Sprawdzone napoje na zaparcia

23 lipca 2024, dodał: Dagmara Borucka
Artykuł zewnętrzny

Jeżeli czasami zmagacie się z zaparciami, to koniecznie zostańcie z nami na dłużej. W tym artykule podpowiemy Wam, po jakie produkty sięgać przy takich problemach.

napoje na zaparcia

Stop zaparciom!

Wbrew pozorom jest to zjawisko, które dotyka wiele osób. Mogą mieć różne podłoże, od nietolerancji pokarmowych, aż po reakcje na leki. Bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeżeli zbagatelizujecie kłopoty trawienne, może dojść do powstania uszkodzeń śluzówki, zmian zapalnych czy niedrożności jelit. Przy prawidłowej pracy jelit, powinniście udać się do toalety raz dziennie. Koniecznie umówcie się do specjalisty jeżeli czujecie ciężkość, wzdęcia czy bóle brzucha. Poniżej przedstawiamy Wam napoje, które w naturalny sposób mogą pomóc.

zaparcia

Woda

O jej właściwościach mówi się od dawna. Zapewne więc wiecie, że jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zadbajcie o to, aby dziennie wypijać 2 l wody. Pomoże Wam to nawilżyć pokarm zalegający w jelitach, dzięki czemu łatwiej się go pozbędziecie.

Chia fresca

Inaczej – meksykańska lemoniada lub iskiate. Napój jest banalnie prosty, bowiem w skład wchodzi sok z limonki, nasiona chia oraz woda kokosowa lub mineralna. W zależności od preferencji smakowych możecie dodać ulubiony słodzik. Chia fresca jest bogata w błonnik, który z pewnością pomoże Wam w prawidłowym wypróżnieniu.

napój z chia

Kawa

Mała czarna, to nie tylko zastrzyk energii, ale również i remedium na pobudzenie metabolizmu. Dodatkowo poprawi Waszą koncentrację i samopoczucie. Wybierzcie więc swoją ulubioną wersję kawy i sprawdźcie jak na Was zadziała, Powinna rozruszać mięśnie okrężnicy i przyśpieszyć pracę jelit.

czarna kawa

Sok z suszonych śliwek

Śliwki są bogate w błonnik oraz sorbitol – naturalny środek przeczyszczający. Zaleca się picie soku z suszonych śliwek na ciepło. Możecie go również podać dzieciom. Sok doskonale oczyści jelita i wprawi je w ruch. Możecie go przygotować sami lub zakupić gotowy w sklepie.

Inną alternatywą mogą być soki z winogron, gruszek, brzoskwiń, moreli oraz jabłek. 

Przepis na sok ze śliwek:

Co kupić?

  • 10 śliwek suszonych bez pestek
  • 2 szklanki wody
  • 1 l słoik

Przygotowanie:

Śliwki pokrójcie na pół. Następnie wrzućcie do litrowego słoika i zalejcie wrzącą wodą. Po ostygnięciu zakręćcie go i wstawcie do lodówki na dobę. Pijcie do maksymalnie 200 ml na dzień, przez 7 dni.

sok z suszonych śliwek

 

Aloes

Miąższ z aloesu, to źródło cennych antyoksydantów. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, więc wspomoże proces leczenia zapalenia jelit. Wystarczy, że 50 ml soku rozcieńczycie z wodą lub sokiem i spożyjecie przed posiłkiem. Sok z aloesu powinniście dostać bez problemu w aptece czy sklepie spożywczym.

napój z aloesem

 

opracowany przy współpracy dietetyka Mielcy-fit- Dietetyka