Suplementacja u kobiet w ciąży? Sprawdzamy, o jakich preparatach nie możesz zapomnieć | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Suplementacja u kobiet w ciąży? Sprawdzamy, o jakich preparatach nie możesz zapomnieć

27 marca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiele kobiet w ciąży wkłada sporo wysiłku w ułożenie zdrowej diety. Część przyszłych mam korzysta również z dodatkowej suplementacji, dla zdrowia swojego i dziecka. Jakie preparaty są obowiązkowe?

W ciąży wiele korzyści przynosi zdrowa dieta. Dobrze zbilansowany i urozmaicony jadłospis przed i po porodzie pomoże w dostarczeniu większości witamin i minerałów potrzebnych matce i dziecku. Jednak czasami jest to niemożliwe, na przykład z powodu porannych mdłości w pierwszym trymestrze ciąży. Przez pierwsze trzy miesiące ciąży konieczne jest też przyjmowanie kwasu foliowego.

Kwas foliowy

Kwas foliowy zapobiega wadom wrodzonym u dziecka znanym jako wady cewy nerwowej, w tym rozszczepowi kręgosłupa. W naturalnej postaci można znaleźć ten związek w szpinaku i innych zielonych warzywach liściastych, a także w brązowym ryżu, soku pomarańczowym i soczewicy. Jednak uzyskanie wyłącznie z pożywienia ilość zalecanej do spożycia w czasie ciąży jest praktycznie niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, by przyjmować suplementy. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby do 12 tygodnia ciąży dostarczać codziennie 400 mikrogramów kwasu foliowego. Jeśli kobieta ma już wcześniej potomstwo z wadą cewy nerwowej, dawka powinna być 10-krotnie większa.

Żelazo

Choć dobre odżywianie i unikanie przetworzonej żywności to podstawa zdrowia w czasie ciąży, nie jest to wystarczające, jeśli kobieta wykazuje objawy anemii. Zaleca się wtedy przyjmowanie suplementów żelaza. Jest ono niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek u rozwijającego się dziecka. Dlatego warto włączyć do diety chude czerwone mięso, drób i tłuste ryby, a także większą ilość warzyw i owoców. Chociaż wątróbka zawiera dużo żelaza, unikaj jej w czasie ciąży, ponieważ ma też bardzo wysoki poziom witaminy A, która w nadmiarze jest szkodliwa dla płodu.

Wapń

Podczas ciąży potrzebujesz dodatkowej ilości wapnia. Pozwala ono dziecku rozwijać się i rosnąć, a jednocześnie jest potrzebny dla zdrowia twoich własnych kości. Najlepszym źródłem wapnia jest nabiał, czyli mleko, sery i jogurty. Unikaj produktów niepasteryzowanych, miękkich serów dojrzewających, takich jak camembert lub brie oraz pleśniowych ze względu na ryzyko zatrucia bakterią z rodzaju listeria. Powinnaś jeść pięć porcji produktów mlecznych dziennie. Jedna porcja to szklanka mleka, opakowanie jogurtu (125 g) lub kawałek sera wielkości pudełka od zapałek. Jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć takiej ilości, sięgnij po suplement wapnia.

Witamina D

Witamina D występuje tylko w niewielkiej liczbie produktów spożywczych, większa jej część jest wytwarzana w wyniku ekspozycji na słońce. W Polsce kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie każdego dnia suplementów zawierających 37-50 mikrogramów witaminy D, niezależenie od pory roku. Mniejsze dawki są nieskuteczne i nie zapewniają właściwego stężenia w organizmie, dlatego należy zawsze zwracać uwagę na skład preparatu podany na opakowaniu.

Magnez

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na magnez, i to nawet dwukrotnie. Wielu kobietom brakuje go jeszcze zanim zaczną starać się o dziecko, dlatego przez cały okres ciąży należy regularnie jeść pokarmy bogate w ten pierwiastek. Można też sięgnąć po preparat w tabletkach. Jaki magnez w ciąży jest najlepszy? Taki, który jest lekiem i ma najlepszą przyswajalność. Wśród nich są leki zawierające cytrynian, jabłczan lub asparaginian magnezu.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6

Dla rozwijającego się dziecka ważne są również kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Znajdziesz je w tłustych rybach, takich jak śledź, makrela, sardynki czy łosoś oraz w oliwie z oliwek i olejach rzepakowym lub lnianym. Ponieważ ryby mogą pochodzić z zanieczyszczonego środowiska, nie należy jeść ich więcej niż dwie porcje tygodniowo. Jeśli wolisz ich unikać, możesz wspomóc się tranem w kapsułkach.

Probiotyki

W niektórych przypadkach korzystne jest przyjmowanie w ciąży probiotyków. Te pochodzące zarówno z naturalnych źródeł, jak i z suplementów uważane za wskazane dla kobiet spodziewających się dziecka. Wspierają układ odpornościowy i pokarmowy, a także łagodzą stany zapalne. Badanie przeprowadzone niedawno w Norwegii sugeruje, że probiotyki mogą zmniejszać ryzyko stanu przedrzucawkowego – bardzo poważnego powikłania dla mamy i dziecka.

Kobiety w ciąży powinny przede wszystkich zadbać o zbilansowaną dietę, jednak nie wszystkie witaminy i minerały da się dostarczyć z jedzeniem w wystarczającej ilości. Jeśli zdecydujesz się na dodatkową suplementację, skonsultuj się przed jej rozpoczęciem ze swoim lekarzem.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz