Płatności elektroniczne – czy są bezpieczne?

29 lipca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Płatności elektroniczne to systemy skutecznych i szybkich płatności, dokonywanych za pośrednictwem internetu, przy użyciu takich urządzeń jak komputery, smartfony czy tablety. Miliony Polaków korzystają codziennie z internetowych transakcji bezgotówkowych, ale czy są one bezpieczne? Jakie jest prawdopodobieństwo, że środki, zamiast trafić do odbiorcy, wpadną w ręce oszusta?

płatności elektroniczne

Płatności elektroniczne – czy należy się ich obawiać?

Płatności elektroniczne to ogólne pojęcie, które obejmuje zarówno tradycyjne przelewy elektroniczne, jak i popularne e-przelewy, płatności kartą kredytową, BLIK-iem czy za pomocą portfeli elektronicznych. Płatności te chętnie wykorzystywane są jako metody opłacania internetowych zakupów. Bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych, wykonanych bezpośrednio z bankowości elektronicznej gwarantowana jest przez wielopoziomowy system zabezpieczeń, stworzony na potrzeby banków. Ryzyko utraty środków, przy zachowaniu minimum ostrożności, jest niemal równe zeru. Świadczy o tym, chociażby fakt, że banki i firmy pożyczkowe, przekazują pożyczone klientom środki właśnie w formie przelewu na wskazane konto bankowe. Aby to potwierdzić, wystarczy odwiedzić adres https://www.netcredit.pl/, gdzie można zapoznać się z warunkami przyznawania szybkich pożyczek krótkoterminowych. Na stronie znajduje się również informacja o tym, że przekazanie środków odbywa się bezgotówkowo, za pomocą przelewu.

Niemniej jednak to nie tradycyjny przekaz elektroniczny jest najchętniej wybieraną formą służącą do opłacania internetowych zakupów. Konsumenci w przeważającej większości przypadków korzystają z e-przelewów, rzadziej płacą kartą kredytową lub portfelem elektronicznym.

E-przelewy (płatności PayByLink) – jak są zabezpieczane?

Statystyki wskazują, że Polacy niemal w 90% przypadków finalizują zakupy przez internet, za pomocą e-przelewu, opartego na usłudze PayByLink. Polega ona na integracji systemu sprzedażowego sklepu internetowego z płatnościami PayByLink, a także z systemem bankowym. W praktyce oznacza to, że osoba dokonująca zakupu, wybierając formę płatności w postaci e-przelewu, jest przekierowywana na stronę swojego banku, gdzie za pomocą bankowych systemów autoryzacji finalizuje transakcję. Zaletą tej usługi jest to, że wszystkie potrzebne dane, takie jak odbiorca, jego numer konta, kwota, czy stosowny tytuł podstawiane są automatycznie.

Firmy zajmujące się obsługą e-przelewów podlegają kontroli tych samych instytucji, co banki. Dodatkowo zobowiązane są do przestrzegania unijnej dyrektywy Payment Services Directive i polskiej ustawy o usługach płatniczych. Korzystanie z przelewów PayByLink, przy zachowaniu należytej ostrożności, jest więc całkowicie bezpieczne.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.