Sposoby na grzyby – marynowanie
Marynaty powinny przenosić aromaty, nadając w ten sposób żywności bardzo szczególny smak. Aby to się udało, marynata musi być zawsze bardzo mocno przyprawiona. Dlatego nie bójcie się rozmaitych przypraw i sypcie je hojną ręka. Z pewnością wyjdzie to na dobre waszym marynatom.
Marynowanie grzybów
Przeznaczone do marynowania grzyby muszą być zdrowe i bardzo świeże. Na ich powierzchni nie może być śladów pleśni, wklęśnie, odcisków itp. Świeżych grzybów nie można przechowywać, dlatego jest konieczne natychmiastowe ich przerabianie. Grzyby bardzo szybko się psują – powodem jest szybki rozkład zawartego w nich białka. Grzyby stare, nadpsute i robaczywe są szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy je bezwzględnie wyrzucić! Do marynowania nadają się najlepiej małe, twarde grzyby, które marynuje się w całości. Można też marynować młode, zdrowe grzyby większe, ale należy je podzielić na połówki lub ćwiartki.
Grzyby muszą być obgot
Marynowane grzyby są gotowe do spożycia po dwóch dniach. Słoiki z marynowanymi grzybami należy schować do lodówki. Można je przechowywać w lodówce maksymalnie dwa dni.
Przepis na marynowane grzyby
Składniki:
– 500 g świeżych, zdrowych grzybów
– 8 cebulek dymek
– 1 litr mocnego wywaru z warzyw
– 5 ząbków czosnku
– 4 duże listki szałwii
– 2 liście laurowe
– 2 łyżeczki posiekanego rozmarynu
– 2 łyżki listków tymianku
– 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
– ½ łyżeczki soli jodowanej
– ¼ łyżeczki słodkiej papryki w proszku
– 1/8 łyżeczki zmielonego pieprzu czarnego
– 600 ml oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Grzyby oczyścić i wypłukać. Dobrze osuszyć. Następnie podzielić na ćwiartki lub połówki. Cebulę pokroić w talarki. Zagotować wywar z warzyw. Grzyby i cebulę wrzucić do wywaru i gotować prawie do miękkości. Grzyby cebulę wyjąć z wywaru, osączyć na sitku i dobrze osuszyć. Czosnek obrać i wycisnąć przez praskę. Szałwię pokroić w paseczki. Połamać liście laurowe. Połączyć wszystko z przyprawami i ziołami i starannie wymieszać z oliwą. Część marynaty wlać do słoika lub plastikowego pojemnika. Grzyby układać warstwami, przekładając kawałkami cebuli. Całość zalać marynatą, tak aby całkowicie przykryła grzyby. Zamknąć szczelnie słoik (pojemnik) i wstawić do lodówki na 2 dni.
Inny przepis na marynatę:
Składniki:
świeże grzyby – 1 kg
cebula – 3 szt.
przyprawy:
pieprz
ziele angielskie
gorczyca
goździki
chrzan
zalewa:
woda – 400 ml
ocet – 200 ml (10%)
cukier – 8 płaskich łyżek (10 dag)
sól – 2 płaskie łyżeczki (1 dag)
Przygotowanie:
Do marynowania można wziąć kapelusze młodych borowików, maślaki, gąski, kurki, rydze, opieńki oraz grzyby hodowane: pieczarki i boczniaki. Grzyby oczyścić, umyć i gotować w osolonej i lekko zakwaszonej (kwaskiem cytrynowym) wodzie około 15 min. Następnie grzyby odcedzić, przelać przegotowaną zimną wodą i ułożyć w słoikach. Po między grzyby włożyć zblanszowane, małe cebulki (w całości lub grubo pokrojone). Dodać po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, gorczycy, 2-3 goździki i kawałek chrzanu. Przygotować zalewę. Zagotować wodę z solą i cukrem, dodać ocet . Gorącą zalewę wlać do słoików, słoiki od razu zamknąć. Pasteryzować około 45 minut.
O smaku grzybów marynowanych decyduje zalewa z zagotowanej wody z dodatkiem soli, cukru i octu.
Grzyby w marynacie solnej
Składniki:
Średniej wielkości oczyszczone podgrzybki
1 litr wody
1 łyżka soli kamiennej
Grzyby dokładnie myjemy pod bieżącą ciepłą wodą. Do wrzącej wody dodajemy sól i wkładamy grzyby.
Gotujemy 15 minut. Nakładamy do wyparzonych słoi i zalewamy do pełna solanką, w której się grzyby
gotowały. Apertyzujemy 30 minut.
Apertyzacja – proces sterylizacji, polegający na długotrwałym ogrzewaniu we wrzącej wodzie lub
parze, żywności w hermetycznie zamkniętych szklanych pojemnikach.
Przeczytaj również:
-
Grzyby duszone z boczkiem i porami
-
Sposoby na grzyby – marynowanie
-
Zapiekanka grzybowa z mielonym mięsem
-
Placki ziemniaczane z grzybowym farszem
-
Sposoby na grzyby – suszenie