Stosowanie kukurydzy w karmach dla psów – dobre czy złe? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Stosowanie kukurydzy w karmach dla psów – dobre czy złe?

11 kwietnia 2013, dodał: KacperPotocki
Artykuł zewnętrzny

Odnotowaliśmy wiele pytań, wskazujących, że według naszych klientów, stosowanie kukurydzy w karmach lekko kłóci się z wizją zdrowia, jaką obiecuje swoim klientom jej producent. Amerykańscy (głównie) producenci karm dla psów twierdzą wręcz, że kukurydza jest szkodliwa. Dlatego też przeprowadziliśmy krótką rozmowę z doktorem Sergio Canello, wybitnym autorytetem w dziedzinie dietetyki zwierząt, lekarzem weterynarii ze specjalnością leczenia schorzeń alergicznych.

 

Czy to prawda, że kukurydza jest szkodliwa dla psów?

Dr. Canello: Absolutnie nie! Jakiś czas temu została rozpętana kampania demonizowania kukurydzy stosowanej w karmieniu zwierząt a jej główny przekaz to konieczność unikania kukurydzy i innych zbóż jako składnika karm. Wystarczy popatrzeć na to, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych, gdzie wielka ilość bezzbożowych formuł karm pojawiła się na rynku praktycznie z dnia na dzień. Ma to oczywiście pewne logiczne uzasadnienie: na przestrzeni ostatnich lat psy i koty coraz częściej stają się obiektem ataku nietolerancji i alergii pokarmowych. Natura nie stworzyła tych zwierząt jako roślinożerców, dlatego też w pierwszym rzędzie zboża zostały oskarżone o bycie źródłem nietolerancji pokarmowych i problemów alergicznych – powinno więc być znacznie lepiej i dla wszystkich korzystniej, jeśli zostaną całkowicie wyeliminowane z psiej i kociej diety. W ten właśnie sposób powstały formuły karm „grainfree” – bez ziaren a w niektórych przypadkach w ogóle bez węglowodanów. Trzeba przyznać, że tego typu karmy mogą rzeczywiście wpływać na obniżenie wskaźnika alergenności karm, jednak dzieje się tak z jednego, bardzo określonego powodu: wyeliminowanie z formuł karm dla zwierząt zbóż bogatych w kwasy Omega6 oznacza obniżenie ogólnego poziomu tych kwasów w karmach. Kwasy tłuszczowe Omega6 są bowiem (między innymi) czynnikiem działającym pro-zapalnie. Zredukowanie ilości tych tłuszczów obniży efekt powstawania zapaleń co rzeczywiście obniży skłonność organizmów do poddawania się nietolerancjom i alergiom.

Odnoszę wrażenie, że w ten sposób wylewa się dziecko z kąpielą.

Dr. Canello: Kwasy Omega6 poza działaniem pro-zapalnym (nie do końca pożądanym), mają wpływ (tym razem korzystny) na wiele innych funkcji organizmu, a ich brak lub zbyt niski poziom mogą mieć bardzo złe skutki (cukrzyca, problemy skórne, obniżona aktywność mózgu i wiele innych). Idealnie więc byłoby zastosować składnik, który wyeliminuje niekorzystne efekty działania kwasów Omega6, a jednocześnie nie wpłynie na wystąpienie skutków pozytywnych. Dlatego też, zamiast eliminować kukurydzę (która jest jednym z lepszych naturalnie dostępnych źródeł kwasów Omega6) lepiej jest wprowadzić do formuły karm składniki powodujące ustalenie właściwego bilansu kwasów Omega3/Omega6. Uzyskujemy to poprzez dodanie do formuły naszych karm składników bogatych w kwasy Omega3 – głównie ryb i oleju rybiego. Dzięki temu możemy zagwarantować zdrowie zwierzętom karmionym naszymi produktami w przyszłości.

Oczywiście, kukurydza w postaci, w jakiej występuje w naturze byłaby praktycznie nieprzyswajalna dla psów. Jednak poprzez gotowanie, które ma miejsce w procesie ekstruzji karmy, znacznie zwiększamy przyswajalność kukurydzy czyniąc z niej doskonały, hipoalergiczny składnik karm.

Dlaczego zatem istnieje tak wiele różnych punktów widzenia na ten sam składnik karm?

Dr. Canello: Proszę zwrócić uwagę na dość oczywisty fakt – karmy bezziarnowe, czy bezwęglowodanowe wymagają od zwierząt, których dieta od wielu setek lat była coraz bardziej zbliżana do diety ludzkiej (a więc coraz bogatsza w produkty zbożowe, czy w ogóle roślinne), by nagle przestawiły się na formuły zawierające 55% (lub więcej) białka zwierzęcego. Wszystko w imię obrony przed alergiami. A przecież starsi ludzie ciągle mogą potwierdzić, że jeszcze nie tak dawno psy dożywały sędziwego wieku bez żadnych problemów alergicznych na diecie złożonej w najlepszym razie z kości, chleba i mleka (a często na suchym chlebie i wodzie). Nie chodzi o to, że popieramy taki styl żywienia. Chodzi nam tylko o to, by wskazać, że to nie zboża i produkty z nich wytwarzane są głównym źródłem alergii. Największe zagrożenie alergią i nietolerancjami pokarmowymi niesie ze sobą intensywna hodowla zwierząt i środki farmaceutyczne stosowane w celu przyspieszenia wzrostu i utrzymania w formie „produkowanych” w ten sposób zwierząt rzeźnych. Dlatego właśnie, drogą wielu lat obserwacji narastającego problemu alergii i nietolerancji pokarmowej u psów i kotów karmionych produktami zawierającymi mięso nasycone pozostałościami farmaceutycznymi, udało nam się ustalić faktyczny „czynnik A” odpowiadający za wywoływanie znakomitej większości reakcji alergicznych. Uzbrojeni w tę wiedzę ustaliliśmy właściwe formuły bezpiecznych i zdrowych karm dla psów i kotów a rezultaty stosowania tych formuł wciąż pokazują nam i naszym klientom, że obrany przez nas kierunek jest słuszny a produkowane przez nas karmy pomagają wielu zwierzętom pozbyć się na pozór niewyleczalnego problemu. Coraz więcej (na szczęście) karm obecnych na rynku, formułowanych jest w oparciu o zasadę stosowania nieskażonych farmaceutycznie i chemicznie surowców (bo nie tylko o mięso tu chodzi). Jednak to Forza10 jest najbardziej zaawansowana we właściwym bilansowaniu wszystkich składników pokarmowych, stosowaniu surowców o najwyższym stopniu czystości (ryby morskie, zwierzęta i rośliny z hodowli organicznych i farm ekstensywnych), dobieraniu właściwych ziół i minerałów wzmacniających organizmy psów i kotów i przywracających równowagę dietetyczną, dzięki której nasi klienci z dumą prezentują swoje zwierzęta na wystawach czy po prostu cieszą się ich zdrowiem i pięknym wyglądem w zaciszu swoich domostw.
Nasze formuły są po prostu najskuteczniejsze! Ręczymy za to.

Wywiad opublikowany dzięki firmie Trusco – wyłącznemu importerowi marki Forza10 na terenie Polski.

Kacper Potocki
www.dogspassion.pl – zdrowe żywienie psów i porady dietetyczne

 

.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...