepszy dla ciebie?

28 lipca 2020, dodał: Redakcja

Właściwe oddychanie uwalnia od stresu oraz zwiększa odporność organizmu i pojemność płuc. Prawidłowego oddychania należy jednak się nauczyć. Jakimi metodami można tego dokonać?

oddychanie

Oddychając prawidłowo, możesz zauważyć różnicę w jakości życia nawet po kilku dniach. Aby dojść do perfekcji, wybierz jedną spośród kilku bardzo znanych metod oddychania.

Który trening oddechowy wybrać?

Najbardziej popularną, ale też i budzącą najwięcej kontrowersji metodą jest trening oddechowy Wima Hofa. Mężczyzna ten wspiął się na górę Kilimandżaro ubrany tylko w szorty. Kiedyś wziął udział w maratonie, którego trasa biegła przez pustynię, i wsławił się tym, że w jego trakcie nie wypił nawet kropelki wody. Wybrał się również na maraton za kołem podbiegunowym w swoim ulubionym stroju, czyli w szortach. Trening oddechowy zwany praktyką Wima Hofa opiera się na zgłębianiu technik medytacji, ćwiczeniu oddechu oraz ekspozycji na zimno. Poradniki dotyczące tego sposobu można ściągnąć za darmo z Internetu, a osoby, które praktykują tę metodę, twierdzą, iż pozwala ona na zwiększenie siły fizycznej i wytrzymałości, podnosi ilość energii oraz tolerancję na zimno, poprawia koncentrację i umiejętność nauki, a także pozwala na obniżenie stresu, poprawia jakość snu i układ krążenia. Ćwiczenia zaleca się wykonywać tuż po przebudzeniu, rano, na pusty żołądek. Najlepiej przyjąć wtedy zrelaksowaną, leżącą pozycję i unikać treningu w miejscach, gdzie trzeba współdzielić uwagę, np. prowadząc auto lub spacerując.

Nie tylko trening oddechowy Wima Hofa…

Trening oddechowy Jacobsona, czyli tzw. progresywna relaksacja mięśni, jest polecany osobom, które są narażone na długotrwały stres, żyją w pośpiechu i w związku z tym odczuwają ciągłe napięcie w obrębie całego ciała. Ćwiczenia, które mają temu zapobiec, wymyślił oraz opracował psychiatra i naukowiec Edmund Jacobson, który dokonał tego na początku XX wieku. Badając swoich pacjentów, stwierdził, że kiedy zmniejsza się napięcie mięśniowe, ma to pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego, obniża się poziom lęku, a organizm łatwiej osiąga spokój. By przystąpić do tego treningu, należy napinać i rozluźniać określone grupy mięśni. Wdychając powietrze, przez kilka sekund napinamy mięsień, a następnie z wydechem je rozluźniamy. Do wykonywania treningu Jacobsona najlepiej przyjąć pozycję leżącą i wybrać moment, w którym nic nie będzie nas rozpraszać.

Kolejne ćwiczenia oddechowe to metoda Butejki. Sposób zalecany jest osobom, które mają zaawansowane problemy zdrowotne, takie jak astma, nadciśnienie czy duszności. Konstantyn Butejko to ukraiński uczony, który opracował tę metodę w latach 50. XX wieku, uznając, że z powodu zbyt głębokiego oddychania pogarsza się nasze zdrowie. Zalecenia uczonego opierają się na obniżeniu głębokości oddechu, co pozwala podnieść poziom dwutlenku węgla w organizmie. Ćwiczenia te powinny być jednak wykonywane pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka going i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą royal canin coś tam mini adult, na wagę...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...